15 września br. rozpoczęły się zajęcia w Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Od ponad dwudziestu już lat tradycyjnie odbywają się one w trzecią niedzielę miesiąca; obejmują studentów I i II roku. Rok III, dyplomowy, pracuje odrębnym kursem.
Zajęcia plenarne poprzedzone były Eucharystią sprawowaną przez dyrektora Studium - ks. dr. Jana Wilka. Ksiądz Dyrektor wygłosił też konferencję ascetyczną. Dotyczyła ona m.in. formacji małżonków i rodziców. Dzisiaj wiele osób rozpoczyna życie małżeńskie będąc do niego nieprzygotowanymi. Małżeństwo i rodzina to powołanie, którym Pan Bóg nas obdarza. To droga do świętości. Służba życiu to pierwsze wezwanie małżonków, zaś odpowiedzialne rodzicielstwo jest najważniejszym i fundamentalnym zadaniem dla przyszłych doradców. Rodzina ma służyć społeczeństwu i Kościołowi.
Po krótkiej przerwie przedpołudniowe wykłady wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk, przedstawiając naukę Pisma Świętego o małżeństwie i rodzinie. Według zamysłu Bożego małżeństwo to piękny związek miłości mężczyzny i kobiety, dwojga ludzi nawzajem uzupełniających się.
Ks. prof. dr hab. Jan Związek przedstawił nauczanie Ojców Kościoła o małżeństwie i rodzinie. W I-II wieku po Chrystusie elementami kościołotwórczymi w rodzinie były: Pismo Święte, modlitwy, uczestnictwo we Mszy św. oraz przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa. Domem modlitwy był wówczas dom chrześcijański. Jan Chryzostom określił rodzinę jako Mały Kościół.
Św. Augustyn zaś twierdził, iż ojciec rodziny jest jak biskup, troszczący się o sprawy religijne w rodzinie. Małżeństwo powinno odznaczać się jednością i nierozerwalnością, tak jak istnieje więź między Chrystusem i Kościołem. Na świętość małżeństwa wskazują Ojcowie Kościoła twierdząc: "Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela". W chrześcijańskiej rodzinie realizował się Kościół Wiary. Znany był traktat Tertuliana O godności kobiet. Ojcowie Kościoła zalecali, by chrześcijanie nie wchodzili w związki małżeńskie z poganami, bowiem małżeństwo ma być źródłem uświęcenia oraz jedności i powinno być zawierane w Panu, monogamiczne.
Z kolei mgr lic. Halina Skuza omówiła Życie płciowe człowieka i jego realizację w małżeństwie. Każdy człowiek z natury jest istotą płciową. Płeć biologicznie i anatomicznie określona jest w chwili poczęcia. Może być ona rozpatrywana jako genetyczna, gonadalna, hormonalna, psychologiczna, somatyczna i popędowa. Aktywność seksualna jest regulowana hormonalnie. Życiem płciowym człowieka kieruje psychika. Płciowość jest cennym darem danym człowiekowi, ale i zadanym. Jest to dar nie tylko w aspekcie przekazywania życia, ale i w aspekcie życiowej wspólnoty małżonków, ich wzajemnej miłości, życzliwości i pomocy.
Na zakończenie dnia miały miejsce seminaria naukowe w grupach. Seminarium z duszpasterstwa rodzin poprowadził ks. dr Jan Wilk, z poradnictwa rodzinnego mgr lic. Halina Skuza - diecezjalny doradca życia rodzinnego oraz mgr Anna Mazurczak. Zaplanowano także konsultacje indywidualne na najbliższy miesiąc. W przerwie obiadowej studenci mieli możliwość zaopatrzenia się w dokumenty Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny, jak i literaturę przedmiotu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu