Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Wiara wyraża się we wdzięczności

O swojej łączności duchowej z uczestnikami VII Dnia Papieskiego w Polsce zapewnił Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” 14 października w Watykanie. Papież pozdrowił kard. Tarcisio Bertone - watykańskiego sekretarza stanu, kardynałów, biskupów i pielgrzymów zgromadzonych w sanktuarium maryjnym w Fatimie z okazji 90. rocznicy objawień Matki Bożej.
W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Papież nawiązał do słów Ewangelii ukazującej Jezusa, który uzdrawia trędowatych, z których jeden tylko Samarytanin, a więc cudzoziemiec, wraca, by Mu podziękować. - Całkowitym i radykalnym uzdrowieniem jest zbawienie - podkreślił Benedykt XVI, i dodał: - To wiara zbawia człowieka, przywracając jego głęboką relację z Bogiem, z sobą samym i z innymi; wiara zaś wyraża się we wdzięczności.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: - Pozdrawiam Polaków! Dziś Kościół w Polsce obchodzi Dzień Papieski. Jest to szczególny czas modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II, refleksji nad jego nauczaniem i podejmowania dzieł miłosierdzia zgodnych z jego zachętą. Duchowo włączam się w tę inicjatywę i serdecznie wszystkim błogosławię.
Na zakończenie Benedykt XVI zaapelował o natychmiastowe uwolnienie dwóch księży porwanych w Iraku.

Zapowiedź konsystorza

Kolejny Polak w purpurze

Reklama

Nazwiska 23 nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI 17 października na zakończenie audiencji generalnej. Zapowiedział, że 24 listopada br. odbędzie się w Watykanie drugi konsystorz obecnego pontyfikatu, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie. Jednym z nich jest Polak abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Papież wyznał, że pragnął także wynieść do godności kardynalskiej zmarłego 16 października bp. Ignacego Jeża.
Wśród nowo mianowanych purpuratów są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej i pasterze różnych stolic arcybiskupich. Tę pierwszą grupę reprezentują, oprócz abp. Ryłki: prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich abp Leonardo Sandri, wielki mistrz Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie John Patrick Foley, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” abp Paul Josef Cordes, gubernator Państwa Miasta Watykańskiego abp Giovanni Lajolo, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego Raffaele Farina i archiprezbiter Bazyliki św. Piotra abp Angelo Comastri.
Wśród arcybiskupów diecezjalnych kardynałami zostali: Agustín Vicente García-Gasco z Walencji, Seán Baptist Brady z Armagh (Irlandia), Lluís Martínez Sistach z Barcelony, André Vingt-Trois z Paryża, przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, arcybiskup Genui Angelo Bagnasco, Théodore-Adrien Sarr z Dakaru, Oswald Gracias z Bombaju, Francisco Robles Ortega z Monterrey w Meksyku, Odilo Pedro Scherer z São Paulo, Daniel N. DiNardo z Galveston-Houston (USA) i John Njue z Nairobi.
Ponadto Papież mianował kardynałami za szczególne zasługi dla Kościoła 5 innych hierarchów powyżej 80. roku życia. Są to: patriarcha Babilonii dla katolików chaldejskich Emmanuel III Delly, były nuncjusz apostolski Giovanni Coppa, były arcybiskup Parany w Argentynie Estanislao Esteban Karlic oraz byli rektorzy uniwersytetów papieskich: Urbano Navarrete SI - Gregoriańskiego i Umberto Betti OFM - Laterańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Benedykt XVI do FAO

Z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Wyżywienia Benedykt XVI wystosował specjalne orędzie do dyrektora generalnego FAO - Jacques’a Dioufa. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, dziennie ponad 850 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu.
Nawiązując do tematu obchodów: „Prawo do wyżywienia”, Papież zachęca do walki z głodem. „Musimy stwierdzić - napisał - że dotychczasowe wysiłki nie przyczyniły się do znaczącego zmniejszenia liczby osób cierpiących głód na świecie, choć wszyscy zgadzają się, że wyżywienie jest prawem pierwszorzędnym”. Jego zdaniem, trudności w zapewnieniu prawa do wyżywienia należy przypisać nie tylko przyczynom naturalnym, ale przede wszystkim „sytuacjom będącym skutkiem postępowania ludzi”.

Przy grobie Jana Pawła II

W przypadającą 16 października 29. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża jego grób odwiedziła wyjątkowo duża liczba wiernych. Wśród odwiedzających znalazło się bardzo wielu Polaków, m.in. uczestnicy pielgrzymki archidiecezji katowickiej. W zwykłe dni przed grobem Jana Pawła II w Grotach Watykańskich przechodzi od 7 do 20 tys. osób. Najczęściej wierni udają się tam w środy po audiencji generalnej Benedykta XVI.

Wystawa w ambasadzie

W przeddzień 29. rocznicy wyboru Jana Pawła II, 15 października, w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej otwarto wystawę obrazów i rzeźb przedstawiających Papieża Polaka. Są to dzieła Bogusława Iwanowskiego i Arkadiusza Walocha, pochodzących ze zbiorów księży pallotynów z Poznania.
Wystawę otworzył były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, francuski kardynał Paul Poupard. Przypomniał on swoją współpracę z polskim Papieżem - z którego inicjatywy powstała Rada w 1982 r. - obszernie cytując jego „List do artystów”. Kardynał podkreślił, że w tej dziedzinie Janowi Pawłowi II przyświecały trzy wartości: wiara, kultura i sztuka.

Katedra kolbiańska

W Rzymie na Papieskim Wydziale św. Bonawentury, zwanym Seraphicum, od 15 października działa nowa katedra: Kolbiańska Szkoła Doświadczenia i Świadectwa Chrześcijańskiego. Przygotowania do jej otwarcia trwały dwa lata. Studia rozpoczynają się w związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego i 90. rocznicą założenia Rycerstwa Niepokalanej.
- Chcieliśmy udostępnić zarówno myśl, jak i ideał kolbiański szerszemu gronu, tym bardziej że Maksymilian był naszym studentem - powiedział Radiu Watykańskiemu rektor Seraphicum o. Zdzisław Kijas OFMConv. Przypomniał, że właśnie na tej uczelni męczennik z Auschwitz otrzymał doktorat z teologii. Na pierwszy rok zapisało się ponad 30 studentów, a kilku innych chce przygotowywać doktorat.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pamięci ks. Mirosława

2025-04-08 18:47

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

11 kwietnia przypada 4. rocznica śmierci ks. dr. Mirosława Nowaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. w jego intencji.

Więcej ...

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy mocny obraz Jezusa

2025-03-11 10:44

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 8, 31-42.

Więcej ...

Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie spotykać się częściej

2025-04-08 18:36
Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

BP KEP

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (Warszawa, 8.04.2025 r.)

Aktualne i planowane działania Centrum Ochrony Dziecka i Fundacji Świętego Józefa, szkolenie całego systemu i podsumowanie Dnia modlitwy i solidarności to tematy posiedzenia Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Spotkanie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka odbyło się 8 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?