Reklama

Wiara

Co w tym roku młodzi otrzymają na Lednicy?

2014-03-12 16:13

Piotr Drzewiecki

W Poznaniu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze ojców dominikanów, sztab lednicki przedstawił symbole tegorocznego, XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000 oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 7 czerwca pod hasłem „W Imię Syna”.

W tym roku uczestnicy Lednicy otrzymają pierścień z tombaku z napisem „W Tobie mam upodobanie” symbolizujący Synostwo Boże oraz lednicki dowód dojrzałości. Nawiązuje on do tego, że Spotkanie Młodych Lednica 2000 ma już 18 lat i uzyskało dojrzałość. „Ten dowód oznaczać będzie wejście w etap samodzielności oraz wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i podejmowane w nim decyzje” - tłumaczył o. Jan Góra, twórca spotkań na Lednicy.

Młodzi dostaną też banknot wdzięczności opiewający na 2 tysiące talentów będący odpowiedzią na dary jakie otrzymali od swoich rodziców i wychowawców. „Chcemy dać uczestnikom Lednicy pretekst do tego, aby po powrocie usiedli razem z rodzicami, porozmawiali z nimi i dali im ten banknot dziękując za wychowanie i za poświęcony czas” - wyjaśniła Aleksandra Leszczyńska, rzecznik prasowy Spotkania Młodych Lednica 2000.

Uczestnicy spotkania proszeni są też o przywiezienie ze sobą listu miłosnego. „Zapraszamy do tego, aby każdy uczestnik spotkania napisał w imieniu Boga list do drugiego człowieka, przywiózł go na Lednicę i zostawił przy recepcjach. Listy te zostaną rozdane uczestnikom spotkania” – mówiła Aleksandra Leszczyńska.

Reklama

W tym roku Spotkania Młodych Lednica 2000 stanie się konfesjonałem polskiej młodzieży. Wszyscy jego uczestnicy, począwszy od biskupów i księży, a kończąc na młodych, zjednoczą się na Nabożeństwie pokutnym. „W ten sposób chcemy pokazać jedność Kościoła oraz to, że każdy z nas jest grzeszny, bez względu na to jaką rolę w nim pełni. Ja sam pierwszy pójdę do spowiedzi” - zapewniał o. Góra.

Lednickie Nabożeństwo pokutne, które rozpocznie się o godz. 13, poprowadzi wieloletni ceremoniarz papieski i jałmużnik, abp Konrad Krajewski. Spowiadający księża będą trzymali w ręce kustodię z Najświętszym Sakramentem. „Zasugerował nam to bp Dajczak, a chodzi o to, żeby ludzie mieli świadomość, że spowiadają się samemu Chrystusowi” - podkreślił twórca spotkań lednickich.

Spotkanie oficjalnie rozpocznie się o godz. 17. Godzinę później młodzi usłyszą komentarz bp. Edwarda Dajczaka, w którym będzie on rozważał, co mówi o Jezusie Wyznanie Wiary. O 19 natomiast Mszę św. pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia odprawi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Kazanie podczas niej wygłosi bp Grzegorz Ryś.

7 czerwca na Lednicy nie zabraknie też przesłania papieża Franciszka wypowiedzianego po włosku. „Papież przymierza się do przyjazdu na Lednicę. Pokazuje to mały anonsik, przysłał mi bowiem swoją poduszkę z herbem papieskim z samolotu do Rio. Osobiście dostarczył mi ją abp Krajewski mówiąc, że gdyby papież chciał odpocząć między Poznaniem a Gnieznem to poduszka jest już gotowa” - mówił o. Góra pokazując dziennikarzom poduszkę.

Jak zauważył, drugim dowodem na to, że Franciszek poważnie traktuje Spotkania Młodych na Lednicy jest olej radości i pokoju, który pobłogosławił. „Prosiliśmy o 5 litrów oleju, a dostaliśmy ich 10. Na Lednicy po spowiedzi księża namaszczać będą tym olejem czoło i ręce każdego uczestnika” - zapewnił o. Jan Góra.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy Spotkań Młodych na Lednicy podkreślali też ich bezpieczeństwo. Za pośrednictwem mediów zachęcali również kapłanów, aby przyjeżdżali z młodymi na Lednicę, jako ich liderzy i wychowawcy. „To pomoże młodym zobaczyć siłę Kościoła” - zapewniał o. Góra. Zapraszał on także wszystkie młode osoby do udziału w wakacjach formacyjnych na Polach Lednickich, w Hermanicach i na Jamnej.

Od 1 marca ruszyły też na stronie www.lednica2000.pl zapisy do służb lednickich. „Można zapisać się do pomocy między innymi w grupie przewodników Lednicy, aniołach porządku, ochronie czy scholi lednickiej. Potrzebne będą także, jak co roku, osoby chętne do pomocy podczas przygotowań pola, które rozpoczną się już tydzień przed Spotkaniem Lednickim” – wyjaśniła Małgorzata Grzebińska. koordynator przygotowań spotkania dopowiadając, że zaproszenie to skierowane jest do osób powyżej 16. roku życia.

Tegoroczne, XVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się pod hasłem „W Imię Syna”. „Będziemy chcieli ukazać przez nie Boże Synostwo, fakt, że to właśnie przez Jezusa Chrystusa Bóg wyciąga do człowieka swoją troskliwą, ojcowską dłoń. To przez Niego niesie do każdego z nas inicjatywę Miłości” – zapewniają organizatorzy dodając, że „w Jezusie Chrystusie możemy poczuć, że naprawdę jesteśmy kochani, że Komuś na nas zależy”.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób.. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Cały Twój” - hasłem tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000

2020-01-10 19:50

Lednica 2020 / Facebook

„Cały Twój” to hasło, które będzie towarzyszyć XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 6 czerwca. Od dzisiaj można już zapisać się na tegoroczne wydarzenie.

Więcej ...

Porzucił islam dla Jezusa

2020-01-08 08:08

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 14-15

Archiwum Massima Mourada Ayariego

Zawsze miałem w sobie pragnienie nawrócenia – mówi Massimo

O powodach, które sprawiają, że muzułmanin wybiera chrześcijaństwo, z nawróconym na katolicyzm Massimem M. Ayarim rozmawia Włodzimiedrz Rędzioch

Więcej ...

Franciszek u św. Marty: chrześcijaństwo to bycie wolnym przez posłuszeństwo Bogu

2020-01-20 13:04

Grzegorz Gałązka

O zaufaniu do Słowa Bożego, przezwyciężającym bałwochwalstwo, pychę i nadmierną pewność siebie oraz konieczności wsłuchiwania się w to, co Bóg mówi o sprawiedliwości, miłości, przebaczeniu, miłosierdziu mówił papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Sport

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają

Kościół

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają