Reklama

Niedziela Lubelska

Zapraszamy na uroczystości do Wąwolnicy

Procesja z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Kębelskiej

Paweł Wysoki

Procesja z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Kębelskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy każdego dnia przychodzą pielgrzymi.

historia wąwolnickiej parafii, położonej na uczęszczanej trasie z Lublina przez Nałęczów do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, sięga początków XI wieku. Niewiele młodsza jest historia cudownej interwencji Matki Bożej, jaka według tradycji miała tu miejsce w 1278 r. W czasie najazdów tatarskich, gdy barbarzyńskie hordy doszczętnie łupiły polskie ziemie, Lubelszczyzna stała się obozowiskiem najeźdźców. Jeden z obozów Tatarzy rozbili nieopodal Wąwolnicy; zwozili tam pojmanych niewolników i łupy. Gdy dziedzic Otto Jastrzębczyk prowadził zwycięską bitwę pod Głuskiem Opolskim, w kębelskim lesie miało miejsce cudowne zdarzenie. Wśród zrabowanych kosztowności najeźdźcy dostrzegli figurkę Matki Bożej. Wiedząc, jak wielką czcią Polacy darzą Maryję, zaczęli Ją znieważać. Wówczas, jak zapisano w parafialnych kronikach, „nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych. Przerażeni Tatarzy jak najszybciej uciekli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce, przed wiekami wybrane przez Maryję, nieustannie cieszy się modlitewną obecnością pielgrzymów. Każdego dnia przybywają tu z różnych zakątków diecezji i Polski, by z różańcem w dłoniach przedstawiać najlepsze Matce radości i smutki. Tysiące pątników dociera do Wąwolnicy w pierwszych dniach września, gdy odbywają się uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, połączone z rocznicą koronacji łaskami słynącej figury (koronacja odbyła się 10 września 1978 r. na 700-lecie objawień).

Maryjne święto rozpocznie się wczesnym rankiem 3 września Godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie, a zakończy 4 września wieczorną Mszą św. W programie m.in. Msze św. w kaplicy Matki Bożej, na placu Różańcowym i w bazylice, Apel Jasnogórski i procesja światła do miejsca objawień w Kęble, nabożeństwa różańcowe i spotkanie młodzieży w ramach „Wąwolnicy Młodych”, całonocne czuwanie modlitewne prowadzone przez Legion Maryi, Koło Przyjaciół Radia Maryja i koła Żywego Różańca. W uroczystościach udział wezmą abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło. 4 września sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie bp Paweł Gonczaruk, biskup charkowsko-zaporoski z Ukrainy.

Reklama

Program:

28 sierpnia - 5 września

Nowenna do Matki Bożej Kębelskiej po Mszy św. o godz. 7.00

3 września

6.30 Godzinki o NMP, 7.00 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, 12.00 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej,  16.00 Nabożeństwo Różańcowe, 18.00 Msza św. na Placu Różańcowym – celebruje bp Mieczysław Cisło, 19.30 „Wąwolnica Młodych”, 21.00 Apel Jasnogórski i procesja światła do Kębła, 22.00 Msza św. w Kęble - celebruje bp Artur Miziński, 24.00 Msza św. w Bazylice – celebrują księża rodacy oraz byli wikariusze, Czuwanie modlitewne: 1.30 Legion Maryi, 2.30 Koło Przyjaciół Radia Maryja, 3.30 Kółka Różańcowe

4 września

6.30 Godzinki o NMP w Bazylice, 7.00 Msza św. w Bazylice, 9.00 Uroczyste wyprowadzenie Figury Matki Bożej na Plac Różańcowy, 9.30 Msza św. – celebruje bp Józef Wróbel, 12.00 SUMA PONTYFIKALNA – celebrują bp Paweł Gonczaruk, Biskup Charkowsko-Zaporoski, abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, 14.00 Odprowadzenie cudownej Figury do kaplicy, 16.30 Różaniec dziękczynny, 17.00 Msza św. – celebruje ks. Józef Brzozowski. 

Więcej na http://www.sanktuarium-wawolnica.pl




Podziel się:

Oceń:

2022-08-25 10:17

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...