Reklama

Księga Jubileuszowa dla o. prof. Leona Dyczewskiego OFMConv

Nauczyciel i świadek

Katarzyna Link

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowej sławy socjolog, wybitny uczony ceniony w środowiskach naukowych w Polsce i za granicą, osoba szczególna, niezwykle zasłużona, powszechnie szanowana i darzona sympatią - o. prof. Leon Dyczewski OFMConv 8 listopada 2007 r. został uhonorowany przez społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Księgą Jubileuszową. Została ona przygotowana w dowód wdzięczności oraz z okazji 70. rocznicy urodzin Ojca Profesora przez jego uczniów, współpracowników i przyjaciół. Tego dnia Jubilat otrzymał również medal za szczególne zasługi dla województwa lubelskiego.
- Ludzie chętnie słuchają nauczycieli, również akademickich, ale idą tylko za tymi, którzy są przede wszystkim świadkami. Gratuluję, Ojcze Profesorze, właśnie tego, że jesteś nauczycielem i świadkiem - mówił bp Adam Lepa w czasie uroczystości, która - jak podkreślał abp Józef Życiński - była symbolem jedności we wspólnocie wartości, wyznaczającej kierunek refleksji i poszukiwań Jubilata, oraz symbolem więzi przedstawicieli różnych ośrodków i środowisk. Wśród nich byli przedstawiciele administracji samorządowej i organizacji społecznych, mediów - m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, oraz pracownicy i studenci uczelni wyższych.
Metropolita Lubelski, szczególnie wdzięczny za dialog Kościoła z kulturą, który Ojciec Profesor realizuje w stylu Jana Pawła II, dziękował Jubilatowi zwłaszcza za „franciszkański rys, umiejętność dialogu ze współczesnością oraz za piękno dobroci i pokoju ukazywane w posłudze myślenia i w dydaktyce”. Na „niezwykłą dynamikę pracy twórczej, umiejętne dostrzeganie problemów społecznych, umiejscawianie ich w szerszym kontekście teoretycznym i analizowanie w odniesieniu do dorobku światowego socjologii” zwrócił natomiast uwagę prof. Andrzej Sękowski, dziekan WNS KUL-u. Odniósł się on również do filozoficznego i teologicznego wykształcenia Jubilata, które pozwala mu dokonywać pogłębionej analizy procesów społecznych i sięgać do najwartościowszych myśli nauki europejskiej i światowej.
Zainteresowania naukowe o. Dyczewskiego obejmują socjologię kultury, mediów, rodziny i politykę społeczną oraz osobę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Od 38 lat jest związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, który - jak sam to podkreślił - stanowi jego środowisko życia i pracy. Ojciec Profesor, przez wiele lat będący „lokomotywą Instytutu Socjologii Kultury”, w tym roku przechodzi do Instytutu Dziennikarstwa i Komunikowania Społecznego, który zorganizował od podstaw. Jego dorobek naukowy obejmuje 42 pozycje książkowe, w tym 16 autorskich monografii, 26 książek wydanych pod redakcją, przy czym 8 z nich ukazało się w językach obcych, co świadczy o międzynarodowym obiegu jego myśli. Jest również autorem ponad 300 artykułów naukowych, publikowanych w książkach zbiorowych i czasopismach polskich i zagranicznych, zaś liczba jego wystąpień z referatami na konferencjach, sympozjach naukowych, spotkaniach organizacji społecznych i instytucji publicznych oraz udzielonych wywiadów i wypowiedzi dla mediów sięga tysiąca. Ten wybitny uczony współpracuje z wieloma wiodącymi ośrodkami naukowymi na świecie oraz prowadzi badania i wykłady m.in. w uniwersytetach w Minnesocie, Waszyngtonie czy Wiedniu. Jubilat poszukuje tematów nowych, niebanalnych, newralgicznych, analizuje je wieloaspektowo, zaś prowadzone studia opiera na bogatym, pochodzącym z wielu źródeł, materiale empirycznym. Charakterystyczne dla niego jest to, że w swojej pracy naukowej nie poprzestaje na opisie i samych stwierdzeniach faktów. Nie tylko znajduje nowe problemy, ale wskazuje także możliwe sposoby ich rozwiązania - mówił dr Dariusz Wadowski. Wielu jego słuchaczy i czytelników podkreśla zaś w jego publikacjach personalizm i optymizm. Pomimo rozległej wiedzy i doświadczenia, o. Dyczewski przygotowuje się do każdych zajęć, co wzbudza u jego studentów niegasnący podziw.
Podsumowanie mogą stanowić trafne słowa prof. Andrzeja Sękowskiego: - Człowieka poznaje się po owocach jego życia. O. Dyczewski przez swoją niezwykle twórczą działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną nieustannie wzbogaca obszar kultury i nauki. Jest przykładem i wzorem, a jego otwarcie na drugiego człowieka, życzliwość i miłość, połączone z głęboką wewnętrzną radością, sprawiają, że wielu ludzi chce z nim współpracować i korzystać z jego wiedzy oraz doświadczenia. Plurimos annos, Ojcze Profesorze!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus modli się o jedność wśród Jego uczniów

Uczniowie biegnący do grobu

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Uczniowie biegnący do grobu

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

2025-05-16 13:59

Vatican Media

Watykan opublikował oficjalne zdjęcie Papieża Leona XIV. Jest to fotografia Ojca Świętego w białej sutannie, podobnie, jak poprzednich papieży.

Więcej ...

Diecezja sosnowiecka pielgrzymowała do Rzymu w Roku Jubileuszowym

2025-05-16 19:55
Bp Artur Ważny

BP Episkopatu

Bp Artur Ważny

Prawie 700 pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej udało się do Rzymu i miejsc świętych we Włoszech. „Duch Święty chce nas poprowadzić” - mówił bp Artur Ważny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Kościół

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...