Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konsystorz w Watykanie

Nowy polski kardynał

Podczas drugiego za pontyfikatu Benedykta XVI konsystorza w Watykanie, który odbył się 24 listopada, godność kardynalską otrzymało 23 dostojników, wśród nich polski kardynał Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Konsystorz poprzedziła nadzwyczajna narada Papieża z kardynałami z całego świata. Była ona poświęcona kwestiom ekumenizmu, zwłaszcza zaś relacjom z prawosławiem. Narada miała miejsce w nowej auli synodu 23 listopada, w przeddzień konsystorza. Ojciec Święty powitał kardynałów, następnie kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przedstawił referat zatytułowany „Informacje, refleksje i ocena obecnego momentu w dialogu ekumenicznym”. Na ten sam temat wypowiedzieli się kardynałowie. Po południu Papież wygłosił wprowadzenie do debaty na temat różnych aspektów życia Kościoła katolickiego. Podczas narady został przedstawiony ogłoszony niedawno tzw. dokument z Rawenny, w którym po październikowych rozmowach między przedstawicielami Kościołów katolickiego i prawosławnego ci ostatni uznali biskupa Rzymu za pierwszego patriarchę. Wagę dokumentu obniża jednak to, że brak na nim podpisu delegacji Patriarchatu Moskiewskiego, która opuściła spotkanie w Rawennie.
Watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone wyjaśnił w wywiadzie na łamach mediolańskiego dziennika „Avvenire”, że Benedykt XVI wybrał jako temat narady ekumenizm, ponieważ od początku swego pontyfikatu podkreśla wagę, jaką przywiązuje do dialogu z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi.

Modlitwa „Anioł Pański”

Nie bójmy się przyszłości

Do wytrwałości w wierze i miłości, gdy pojawiają się trudności i niezrozumienie, wezwał wiernych Benedykt XVI w rozważaniach przed południową modlitwą „Anioł Pański” 18 listopada na Placu św. Piotra. Papież wspomniał o zakonach kontemplacyjnych w kontekście specjalnie poświęconego im dnia przypadającego 21 listopada. - Klasztor jako oaza duchowa - mówił Ojciec Święty - wskazuje dzisiejszemu światu rzecz najważniejszą, dla której warto żyć, że istnieje inny świat i że Bóg jest niewyczerpanym źródłem miłości.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: - Pozdrawiam Polaków, a szczególnie rektorów Polskich Misji Katolickich w Europie. Dzisiejsza Ewangelia przypomina, że kiedyś nastąpi koniec doczesnej rzeczywistości. Przynosi jednak przesłanie nadziei: „Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. Módlmy się o wytrwałość w wierze, nadziei i miłości. Niech Bóg wam błogosławi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Apel Papieża

Głód na świecie

Jednym z najbardziej niepokojących paradoksów naszych czasów jest ciągłe szerzenie się ubóstwa na świecie, w którym jednocześnie ma miejsce bezprecedensowy rozwój gospodarczy, naukowy i techniczny. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, przyjmując 22 listopada w Watykanie uczestników 34. Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Ojciec Święty zaapelował o podwojenie wysiłków na rzecz walki z głodem i jego całkowite wyeliminowanie. - Nadszedł moment, by zapewnić - w imię miłości i pokoju - to, aby żaden mężczyzna, żadna kobieta ani dziecko nie cierpieli więcej z powodu głodu - powiedział Papież. Benedykt XVI zwrócił uwagę na konieczność „równej dystrybucji zasobów” i przypomniał, że odpowiednie wyżywienie jest fundamentalnym prawem każdego człowieka.

Nowa encyklika

Kard. Tarcisio Bertone powiadomił, że 30 listopada Benedykt XVI podpisze swoją nową encyklikę. Watykański sekretarz stanu potwierdził, że dokument poświęcony jest nadziei, nie podał natomiast daty jego ukazania się. Według agencji CNS, Papież pracował nad tym dokumentem podczas minionych wakacji. W tym samym czasie miał też pisać trzecią encyklikę, dotyczącą spraw społecznych.
Pierwsza encyklika Benedykta XVI „Bóg jest miłością” została ogłoszona w styczniu 2006 r.

Papież zaniepokojony sytuacją w Somalii

Benedykt XVI wyraził zaniepokojenie z powodu pogorszenia się sytuacji humanitarnej w Somalii i wezwał społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy temu krajowi, pogrążonemu w chaosie. - Z niepokojem śledzę ewolucję wydarzeń i apeluję do tych, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna na poziomie lokalnym i międzynarodowym, aby znaleźli pokojowe rozwiązania mogące ulżyć miejscowej ludności - powiedział Papież na zakończenie cotygodniowej audiencji ogólnej. - Wspieram wysiłki tych, którzy mimo niebezpieczeństwa i trudności pozostają w tym regionie, by nieść pomoc i ulgę mieszkańcom - dodał Ojciec Święty.
Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), od początku roku ok. 600 tys. osób uciekło z regionu Mogadiszu w wyniku walk, do jakich dochodzi w tym mieście. Liczba uchodźców w 10-milionowej Somalii, ogarniętej od 1991 r. wojną domową, wynosi ponad milion osób.

Reklama

Polak konsultorem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Benedykt XVI mianował 5 członków i 18 konsultorów Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, promującej zbliżenie między religiami. Wśród konsultorów znalazł się 43-letni polski biskup Janusz Kaleta, pracujący w Kazachstanie. Jest on administratorem apostolskim Atyrau nad Morzem Kaspijskim.

250 tys. katolickich szkół i placówek oświatowych

Do 250 tys. katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszcza 42 mln uczniów. Poinformowano o tym podczas prezentacji w watykańskim Biurze Prasowym dokumentu zatytułowanego: „Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy”, przygotowanego przez Kongregację Edukacji Katolickiej. W spotkaniu wzięli udział prefekt tej dykasterii kard. Zenon Grocholewski i jej podsekretarz ks. prał. Angelo Vincenzo Zani.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

Łódź: Majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2024-05-12 17:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania