Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Kościół potępia aborcyjny horror

Prawdziwy skandal wywołał w Hiszpanii horror aborcyjny wykryty w klinikach Barcelony. Media donoszą o zabijaniu dzieci nawet w siódmym miesiącu ciąży.
Policja, która dokonała wielu zatrzymań, odkryła urządzenia świadczące o szczególnym okrucieństwie lekarzy dokonujących aborcji. Lekarze prowokowali poród, jednak by matka nie zorientowała się, że rodzi żywe dziecko, noworodkom wstrzykiwano wcześniej truciznę. Następnie odcinano im głowę, a ciała mielono i spuszczano do kanalizacji. Lekarze często odsysali też płodom mózg. Potępiając te haniebne czyny, Kościół katolicki kolejny raz stanął w obronie każdego poczętego życia. - Kościół jest przeciwny wszelkim rodzajom aborcji i w tym względzie jego nauczanie jest wyraźne i jednoznaczne. Każda osoba ma prawo do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci - powiedział metropolita Sewilli kard. Carlos Amigo Vallejo. Dokonywanie aborcji w Hiszpanii doprowadziło do skandalicznej sytuacji, ponieważ w wielu klinikach nie przestrzega się przypadków, w których obecna ustawa zezwala na nią, ani też terminów określonych przez prawo. Doszło do sytuacji całkowitej bezkarności i działania na marginesie prawa.

Argentyna

Polscy misjonarze w Patagonii

Reklama

Redemptoryści rozpoczęli pracę misyjną w Patagonii. Tamtejszej ludności służyć będą zakonnicy z Polski i Argentyny. Ich misja jest pierwszym krokiem ku ustanowieniu na tych misyjnych terenach nowej struktury Kościoła.
Ten historyczny moment zbiegł się z 50. rocznicą istnienia diecezji Comodoro Rivadavia oraz z 100. rocznicą urodzin pierwszego biskupa tej diecezji - sługi Bożego Carlosa Mariano Péreza.
Redemptoryści podjęli ten nowy projekt misyjny w odpowiedzi na zaproszenie Stolicy Apostolskiej, która pragnie nadać posłudze ewangelizacyjnej na tym terenie nowe struktury. Zostanie tu w przyszłości utworzona prałatura terytorialna z siedzibą w Esquel, za którą odpowiedzialność podejmą redemptoryści z Polski i Argentyny. Obszar, jaki obejmą swą posługą, zajmuje ok. 90 tys. km2. Jest to terytorium prawdziwie misyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rwanda

25-lecie objawień w Kibeho

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Rwandy i krajów ościennych przybyło do sanktuarium maryjnego w Kibeho. Ponadczterogodzinnej Eucharystii przewodniczył kard. Ivan Dias, prefekt ds. Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a koncelebrował cały rwandyjski Episkopat i kilkudziesięciu kapłanów. Uroczysta liturgia zakończyła obchody Roku Jubileuszowego, związanego z 25. rocznicą objawień Matki Bożej w tym miejscu.
Od 28 listopada 1981 r. do 2 marca1982 r. w miejscowości Kibeho Matka Boża ukazała się trzem dziewczynkom i wzywała świat do nawrócenia. Z biegiem lat miejsce objawień stało się znanym sanktuarium maryjnym, do którego zdążają dziś dziesiątki tysięcy pątników.
Kibeho jest jedynym miejscem pielgrzymkowym w Afryce, którego objawienia maryjne uznał Kościół. Można je porównać z tymi w Gaudalupe, Lourdes i Fatimie. Od 1934 r. w Kibeho, położonym w diecezji Gikongoro, w górskim regionie południowo-zachodniej Rwandy, istnieje parafia katolicka. Miejscowość jest oddalona o ok. 160 km od stolicy kraju Kigali i o 20 km od granicy z Burundi.

Niemcy

Era „zielonej religii”

Zdaniem znanego niemieckiego publicysty Matthiasa Horxa, ekoreligia staje się jednym z najbardziej fundamentalistycznych nurtów religijnych kształtowanych przez wizję zagrażającej ludzkości katastrofy klimatycznej.
Według Horxa, „zielona religia” wydaje się adekwatnie wyrażać poglądy społeczeństwa konsumpcyjnego, nieufającego we własny postęp. - To nowy fundamentalizm dla każdego - obwieszcza szef niemieckiego „Instytutu Przyszłości”.
Walka o planetę - według Horxa - przekształca się powoli w dominujący nurt religijny. - Ludzie chętnie obliczają wyemitowane ilości dwutlenku węgla, a przy tym wierzą, że dzień sądu zbliża się wraz z każdym oddechem, zapaloną żarówką, nie mówiąc już o podróży samochodem, pociągiem czy samolotem. Od kiedy jednak możliwe są finansowe rekompensaty za grzechy przeciwko środowisku, realna także stała się wizja zbawienia - z ironią konstatuje 52-letni futurolog.
Horx przypomina, że zjawisko ekoreligii jest stare jak ludzkość, a zwolennikom koncepcji, według której świat skazany jest na zagładę, nigdy nie można udowodnić, że się mylą.

Ludzie

Kard. di Montezemolo

Archiprezbiter rzymskiej Bazyliki św. Pawła za Murami - kard. di Montezemolo przedstawił kardynałom obecnym na konsystorzu w Rzymie różne projekty związane z Rokiem św. Pawła. - Papież życzy sobie, aby Rok św. Pawła miał dwojaki charakter. Z jednej strony postać i nauczanie św. Pawła ma stać się jeszcze lepiej znane wśród katolików. Z drugiej strony Papież kładzie akcent na wymiar ekumeniczny obchodów - powiedział kardynał.
Dlatego m.in.w Bazylice św. Pawła za Murami powstanie kaplica dla wiernych innych wyznań chrześcijańskich, aby mogli modlić się w pobliżu grobu Świętego. Ponadto raz w tygodniu planowane jest nabożeństwo ekumeniczne. - Pragniemy zaprosić chrześcijańskie i niechrześcijańskie wspólnoty do wspólnej modlitwy. Dzięki temu pogłębimy wzajemne kontakty - zaznaczył. W Rzymie powstanie trasa pielgrzymkowa śladami św. Pawła, wiodąca do wszystkich miejsc związanych z Apostołem Narodów w Wiecznym Mieście.

Krótko

Benedykt XVI mianował abp. Henryka Józefa Nowackiego nuncjuszem apostolskim w Nikaragui. Urodzony w Niemczech, a inkardynowany do diecezji tarnowskiej 61-letni obecnie dyplomata, od 2001 r. reprezentował Papieża i Stolicę Apostolską w Słowacji.

Putin nie cacka się z opozycją. 24 i 25 listopada milicja brutalnie rozpędziła manifestacje słabej rosyjskiej opozycji. W Moskwie i Petersburgu aresztowano m.in. byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa i szachowego arcymistrza Garriego Kasparowa.

We Francji znów wybuchły zamieszki wśród młodzieży imigranckiej z przedmieść. Młodzież zaatakowała siły porządkowe po tym, jak w wypadku zginęli jadący na motorze dwaj chłopcy. Zamieszki wybuchły w nocy z 25 na 26 listopada.

Wrocław nie będzie organizatorem EXPO 2012. Stolica Dolnego Śląska przegrała z południowokoreańskim Josu. O wyniku zdecydowały 42 nowe państwa przyjęte, za namową Marokańczyków i Koreańczyków, do Międzynarodowego Biura Wystawy.

Niepodległa Palestyna ma powstać do końca 2008 r., a liderzy Izraela i Palestyny będą się spotykali co tydzień. Takie są ustalenia międzynarodowej konferencji pokojowej w Annapolis. W USA dyplomaci rozmawiali o sposobach rozwiązania konfliktu bliskowschodniego.

Europa przegrywa gospodarczą walkę z Chinami. Stary Kontynent jest zalewany przez tanie chińskie produkty, co skutkuje kłopotami europejskich producentów. Deficyt UE w handlu z Chinami wyniesie w tym roku 170 mld euro i będzie o jedną trzecią wyższy niż przed rokiem.

Rosyjski Gazprom chce podnieść o 17 proc. ceny gazu sprzedawanego Europie. Szacuje się, że w przypadku indywidualnych odbiorców w naszym kraju koszty mogą wzrosnąć o 3-4 proc.

56 osób zginęło w katastrofie samolotu linii AtlasJet, który rozbił się 30 listopada tuż przed lądowaniem, w górach środkowej Turcji, w mieście Isparta, ok. 150 km na północ od znanego kurortu śródziemnomorskiego Antalya. Samolot leciał ze Stambułu.

Australijski premier elekt Kevin Rudd, przywódca Partii Pracy, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, zapowiedział, że Australia wycofa swe oddziały wojskowe z Iraku do połowy przyszłego roku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

KidsAlert ostrzega rodziców przed narastającymi na TikToku treściami skłaniającymi do samobójstw!

2025-12-10 07:14

pixabay.com

W aplikacji KidsAlert opublikowane zostało ostrzeżenie o narastającym zjawisku umieszczania na TikToku treści rezygnacyjnych, w tym krótkich listów pożegnalnych młodych użytkowników. Według alertu algorytm platformy może wzmacniać kontakt nastolatków z niepokojącymi materiałami.

Więcej ...

Technologia kontra wiara?

2025-12-09 11:49

Niedziela Ogólnopolska 50/2025, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Jeśli dajesz pierwszeństwo własnym opiniom – albo np. twórcom nowych technologii – twoje serce i rozum podporządkują się twojemu wyborowi. Bożkiem stanie się internet, a „dekalogiem” – serwowane tam treści.

Więcej ...

Rzeszów: Ojciec Tadeusz Rydzyk stawił się na przesłuchanie w prokuraturze

2025-12-10 14:27

PAP/Darek Delmanowicz

Ojciec Tadeusz Rydzyk został na środę wezwany do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Redemptorysta będzie przesłuchany jako świadek w sprawie dotyczącej finansowania budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Stawił się w prokuraturze ok. godz. 13.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kalendarz Adwentowy: Odpoczynek dla zmęczonych serc

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Odpoczynek dla zmęczonych serc

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

Święci i błogosławieni

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

Gizela Jagielska zwolniona ze szpitala w Oleśnicy

Wiadomości

Gizela Jagielska zwolniona ze szpitala w Oleśnicy

Arcybiskup Wacław Depo udzielił dyspensy na 26 grudnia

Kościół

Arcybiskup Wacław Depo udzielił dyspensy na 26 grudnia

Presja ma sens. Prokuratura zmienia termin przesłuchania...

Wiadomości

Presja ma sens. Prokuratura zmienia termin przesłuchania...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Kalendarz Adwentowy: Wiara, która otwiera oczy

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wiara, która otwiera oczy

Kalendarz Adwentowy: Miasto na wiecznej Skale

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Miasto na wiecznej Skale