Pod hasłem: „Postępy medycyny - etyka i filozofia w medycynie” odbyła się w Częstochowie dniach 23-24 listopada Ogólnopolska Konferencja Naukowa. Patronem konferencji był urodzony 150 lat temu dr Władysław Biegański, związany z Częstochową zasłużony lekarz, a zarazem filozof i etyk, autor blisko 200 prac z różnych dziedzin. Dr Władysław Biegański był również założycielem i pierwszym prezesem istniejącego do dziś Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, które wspólnie z częstochowską Okręgową Izbą Lekarską zorganizowało to spotkanie. - Nasza konferencja odbywała się jednak w zupełnie innych warunkach niż spotkania lekarzy organizowane przez dr. Biegańskiego, mieliśmy możliwość zastosowania prezentacji multimedialnych i teletransmisji z sal operacyjnych, ale cel pozostał ten sam - przekazanie uczestnikom najnowszej wiedzy z różnych specjalności - powiedziała lek. med. Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.
Jedną z nowoczesnych, szybko rozwijających się, zwłaszcza w USA, dziedzin jest nanomedycyna, która zwiastuje przełom w diagnozowaniu i leczeniu m.in. chorób układu krążenia, nowotworów, a także chorób neurodegradacyjnych. Wykład inaugurujący konferencję pt. „Nanomedycyna dla serca” wygłosił prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, autor pionierskich prac w tej dziedzinie, z racji swoich osiągnięć naukowych dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla.
W czasie konferencji transmitowano operacje kardiochirurgiczne z ośrodków w Katowicach, Zabrzu, Częstochowie i Ustroniu. Równolegle prowadzone były wykłady wyjaśniające, kiedy i dlaczego przeprowadza się poszczególne rodzaje zabiegów „naprawczych”, strategię leczenia ostrych zespołów wieńcowych w regionie częstochowskim, mówiono także o możliwościach skrócenia „drogi” pacjenta z zawałem serca do specjalistycznej placówki, tak by nie tracić cennych minut.
W wykładach zwrócono uwagę, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, zachodzą procesy demograficzne, których wynikiem jest „starzenie się” społeczeństwa. Oznacza to potrzebę innego spojrzenia na problemy zdrowotne osób starszych, obciążonych zwykle kilkoma równoległymi schorzeniami. - W centrum zainteresowania w najbliższych latach powinna znaleźć się geriatria w nowoczesnym wydaniu - powiedział prof. Marian Zembala. - Nie odsuwajmy tej dziedziny, naszym pacjentem jest coraz częściej człowiek 80-letni, który pragnie cieszyć się życiem.
W tematyce konferencji dominowała kardiologia, przedstawiono jednak również prace dotyczące onkologii, endokrynologii, neurologii.
W drugim dniu konferencji odbyła się sesja etyczno-filozoficzna poświęcona dr. Władysławowi Biegańskiemu i jego pracom z dziedziny filozofii, medycyny i etyki. Mimo upływu ponad 100 lat od ich opublikowania, wiele z ich treści pozostaje aktualnych. - Lekarz z racji swojego zawodu staje codziennie oko w oko z tajemnicą cierpienia - mówiła dr Wanda Terlecka. - Jeżeli zadamy pytanie, co oznacza prawidłowa postawa wobec cierpienia, to wiele odpowiedzi znajdziemy w wydanych w 1899 r. „Myślach i aforyzmach o etyce lekarskiej” dr. Władysława Biegańskiego. Dotyczy to zarówno gorąco propagowanego przez niego spostrzeżenia: „Nie może być dobrym lekarzem ktoś, kto nie jest dobrym człowiekiem”, jak i jego myśli: „Medycyna urodziła się z niedoli, a jej rodzicami chrzestnymi były miłosierdzie i współczucie”.
Honorowy gość - prof. Tadeusz Maliński dobrze ocenił tę konferencję, mówiąc: - Regułą jest, że od wynalazku czy stwierdzenia jakiegoś faktu naukowego do zastosowania w realnej medycynie na poziomie lekarza rodzinnego upływa przynajmniej 10 lat. Tymczasem wyniki naszych badań pozwalają na natychmiastowe zmiany, i to niewielkim kosztem, niektórych procedur leczenia. Takie konferencje z udziałem teoretyków i praktyków medycyny, pozwalające na bezpośrednią wymianę myśli i doświadczeń, mogą znacznie skrócić czas zastosowania wyników naszych prac. Jeżeli nawet tylko część przekazanych na tym forum informacji z medycyny teoretycznej znajdzie zastosowanie, to będzie to dużym, przekładającym się na zdrowie pacjentów osiągnięciem. Możemy to zrobić już teraz.
Konferencja zakończyła Rok Biegańskiego, zorganizowany w Częstochowie w 150. rocznicę jego urodzin. Z okazji Roku prezydent miasta Tadeusz Wrona wręczył medale im. dr. Władysława Biegańskiego zasłużonym częstochowskim lekarzom i pielęgniarkom oraz osobom działającym na rzecz służby zdrowia i osób niepełnosprawnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu