Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marianie na Audiencji Generalnej

Podziękowanie za beatyfikację o. Papczyńskiego

Większość Polaków na środowej audiencji ogólnej 5 grudnia stanowili czciciele bł. Stanisława Papczyńskiego. - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Witam Ojców Marianów i wiernych, którzy dziękują Bogu za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. Niech zbawczy czas oczekiwania na Boże Narodzenie będzie dla nas okazją do refleksji nad życiem, do ewangelicznej czujności i duchowej przemiany. Polecam was Bogu w modlitwie i na dni Adwentu z serca błogosławię - te słowa Papież skierował do pielgrzymów po polsku. Na zakończenie audiencji abp Stanisław Gądecki osobiście podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie błogosławionym założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Metropolita Poznański przekazał w darze Ojcu Świętemu relikwiarz bł. Stanisława Papczyńskiego. Natomiast generał zgromadzenia ks. Jan Mikołaj Rokosz ofiarował Papieżowi obraz o. Stanisława Papczyńskiego.

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Adwentu

Rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu nowy rok liturgiczny jest okazją do przeżywania na nowo tajemnicy Chrystusa w historii. Mówił o tym Benedykt XVI w Watykanie 2 grudnia w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”. Wiernym licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra przypomniał, że Adwent jest czasem rozbudzenia w naszych sercach oczekiwania na Tego, „który jest, który był i który przychodzi”- mówił Ojciec Święty. W tym kontekście wspomniał o swej najnowszej encyklice, poświęconej nadziei chrześcijańskiej.
Ojciec Święty przemówił po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, słowacku i polsku. W języku naszych południowych sąsiadów Papież pozdrowił zwłaszcza grekokatolików ze Spiszu.
Do pielgrzymów z Polski Benedykt XVI skierował następujące słowa: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. W pierwszą niedzielę Adwentu liturgia Kościoła przypomina o konieczności czuwania w duchu modlitwy i gotowości na spotkanie z Chrystusem, który przychodzi. Trwajmy w radosnym oczekiwaniu. Niech Bóg wam błogosławi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ekspansja Watykańskiego Dziennika

„L’Osservatore Romano” w internecie

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” rozbudowuje swoją obecność w internecie. Poinformował o tym 5 grudnia w Watykanie podczas prezentacji nowej formuły redaktor naczelny oficjalnego organu Watykanu - Giovanni Maria Vian. W najbliższej przyszłości będzie można ściągać z internetu zarówno teksty, jak i zdjęcia włoskiego wydania „L’Osservatore Romano”.
- W rzeczywistości już w minionych tygodniach „L’Osservatore” weszło do internetu, choć na razie w sposób symboliczny - powiedział red. Vian. Podkreślił, że życzeniem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz samego Papieża Benedykta XVI jest, aby watykański dziennik jak najszybciej znalazł się w internecie.
Redaktor naczelny „L’Osservatore Romano” wyjaśnił, że dziennikarze będą mogli korzystać z włoskiego wydania gazety już po południu w przeddzień ukazania się jej wersji drukowanej. Internet otwiera też perspektywy dla wydań obcojęzycznych. „L’Osservatore Romano” ukazuje się obecnie jako dziennik w języku włoskim, jako tygodnik - po niemiecku, francusku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku oraz jako miesięcznik - po polsku.
Od chwili przyjścia nowego dyrektora, 27 października br., „L’Osservatore Romano” rozszerzyło serwis informacji zagranicznych. Na wyraźne życzenie Papieża poświęca się obecnie więcej miejsca tematyce Kościołów wschodnich, podwoiła także objętość część kulturalna.

Doktorat h.c. dla ks. prof. Stycznia

Emerytowany kierownik Katedry Etyki KUL ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS został doktorem honoris causa Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Rzymie. Wraz z nim tę honorową godność otrzymała prof. Eugenia Scabini z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie.
Przyznanie honorowych doktoratów Instytutu obojgu naukowcom „oznacza uznanie ich za nauczycieli, którzy ze względu na swój wkład w badania nad prawdą są ważnym odniesieniem w naszej pracy akademickiej” - powiedział, 6 grudnia podczas uroczystości wręczenia doktoratów h.c. szef Instytutu prof. Livio Melina.

Reklama

80-lecie agencji Fides

Agencja informacyjna Fides skończyła 80 lat. Powstała 3 grudnia w 1927 r. z inicjatywy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Powołana została w ramach duszpasterstwa misyjnego dla ożywienia współpracy misyjnej w Kościele oraz inspirowania pomocy duchowej i materialnej dla misji. Początkowo agencja publikowała swój serwis po angielsku, francusku i przez krótki czas po polsku. Następnie pojawiły się wersje włoska, hiszpańska i niemiecka. W ostatnich latach dołączyły nowe - chińska w 1998 r. i portugalska - w 2002 r. Archiwa agencji mają ogromne znaczenie dla badaczy aktywności misyjnej Kościoła w XX wieku. Zgromadzono m.in. 10 tys. fotografii dokumentujących dzieje misji katolickich w minionym stuleciu.

Forum organizacji pozarządowych

W niedzielę 2 grudnia zakończyło się pierwsze forum katolickich organizacji pozarządowych, zorganizowane z inicjatywy Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. „Ukazało ono bogactwo oraz znaczenie obecności i działalności tych organizacji w rozmaitych dziedzinach życia społecznego we wszystkich stronach świata. Dialog i wymiana doświadczeń umocniły w uczestnikach wolę współpracy w duchu jedności między sobą i ze Stolicą Apostolską” - czytamy w komunikacie. Stolica Apostolska zapewnia, że „katolickie organizacje pozarządowe zamierzają nadal wnosić swój wkład na szczeblu krajowym i międzynarodowym w najbardziej znaczące dziedziny dla integralnego dobra całej osoby i wszystkich osób”.

Nowy dyrektor Muzeów Watykańskich

Profesor Antonio Paolucci - znany włoski historyk sztuki został nowym dyrektorem Muzeów Watykańskich. W przeszłości był ministrem kultury i komisarzem ds. odbudowy Bazyliki św. Franciszka w Asyżu po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło to miasto we wrześniu 1997 r.
Prof. Paolucci ma na swym koncie wiele prac naukowych dotyczących głównie okresu Odrodzenia, współpracuje też stale z prasą, m.in. z dziennikami „Il Sole-24 Ore” i „Avvenire”, do których pisuje też regularnie nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?