Reklama

Z Watykanu

Marianie na Audiencji Generalnej

Podziękowanie za beatyfikację o. Papczyńskiego

Większość Polaków na środowej audiencji ogólnej 5 grudnia stanowili czciciele bł. Stanisława Papczyńskiego. - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Witam Ojców Marianów i wiernych, którzy dziękują Bogu za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. Niech zbawczy czas oczekiwania na Boże Narodzenie będzie dla nas okazją do refleksji nad życiem, do ewangelicznej czujności i duchowej przemiany. Polecam was Bogu w modlitwie i na dni Adwentu z serca błogosławię - te słowa Papież skierował do pielgrzymów po polsku. Na zakończenie audiencji abp Stanisław Gądecki osobiście podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie błogosławionym założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Metropolita Poznański przekazał w darze Ojcu Świętemu relikwiarz bł. Stanisława Papczyńskiego. Natomiast generał zgromadzenia ks. Jan Mikołaj Rokosz ofiarował Papieżowi obraz o. Stanisława Papczyńskiego.

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Adwentu

Rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu nowy rok liturgiczny jest okazją do przeżywania na nowo tajemnicy Chrystusa w historii. Mówił o tym Benedykt XVI w Watykanie 2 grudnia w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”. Wiernym licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra przypomniał, że Adwent jest czasem rozbudzenia w naszych sercach oczekiwania na Tego, „który jest, który był i który przychodzi”- mówił Ojciec Święty. W tym kontekście wspomniał o swej najnowszej encyklice, poświęconej nadziei chrześcijańskiej.
Ojciec Święty przemówił po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, słowacku i polsku. W języku naszych południowych sąsiadów Papież pozdrowił zwłaszcza grekokatolików ze Spiszu.
Do pielgrzymów z Polski Benedykt XVI skierował następujące słowa: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. W pierwszą niedzielę Adwentu liturgia Kościoła przypomina o konieczności czuwania w duchu modlitwy i gotowości na spotkanie z Chrystusem, który przychodzi. Trwajmy w radosnym oczekiwaniu. Niech Bóg wam błogosławi!

Ekspansja Watykańskiego Dziennika

„L’Osservatore Romano” w internecie

Reklama

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” rozbudowuje swoją obecność w internecie. Poinformował o tym 5 grudnia w Watykanie podczas prezentacji nowej formuły redaktor naczelny oficjalnego organu Watykanu - Giovanni Maria Vian. W najbliższej przyszłości będzie można ściągać z internetu zarówno teksty, jak i zdjęcia włoskiego wydania „L’Osservatore Romano”.
- W rzeczywistości już w minionych tygodniach „L’Osservatore” weszło do internetu, choć na razie w sposób symboliczny - powiedział red. Vian. Podkreślił, że życzeniem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz samego Papieża Benedykta XVI jest, aby watykański dziennik jak najszybciej znalazł się w internecie.
Redaktor naczelny „L’Osservatore Romano” wyjaśnił, że dziennikarze będą mogli korzystać z włoskiego wydania gazety już po południu w przeddzień ukazania się jej wersji drukowanej. Internet otwiera też perspektywy dla wydań obcojęzycznych. „L’Osservatore Romano” ukazuje się obecnie jako dziennik w języku włoskim, jako tygodnik - po niemiecku, francusku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku oraz jako miesięcznik - po polsku.
Od chwili przyjścia nowego dyrektora, 27 października br., „L’Osservatore Romano” rozszerzyło serwis informacji zagranicznych. Na wyraźne życzenie Papieża poświęca się obecnie więcej miejsca tematyce Kościołów wschodnich, podwoiła także objętość część kulturalna.

Doktorat h.c. dla ks. prof. Stycznia

Emerytowany kierownik Katedry Etyki KUL ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS został doktorem honoris causa Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Rzymie. Wraz z nim tę honorową godność otrzymała prof. Eugenia Scabini z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie.
Przyznanie honorowych doktoratów Instytutu obojgu naukowcom „oznacza uznanie ich za nauczycieli, którzy ze względu na swój wkład w badania nad prawdą są ważnym odniesieniem w naszej pracy akademickiej” - powiedział, 6 grudnia podczas uroczystości wręczenia doktoratów h.c. szef Instytutu prof. Livio Melina.

80-lecie agencji Fides

Agencja informacyjna Fides skończyła 80 lat. Powstała 3 grudnia w 1927 r. z inicjatywy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Powołana została w ramach duszpasterstwa misyjnego dla ożywienia współpracy misyjnej w Kościele oraz inspirowania pomocy duchowej i materialnej dla misji. Początkowo agencja publikowała swój serwis po angielsku, francusku i przez krótki czas po polsku. Następnie pojawiły się wersje włoska, hiszpańska i niemiecka. W ostatnich latach dołączyły nowe - chińska w 1998 r. i portugalska - w 2002 r. Archiwa agencji mają ogromne znaczenie dla badaczy aktywności misyjnej Kościoła w XX wieku. Zgromadzono m.in. 10 tys. fotografii dokumentujących dzieje misji katolickich w minionym stuleciu.

Forum organizacji pozarządowych

Reklama

W niedzielę 2 grudnia zakończyło się pierwsze forum katolickich organizacji pozarządowych, zorganizowane z inicjatywy Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. „Ukazało ono bogactwo oraz znaczenie obecności i działalności tych organizacji w rozmaitych dziedzinach życia społecznego we wszystkich stronach świata. Dialog i wymiana doświadczeń umocniły w uczestnikach wolę współpracy w duchu jedności między sobą i ze Stolicą Apostolską” - czytamy w komunikacie. Stolica Apostolska zapewnia, że „katolickie organizacje pozarządowe zamierzają nadal wnosić swój wkład na szczeblu krajowym i międzynarodowym w najbardziej znaczące dziedziny dla integralnego dobra całej osoby i wszystkich osób”.

Nowy dyrektor Muzeów Watykańskich

Profesor Antonio Paolucci - znany włoski historyk sztuki został nowym dyrektorem Muzeów Watykańskich. W przeszłości był ministrem kultury i komisarzem ds. odbudowy Bazyliki św. Franciszka w Asyżu po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło to miasto we wrześniu 1997 r.
Prof. Paolucci ma na swym koncie wiele prac naukowych dotyczących głównie okresu Odrodzenia, współpracuje też stale z prasą, m.in. z dziennikami „Il Sole-24 Ore” i „Avvenire”, do których pisuje też regularnie nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi.

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

Więcej ...

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46
Abp Józef Kupny

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Więcej ...

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...