Reklama

Z Polski

Młodzi o patriotyzmie

„Ojczyznę kocham bardziej niż własne serce”

Ponad 9 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mottem konkursu były słowa Prymasa Tysiąclecia - Stefana kard. Wyszyńskiego: „Ojczyznę kocham bardziej niż własne serce”.
- Miłość do Ojczyzny to była codzienność w życiu prymasa Wyszyńskiego. Niezależnie od okoliczności historycznych. (...) On zawsze kochał tę Polskę, która była wśród ludu - przypomniał prymas Józef Glemp na gali finałowej w Galerii Porczyńskich w Warszawie.
Do stolicy na uroczystość przybyli finaliści konkursu razem z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami. Oprócz Księdza Prymasa galę uświetnili także bp Mariusz Leszczyński - krajowy asystent Akcji Katolickiej, Halina Szydełko - jej prezes oraz przedstawiciele resortu edukacji.
Do finału konkursu zakwalifikowano 226 prac; były to m.in.: rozprawki, opowiadania i wiersze. Jury konkursu wyróżniło 24 prace. Wśród najmłodszych laureatów - ze szkół podstawowych - była Alicja Brzozowska z Wrocławia. - Opisałam historię babci przesłuchiwanej w więzieniu. Zerwano jej paznokcie, ale nie powiedziała, gdzie ukrywa się mój dziadek, który wówczas był żołnierzem Armii Krajowej - powiedziała „Niedzieli” i dodała: - Mam nadzieję, że ja także umiałabym dochować tajemnicy.
W gronie najstarszych uczniów wyjątkowy sukces odniosło Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Resku. Aż dwie uczennice tego liceum - Ewelina Sobczak i Aleksandra Rachwał - otrzymały wyróżnienia i dyplomy. Opiekunką licealistów w Resku jest Halina Narolewska. - To nauczycielka z sercem, która zawsze ma czas dla uczniów - powiedziała Małgorzata Biały, dyrektorka LO.
Jury konkursu podkreśliło bardzo wysoki poziom wyróżnionych prac. Najlepsze z nich zostaną opublikowane. Jednak w ocenie organizatorów konkursu nie tylko wyróżnienia są ważne. - Wierzę, że ta młodzież jest dumna ze swojej polskości i tę polskość przekaże dalej - podkreśliła Halina Szydełko.

Andrzej Tarwid

80-lecie

Jubileusz Polskiego Radia Katowice

Osiemdziesiąt lat temu, 4 grudnia 1927 r., transmisją Mszy św. z okazji Barbórki z katedry katowickiej rozpoczęło swoją działalność Polskie Radio Katowice. Mszy św. przewodniczył wtedy biskup katowicki Arkadiusz Lisiecki. - W pierwszym roku swojej działalności Radio przeprowadziło 98 transmisji z różnych uroczystości religijnych. Było głosem polskim i głosem wolnego ludu śląskiego - powiedział „Niedzieli” Henryk Grzonka, dziennikarz Radia Katowice, zajmujący się od wielu lat historią tej rozgłośni.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze katowickiej pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia, metropolity katowickiego, w koncelebrze kapłanów związanych z Polskim Radiem Katowice. W Eucharystii uczestniczył b. premier Jarosław Kaczyński, przybyli też parlamentarzyści ziemi katowickiej, dziennikarze i przedstawiciele Radia Katowice wraz z Zarządem i jego prezesem Wojciechem Poczachowskim.
W homilii abp Zimoń przypomniał historię Polskiego Radia. Wskazał, że jego rolą jest budowanie wspólnoty. - W globalnym świecie trzeba budować wspólnotę opartą na tradycji i wartościach. Trzeba dbać o ważną dziś regionalność, bo dbanie o regionalność, budowanie naszego „proprium silesianum” jest ocaleniem tożsamości. Metropolita Katowicki dokonał również uroczystego poświęcenia sztandaru Polskiego Radia Katowice.
Po Mszy św. Jarosław Kaczyński odsłonił tablicę pamiątkową upamiętniającą pierwszą siedzibę Radia, z lat 1927-37, a jej poświęcenia dokonał ks. prał. Stanisław Puchała - proboszcz archikatedry. Były Premier podkreślił: - Polskie Radio Katowice i jego działalność to ważne wydarzenie w dziejach radiofonii i Polski. Z tego Radia płynęły polskie słowa tu, na Śląsku. Radio jest tym narzędziem, które powinno budować wspólnotę i strzec wartości tzw. małej ojczyzny.
Obchody jubileuszowe zakończyły się uroczystą galą w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, podczas której wręczono odznaczenia i wyróżnienia Polskiego Radia Katowice. Odbył się także koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

Abp Kazimierz Nycz spotkał się 6 grudnia z minister edukacji Katarzyną Hall. Uzgodniono, że matura będzie dodatkowym przedmiotem maturalnym.

Na dwóch mazowieckich fermach drobiu odkryto wirusa ptasiej grypy H5N1, który jest groźny dla człowieka. Do obrotu trafiło 770 kg mięsa. Wirus ginie w 70 oC. Służby weterynaryjne uspokajają, że nie ma zagrożenia dla ludzkiego życia, choć trzeba postępować ostrożnie. Przede wszystkim nie wolno dotykać ptaków.

Były minister MON Aleksander Szczygło ostro skrytykował swojego następcę Bogdana Klicha za decyzje kadrowe w resorcie. Chodziło o nominacje dla dwóch generałów: Piotra Czerwińskiego i Janusza Bojarskiego. Pierwszym interesują się prokuratury wojskowe, drugi jest związany z byłą WSI.

Został podpalony samochód należący do pełnomocnika rządu ds. korupcji Julii Pitery.

Kolejny wyrok zapadł w związku z tzw. aferą starachowicką. Były komendant główny policji gen. Antoni Kowalczyk został skazany na rok i dwa miesiące więzienia za to, że przekazał informacje o akcji CBŚ ówczesnemu wiceszefowi MSWiA Zbigniewowi Sobotce.

Sejm nie powołał komisji śledczej w sprawie śmierci Barbary Blidy na pierwszym grudniowym posiedzeniu. Głosowanie nad projektem odbędzie się na drugiej sesji, w dniach 18-21 grudnia.

Ryszard Krauze może już spać spokojnie. Prokuratura pod nowymi rządami uchyliła postanowienie o zatrzymaniu biznesmena podejrzewanego o fałszywe zeznania. Najciekawsze jest to, że ekspertyzę w sprawie Krauzego pisał kilka miesięcy temu obecny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski. Była dla Krauzego korzystna.

Prezydent spotkał się 5 grudnia z premierem. Lech Kaczyński i Donald Tusk uzgodnili zasady kohabitacji. Spotkanie miało dobry przebieg. W tym samym dniu prezydent spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Choć nie było oficjalnych komunikatów po tym spotkaniu, z przecieków wiadomo, że odbyło się w znacznie gorszej atmosferze.

EURO 2012 może się odbić czkawką w najbiedniejszych regionach Polski. Rząd chce wyciąć część projektów finansowanych ze środków UE i przeznaczyć te pieniądze dla miast, które będą organizowały mistrzostwa Europy.

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

Więcej ...

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

Więcej ...

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51
Kardynał Walter Kasper

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...