Cieszymy się bardzo, że po dwóch latach możemy znowu się spotkać. Pandemia uniemożliwiła nam zorganizowania tego wydarzenia. Dziś już wróciliśmy do normalności, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby do Świątnik przybyli miłośnicy Ziemi Wołyńskim i Kresów Wschodnich - mówi ks. Zbigniew Słobodecki proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu, który przed laty zainicjował kresowe spotkania w Świątnikach jako proboszcz nasławickiej parafii.
Reklama
Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Historia początków spotkań związana jest z obrazem Matki Bożej Bolesnej Świątnicko – Niewirkowskiej. - Gdy zaczynaliśmy nasze spotkanie, nie miało ono jeszcze rangi międzynarodowej. Do Świątnik przyjechali ludzie, związani z kresami, Niewirkowem i kultem Matki Bożej Bolesnej. Wcześniej zapytali się, czy mogą przyjechać na odpust. Członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia z ówczesnym prezesem Ryszardem Zarębą, Marią Chwarzyńską, Andrzejem Patuszyńskim przyjechali, aby prosić o możliwość spotkania podczas odpustu. W międzyczasie wpadli na pomysł, aby zaprosić rodzinę kresową. Pierwsze spotkanie z pocztami sztandarowymi i zaproszonymi gośćmi odbywało się w kościele w Światnikach, ale z powodu wielkiej liczby osób, nie wszyscy się zmieścili. Wtedy uroczystości przewodniczył wielki człowiek kresów, dziś już nieżyjący - bp Jan Bagiński, który w Niewirkowie przed wizerunkiem Matki Bożej został ochrzczony, I Komunię, Bierzmowanie, a swoje prymicje, już jako bp senior diecezji opolskiej sprawował właśnie podczas tego spotkania. Rok później wprowadziliśmy relikwie św. Jana Pawła II, a w trzecim roku przenieśliśmy się z uroczystościami pod miejscową szkołę i wtedy nasze spotkania nabrały rangi międzynarodowej, bo przybywali do nas goście z różnych stron Europy, a nawet USA - wspomina ks. Słobodecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym roku spotkanie zaplanowane jest na 10 i 11 września. Będzie się ono odbywać pod hasłem: „W HOŁDZIE ZESŁAŃCOM SYBIRU DEPORTOWANYM W LATACH 1939-1956:
Plan spotkania:
Sobota 10 września 2022 r.
11.00 Otwarcie uroczystości.
11.30 Występ młodzieży Szkoła w Świątnikach.
12.00 Msza Święta, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, złożenie kwiatów i wieńców.
14.30 Przerwa obiadowa.
15.00 Biesiada kresowa – występy zespołów.
Niedziela 11 września 2022 r.
12.30 Rozpoczęcie Uroczystości.
13.00 Msza Święta odpustowa Matki Boskiej Bolesnej Świątnicko – Niewirkowskiej.
14.30 Przerwa obiadowa.
15.00 Biesiada kresowa - występy zespołów – zabawa taneczna.