Reklama

Biografia Sługi Bożego Ks. Władysława Findysza

Niedziela rzeszowska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2. Droga do kapłaństwa

Po egzaminie maturalnym młody Władysław Findysz stanął przed koniecznością dokonania wyboru drogi życiowej. Perspektyw miał bez wątpienia wiele. Jednak atmosfera domu rodzinnego, jak również wcześniejsza decyzja starszej siostry Heleny, która w 1922 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, skierowały jego myśli ku kapłaństwu. Na ostateczny wybór tej właśnie drogi duży wpływ mieli również znani mu duszpasterze, księża z krośnieńskiej fary, katecheci, jak też i kapłani rodacy. Z grona tych ostatnich warto wspomnieć o księżach z rodziny Stachyraków, inicjatorach i fundatorach szkoły ludowej w Krościenku Niżnym. To wszystko stworzyło u Władysława podatny grunt, na którym zakiełkowało i rozwinęło się powołanie do kapłaństwa. Chcąc je zrealizować, zgłosił się do rektoratu Seminarium Duchownego w Przemyślu, gdzie złożył wymagane dokumenty. Do grona seminarzystów przyjął go rektor, ks. dr Stefan Momidłowski. Warto tu dodać, iż razem z Władysławem na pierwszy rok studiów w Instytucie Teologicznym przyjęty został również jego kolega gimnazjalny Franciszek Pelczar, pochodzący z Odrzykonia.
Jesienią 1927 r., wraz z 35 kolegami, rozpoczął pierwszy rok pięcioletniej formacji seminaryjnej. Obejmowała ona zasadniczo 3 płaszczyzny: intelektualną, ascetyczną i pastoralną. Pierwsza z nich koncentrowała się przede wszystkim na wysłuchaniu wykładów i zaliczeniu egzaminów, a jej celem było ukształtowanie światłych kapłanów; druga - na realizacji przepisanych praktyk duchowych, jak np. medytacja, modlitwa, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, rachunek sumienia, sakramenty święte, rekolekcje, dzień skupienia, czytanie duchowne, które pomagały klerykom w osiągnięciu pobożności, zaś trzecia - na wykonaniu przepisanych ćwiczeń z zakresu Liturgii, kaznodziejstwa i katechetyki. Wszystko to realizowane łącznie i z pełnym zaangażowaniem zarówno ze strony wychowawców, jak i wychowanków dawało szansę ukształtowania pobożnego i mądrego kapłana, oddanego całkowicie swemu powołaniu.
Życie seminaryjne alumnów uporządkowane było przez wewnętrzny regulamin, który szczegółowo określał ich obowiązki. Pomagał on też odpowiednio zharmonizować poszczególne dziedziny, składające się na ich wychowanie. Regulamin ten przedstawiał się następująco: 5.15 - wstawanie; 5.45 - modlitwy poranne i rozmyślanie; 6.30 - Msza św. 7.15 - śniadanie; 8.00-11.45 i 15.00-17.00 - wykłady; 11.45 - czytanie duchowne, rachunek sumienia, modlitwa Anioł Pański; 12.00 - obiad, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i rekreacja; 14.00-15.00 i 17.30-19.00 - nauka indywidualna; 19.00 - kolacja, a następnie krótka adoracja Najświętszego Sakramentu i rekreacja; 20.15 - Różaniec, rachunek sumienia, modlitwy wieczorne; 21.30 - spoczynek nocny. Dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki po południu, wszyscy klerycy uczestniczyli we wspólnej przechadzce.
Takiej właśnie formacji poddany został alumn Władysław Findysz. Miał on szczęście odbywać ją pod kierunkiem wielu wybitnych kapłanów diecezji przemyskiej, wśród których poczesne miejsce zajmowali: ks. dr Jan Balicki - rektor seminarium, wykładowca teologii dogmatycznej, wyniesiony na ołtarze 18 sierpnia 2002 r., ks. dr Stefan Momidłowski - rektor, wykładowca hermeneutyki biblijnej, wybitny kaznodzieja; ks. dr Jan Grochowski - ojciec duchowny kleryków i wykładowca teologii moralnej; ks. dr Władysław Matyka - prefekt, wicerektor oraz wykładowca Pisma Świętego Starego Testamentu; ks. dr Piotr Federkiewicz - prefekt i wykładowca Pisma Świętego Nowego Testamentu; ks. dr Jan Kwolek - wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, dyrektor archiwum diecezjalnego i wykładowca Prawa Kanonicznego; ks. dr Wojciech Tomaka - wykładowca katechetyki, pedagogiki i metodyki, późniejszy przemyski biskup pomocniczy, ks. Wojciech Lewkowicz - nauczyciel śpiewu kościelnego. Dzięki wysiłkom tych ludzi, ich osobistemu przykładowi, a także własnej pracy, której wymiernym odzwierciedleniem były uzyskiwane oceny egzaminacyjne, wahające się w okolicach średniej 4,5 - Władysław Findysz w zadowalającym stopniu przygotował się do pracy duszpasterskiej. Poczynił także postępy w sposobie bycia. Odznaczał się bowiem wielką kulturą osobistą, był uprzejmy, serdeczny, koleżeński, pogodny. Te cechy zjednały mu sympatię wielu kolegów.
Uwieńczeniem okresu formacji seminaryjnej Władysława Findysza były przyjęte przezeń kolejno 3 wyższe święcenia, a mianowicie subdiakonatu (19 grudnia 1931 r.), diakonatu (20 lutego 1932 r.) i kapłaństwa (19 czerwca 1932 r.).
Te ostatnie otrzymał w katedrze przemyskiej przez posługę ordynariusza diecezji, bp. Anatola Nowaka.
Wkrótce po święceniach najpierw w kościele farnym w Krośnie, a następnie w kaplicy Sióstr Felicjanek w Krościenku Niżnym, odprawił Mszę św. prymicyjną, w której uczestniczyli jego krewni, znajomi i liczne grono wiernych z rodzinnej parafii. W ten sposób dzielił się z nimi radością ze swego kapłaństwa.
Poprzez święcenia kapłańskie Władysława, jak i wcześniejszą decyzję jego siostry Heleny o wstąpieniu do zakonu, spełniło się swoiste proroctwo jego matki, która na łożu śmierci, do pogrążonego w smutku męża miała powiedzieć, że o dzieci nie musi się martwić, bo nie będzie miała z nimi żadnego kłopotu.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

2024-11-06 19:00

Magdalena Kowalczyk

Wspaniała tancerka, aktorka oraz znana i lubiana prezenterka telewizyjna o tym jaką rolę w jej życiu odegrała wiara i tego że się jej nie wstydzi, mówiła na spotkaniu pt. “Życie na Gigancie” w Duszpasterstwie Akademickim Emaus 28 października.

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do modlitwy za zmarłych

2024-11-06 10:29

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do modlitwy za zmarłych, a w szczególności ofiary wojen, niesprawiedliwości i kataklizmów zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Warszawa: Znamy datę ingresu abp. Adriana Galbasa

2024-11-06 14:49
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Ingres arcybiskupa Adriana Galbasa do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się w sobotę, 14 grudnia, o godzinie 11.00 - informuje rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Przed uroczystą liturgią, w godzinach porannych nastąpi kanoniczne objęcie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Pustelnik Leonard

Wiara

Pustelnik Leonard

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki

Wiadomości

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to...