Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Zgierz: Wyjazd integracyjny

Marianna Strugińska - Felczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liderzy grup oraz członkowie z pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu wybrali się wspólnie z ks. proboszczem Andrzejem Blewinskim do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Przewodnikiem po PKWŁ był Adam Świć –główny specjalista ds. ochrony przyrody z Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Podczas spaceru przewodnik wspomniał o świętych którzy odznaczali się umiłowaniem przyrody Święty Franciszek z Asyżu, święty Bonawentura z Bagnoreggio i święty Jan Paweł II łączyła ich świętość życia oraz umiłowanie przyrody. Odczytywali ją jako księgę Boga, odkrywając w niej Jego wielkość i piękno. Wierni Pismu Świętemu, proponowali uznanie przyrody, by „z wielkości i piękna stworzeń poznać przez podobieństwo ich Stwórcę” oraz uwielbiać Go za to dzieło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź - Zgierz: Wyjazd integracyjny

Spacerując po parku przewodnik zapoznał nas z zabytkami przyrody, sakralnymi oraz miejscami pamięci. W obiektach sakralnych w Sanktuarium Matki Boskiej Skoszewskiej z historią obrazu słynącego cudami zapoznał nas ks. Robert Bartolik , kapłan Ireneusz Maria Stanisław Bankiewicz w parafii św. Anny i św. Marcina w Strykowie z Kościołem Starokatolickim Mariawitów.

Pan Adam powiedział o PKWŁ - w skład wchodzą: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Bolimowski Park Krajobrazowy, Sieradzkie Parki Krajobrazowe, Nadpiliczne Parki Krajobrazowe. Powierzchnia wynosi: 11 580 ha, najwyższy punkt: 284,1 m n.p.m. tzw. wzgórze „Radary”, powierzchnia wód otwartych wynosi 46 ha, długość rzek i cieków powierzchniowych to 58,5 km.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich jest jednym z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jest najmłodszy i najmniejszy, ale wyróżniający się w swojej rzeźbie i ukształtowaniu. Niespotykana nigdzie indziej w Polsce Środkowej rzeźba terenu związana z lądolodem skandynawskim, różnorodnością biologiczną, mnogością źródeł, malowniczą mozaiką pól i lasów Wyjątkowość parku polega nie tylko na jego położeniu. Chociaż rozciąga się on praktycznie przy granicy Łodzi, można spotkać tu aż 71 gatunków roślin, które zaliczone są do listy zagrożonych.

Reklama

Najbardziej znanym kompleksem leśnym w parku jest Las Łagiewnicki, a jego najcenniejszy fragment tworzy rezerwat przyrody pod tą samą nazwą. Rosną tam drzewa osiągające wiek nawet 210 lat. Na obszarze Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rośnie ponad 100 drzew o wymiarach kwalifikujących je do miana drzew pomnikowych. Podziwialiśmy też bogate walory historyczno-kulturowe- do których dotarliśmy.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sakralnych jest barokowy kościół i klasztor w Łagiewnikach. Dodatkowym walorem Parku jest nagromadzenie cennych obiektów kulturowych, m.in. średniowieczne grodzisko w Starych Skoszewach z VI–IX wieku, klasycystyczny dwór w Byszewach gdzie często bywał Jarosław Iwaszkiewicz.

Byliśmy na cmentarzu w miejscowości Poćwiardówka- drugi co do wielkości kompleks leśny na terenie PKWŁ. Poćwiardówka – Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Cmentarz został założony w latach 1914–1918 na planie prostokąta o pow. 1,25 ha. Układ alei jest nieczytelny, pozostał jedynie ślad alei głównej oraz dość dobrze zachowany obelisk przy jej końcu. Po prawej stronie głównej alei widoczne są rzędy płyt nagrobnych ze słabo zachowanymi inskrypcjami.

Podziwialiśmy też w Byszewch – dwór rodziny Plichtów. Klasycystyczny dwór rodziny Plichtów pochodzi z początku XIX w. Jego historia łączy się z postacią Jarosława Iwaszkiewicza , który spędził w nim wiele lat najpierw jako korepetytor, później jako przyjaciel rodziny. Tajemnice Lasu Łagiewnickiego. Spacerując po lesie skierowaliśmy swoje kroki ku Łagiewnikom. W dolinie Łagiewniczanki przy źródle stoją tu dwie drewniane kapliczki – XVII-wieczna św. Rocha i nieco młodsza św. Antoniego. Na skraju lasu znajdują się ponadto barokowe zabudowania klasztoru franciszkanów z kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego, a w nim cudowny obraz św. Antoniego i grób „ojca biedaków”, bł. Rafała Chylińskiego (1694-1741), beatyfikowanego przez Jana Pawła II. Ciało błogosławionego uległo mumifikacji. Na zakończenie spaceru było ognisko i kiełbaski . Podczas ogniska trwały rozmowy, wymiana doświadczeń.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu za udział we wspólnym poznawaniu urokliwych zakątków województwa łódzkiego, zabrania ze sobą dobrego humoru. Wyjazd dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-09 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Droga krzyżowa z symbolami męki pańskiej

Maria Woźniak

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst