Jasnogórska szopka
Na 700-lecie Zakonu Paulinów
W wieczerniku jasnogórskim można zwiedzać największą w Polsce plenerową szopkę bożonarodzeniową - zajmuje powierzchnię 500 m2. Jej budowniczym jest br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator. Szopka zapowiada jubileusz 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji i nadania Reguły Zakonowi św. Pawła Pierwszego Pustelnika (w 1308 r.).
Nad wejściem do wieczernika widnieje napis: „700 lat Paulinów w służbie Kościoła” i wezwanie Jana Pawła II: „Musicie być więc wyrazicielami tej Miłości, sługami tej Miłości”, skierowane do przedstawicieli Zakonu Paulinów na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. - 700 lat to spory czas, wiele różnych wydarzeń i osób. Chcemy to uczcić i chcemy Panu Bogu podziękować za to, że istniejemy, że możemy posługiwać na Jasnej Górze, w tym największym sanktuarium Polski i jednym z największych sanktuariów na świecie - powiedział przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek.
Centralnym punktem szopki jest Święta Rodzina. Są też ślady początku Zakonu Paulinów - pustynia, palmy i jaskinia, gdzie na modlitwie czuwa św. Paweł Pierwszy Pustelnik - patriarcha Zakonu Paulinów. Zakonny kronikarz, ulokowany w szopce, spisuje dzieje Zakonu. Atrakcją dla dzieci są żywe zwierzęta.
Szopka będzie czynna do 5 lutego: w niedziele i święta w godz. 8-20, a w dni powszednie w godz. 8-18.
Promocja w „Niedzieli”
„Niezwykłe audiencje”
Reklama
W auli redakcji „Niedzieli” odbyło się 17 grudnia 2007 r. spotkanie czytelników z autorami albumu pt. „Niezwykłe audiencje” - o. Marianem Lubelskim, paulinem, i Czesławem Ryszką, senatorem RP. Jak podkreślili autorzy, album powstał z przekonania o potrzebie i obowiązku dania świadectwa na temat bliskich związków Jana Pawła II z Sanktuarium Jasnogórskim. Większość opublikowanych w albumie fotografii przypomina pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę oraz wizyty paulinów w Watykanie, m.in. spotkania, podczas których corocznie wręczano Janowi Pawłowi II jasnogórskie opłatki. Treść albumu stanowi rozmowa przeprowadzona przez sen. Czesława Ryszkę z o. Marianem Lubelskim, świadkiem i uczestnikiem wielu tych wydarzeń. Autorzy albumu przypominają, że głęboka więź duchowa z Jasną Górą narodziła się w latach młodości Karola Wojtyły, który pielgrzymował tu jeszcze jako uczeń szkoły powszechnej, i trwała aż do ostatnich chwil życia. W przededniu śmierci Jan Paweł II poświęcił nowe korony dla Jasnogórskiego Obrazu, na których umieszczono słowa „Totus Tuus”, stanowiące program jego życia. Korony przywiózł z Watykanu na Jasną Górę o. Marian Lubelski, który podzielił się z uczestnikami swoimi przeżyciami ze spotkań z Janem Pawłem II na Jasnej Górze i w Watykanie.
Promocja albumu była również okazją do osobistych wspomnień. - Ciągle żyjemy Janem Pawłem II, pamiętamy jego głos i jego spojrzenie - mówił gospodarz spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. - Papież był czytelnikiem „Niedzieli”, co potwierdził kard. Stanisław Dziwisz w swojej książce „Świadectwo” - przypomniał ks. Skubiś. Uczestnicy spotkania wspominali, w jaki sposób Papież wpłynął na ich osobiste losy. Czesław Ryszka powiedział m.in., że jego pierwsza książka pt. „Być pielgrzymem” powstała jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r., którego był świadkiem. W części muzycznej spotkania wystąpił pianista Michał Ostalski, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi.
Album „Niezwykłe audiencje” został wydany przez Wydawnictwo Zakonu Paulinów „Paulinianum”. We wstępie kard. Stanisław Dziwisz pisze: „Ta książka dodatkowo jest jakby wyrazem hołdu dla Matki Bożej Jasnogórskiej za to, że prowadziła Jana Pawła II drogami polskiej pobożności maryjnej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(A. W.)
Jasnogórskie Boże Narodzenie
Bożonarodzeniowej Pasterce w Bazylice przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Wniósł on figurkę Dziecięcia Jezus, którą złożył w żłóbku przed ołtarzem. - Bóg przez swoje narodzenie wzywa nas do odnowy człowieczeństwa. Człowieku, poznaj swoją prawdziwą godność! Stań się prawdziwym człowiekiem! - To podstawowe wezwanie nocy Bożego Narodzenia- podkreślił w homilii Ojciec Generał.
W Kaplicy św. Józefa na Halach Pasterkę o północy odprawił dla licznie przybyłej młodzieży o. Wojciech Dec, paulin.
W wieczór wigilijny o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. dla samotnych i ubogich. Eucharystii przewodniczył o. Szymon Botul, opiekun jasnogórskiego punktu charytatywnego. Po Mszy św. dla przybyłych zorganizowana została kolacja wigilijna.
W Bazylice w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Sumie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. - Do ubogich ludzi, w ubogiej egzystencji, przychodzi Bóg i staje się jednym z nas, żeby ta ludzka, uboga egzystencja nabrała innych wymiarów, żeby się stała istnieniem na wzór Boga, w Bogu, żebyśmy się mogli narodzić dla Boga - mówił w homilii abp Nowak.
Bp Jan Wątroba - konfratrem
W drugi dzień świąt, 26 grudnia, do Konfraterni Zakonu Paulinów został włączony bp Jan Wątroba z Częstochowy. - Pragnę wypowiedzieć słowa wielkiej wdzięczności za to wyróżnienie i ogromny przywilej. Mam świadomość wielkiego duchowego bogactwa i dziedzictwa, które rosło przez 700 lat. Wpisuję się dziś w tę historię Zakonu i w historię jego konfratrów - powiedział bp Wątroba.
Zapowiedzi
6 stycznia - Koncert kolęd: Jasnogórski Chór Mieszany i Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” (Bazylika Jasnogórska godz. 17.00)
10-11 stycznia - Jasełka w wykonaniu podopiecznych Domu dla Chłopców prowadzonego przez Siostry Obliczanki w Częstochowie (Sala Papieska: 10 stycznia godz. 18.30; 11 stycznia godz. 15.30)
12-19 stycznia - „Pawełki” - nowenna przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów (Bazylika Jasnogórska i kaplica św. Pawła godz. 18.00).
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00