Reklama

Jak czytać Pismo Święte?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otrzymałem ostatnio e-maila: „Pragnę spytać o Księgę Kapłańską. W niej (np. 20, 1-21.27; 24, 14-22) są przykłady stosowania kary śmierci i zasady «oko za oko». Jak ten przekaz ma się do przesłania Ewangelii przekazanej przez Jezusa Chrystusa? Jak to skonfrontować z przykazaniem Dekalogu «Nie zabijaj»? Czyż Bóg nie chce bardziej miłosierdzia niż ofiary? Jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego w odniesieniu do kary śmierci? Moja osobista relacja z Chrystusem jest mocna, ale co odpowiedzieć sceptykom powołującym się na te fragmenty Biblii?”.
Wyczerpująca odpowiedź na te ważkie pytania z pewnością nie będzie możliwa z racji ograniczonego charakteru tej biblijnej rubryki. Przytoczone przykłady z Księgi Kapłańskiej mają charakter normatywny. Wystarczy uważnie je przeczytać, aby bez trudu to zauważyć. Nie jest tak, że biblijny autor nawołuje do zabijania. Śmierć co najwyżej traktowana jest w kategoriach ostatecznej kary za jasno i wyraźnie sprecyzowane przestępstwa (m.in. nadużycia seksualne, bałwochwalstwo połączone ze składaniem bożkom np. ofiar z ludzi). Godzą one bowiem w szeroko rozumiane prawo Izraelitów do bogobojnej i spokojnej egzystencji. Są one sprzeczne z fundamentalnymi regułami rządzącymi tamtejszą społecznością sprzed mniej więcej 3 tys. lat, która dopiero nabiera formalnych kształtów. Piąte przykazanie Dekalogu tylko pozornie wydaje się sprzeczne z tymi obostrzeniami. W rzeczywistości zarówno ono, jak i inne żydowskie przepisy i prawa miały na celu m.in. zabezpieczenie narodu wybranego przed zgubnym wpływem pogańskiego otoczenia oraz zapewnienie porządku społecznego. Poza tym mentalność tamtych ludzi oraz ich sposób postrzegania rzeczywistości diametralnie odbiegały od naszego patrzenia na świat i jego chrześcijańskiej wizji.
Jezus z Nazaretu zaś wprowadza nową jakość w postrzeganie Boga i prawa, według którego należy żyć. Przekazane o Nim ewangeliczne informacje jednoznacznie wskazują, że wraz z Jego przyjściem, czynami i słowami stare przepisy żydowskiego ustawodawstwa tracą swoją aktualność oraz wiążącą moc. On, jak napisał św. Paweł, wyswobodził nas „ku wolności” (por. Ga 5,1). Warto uważnie przeczytać choćby Ewangelię według św. Mateusza, aby szybko spostrzec, że pojawienie się Jezusa kończy panowanie dawnych mojżeszowych przepisów (także tych odnoszących się do karania śmiercią).
Kościół katolicki, jako kontynuator i depozytariusz Bożego objawienia, troszczy się o to, by nauczanie Chrystusa nie uległo zafałszowaniu. Jego właściwa interpretacja podawana jest na różne sposoby. Jednym z nich jest Katechizm Kościoła Katolickiego, w którym zagadnienie kary śmierci jest, moim zdaniem, omówione jasno i wyczerpująco (kanon 2266 i nn.).

Kontakt: biblia@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...