Jestem młodym człowiekiem. W styczniu 2007 r. wyjechałem do Zjednoczonego Królestwa w celach zarobkowych. Tam mieszkam, pracuję w firmie transportowej i tam też opłacam wszystkie podatki. W Polsce zostawiłem rodzinę i nie mam żadnych źródeł dochodów. Czy w związku z powyższym - będąc obywatelem Polski - mam obowiązek rozliczać się dodatkowo z fiskusem polskim z dochodów uzyskanych w Anglii w 2007 r.?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dn. 26 lipca 1991 r. (DzU Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zmianami) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub
- przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium RP (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Istotne znaczenie mają tutaj pojęcia „zamieszkanie” oraz „centrum interesów osobistych”. Kwestię tę rozstrzyga Konwencja między RP a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu od zysków majątkowych, podpisana w Londynie 20 lipca 2006 r.
Zgodnie z art. 4 niniejszej Konwencji, „osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu itd. Jeżeli osoba ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się państwach, to dla celów podatkowych przyjmuje się miejsce, gdzie ma ona stałe miejsce zamieszkania. W przypadku, gdy ma stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (tzw. ośrodek interesów życiowych).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamieszkuje Pan w Zjednoczonym Królestwie, tam posiada ośrodek interesów życiowych. W Polsce nie osiąga Pan żadnych dochodów ani nie posiada Pan źródeł przychodów. W świetle powołanych wyżej przepisów podlega Pan tylko obowiązkowi podatkowemu zgodnie z normami obowiązującymi w Zjednoczonym Królestwie.
B. Z.
Pomóż w rozwoju naszego portalu