Reklama

Na szlaku pielgrzymkowym - śladami św. Pawła

Niedziela toruńska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Myśl pielgrzymki diecezjalnej śladami św. Pawła w Grecji zrodziła się pod koniec listopada 2000 r. w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Trasa została pomyślana jako kontynuacja tamtego pielgrzymowania. Ewangelia, która najpierw była głoszona na palestyńskiej ziemi, zaczęła rozprzestrzeniać się po Europie. Pragnęliśmy dotrzeć do pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Grecji, stąd na trasie pielgrzymowania znalazły się Ateny, Korynt, Berea, Tesaloniki, Filippi i Kavala. We wszystkich tych miejscach obecny był św. Paweł ze Słowem Bożym. Naszej pielgrzymce przewodził biskup toruński Andrzej Suski.
Rejsowym samolotem PLL LOT przybyliśmy do Aten w nocy 17 września br. Na lotnisku ateńskim zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli agencji Los Travel, którzy podczas pobytu w tym kraju opiekowali się naszą grupą. Nowe lotnisko w Atenach zostało wybudowane z okazji zbliżającej się Olimpiady w 2004 r. Mimo iż hotel, w którym się zatrzymaliśmy, jest w centrum Aten, dojazd z lotniska zajął nam ok. 1 godziny. Pierwsza noc w Grecji dla wielu z nas była krótka i nieprzespana. Trudno było się przyzwyczaić do ogromnego ruchu, jaki panował na ulicach miasta praktycznie do samego rana.
Zwiedzanie Aten rozpoczęliśmy od Akropolu. Naszą przewodniczką była Chrysa, która przybyła specjalnie z Tesalonik, aby nam towarzyszyć. Od pierwszej chwili można było zauważyć, że wkłada wiele serca w swoją pracę. Po zapoznaniu się z historią tego najbardziej charakterystycznego miejsca Aten rozpoczęliśmy zwiedzanie. Świadomość, że wędrujemy po kamieniach ułożonych przez ludzi przed setkami lat, jest niezwykle wzruszająca. Patrząc na to, co pozostało po wspaniałości starożytnego Akropolu, jeszcze dziś można podziwiać kunszt architektów i konstruktorów tamtych czasów. Próbowaliśmy sobie wyobrazić świetność tego miejsca w starożytności. Jak opisują Dzieje Apostolskie, św. Paweł, wkraczając do miasta pełnego świątyń i posągów bóstw pogańskich, oburzał się na ich widok.
Po zwiedzeniu ruin Akropolu udaliśmy się na Areopag - miejsce, które znane jest ze słynnej mowy św. Pawła. U podnóża tego wzniesienia wysłuchaliśmy słów św. Pawła zapisanych w Dziejach Apostolskich. Następnie bp Andrzej Suski w bardzo komunikatywny sposób przybliżył nam treści wypowiedziane przez św. Pawła. Mowa na Areopagu, mimo iż uznawana jest za arcydzieło retoryki, okazała się "nieudanym występem" Apostoła. Filozofowie epikurejsko-stoiccy nie byli w stanie przyjąć prawdy o Zmartwychwstaniu, która stała w sprzeczności z ich myśleniem. Być może błędem św. Pawła była próba współzawodniczenia z pogańskimi filozofami, którzy każdego dnia zaspokajali pragnienia mieszkańców starożytnych Aten żądnych nowości. Klęska poniesiona w Atenach nie była w stanie podciąć skrzydeł św. Pawła. Ruszył dalej na podbój świata dla Chrystusa. Od tego momentu postanowił jeszcze bardziej zdać się na Boga w swej misyjnej pracy, a mniej na własne siły.
Po rozważeniu Słowa Bożego zaczęliśmy wspinaczkę na Areopag, po jedynych kamiennych schodach - tych samych, które przed wiekami pokonywał św. Paweł. Ze wzgórza Areopagu rozpościera się wspaniały widok na miasto oraz Akropol. Kontemplując wspaniałe widoki, usiedliśmy na kamieniach. Obok nas przewijali się ludzie różnych języków i kultur, oczarowani widokiem, porwani tajemnicą przeszłości. Ksiądz Biskup otworzył Biblię i zaczął odczytywać fragmenty Listów Pawłowych. Jak wzruszająco brzmiały w miejscu, gdzie przed wiekami św. Paweł przemawiał.
Spotkanie ze śladami św. Pawła w Atenach na długo pozostanie w pamięci pielgrzymów, którzy na nowo zaczęli odkrywać nauczanie Apostoła Narodów, wciąż jeszcze za mało przez nas znane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wybory w USA/ Trump: chcę podziękować narodowi za wybranie mnie na prezydenta

2024-11-06 09:39

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Donald Trump, który wystąpił publicznie w środę jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów prezydenckich w USA, powiedział, że chce podziękować narodowi za wybranie go na szefa państwa. Oznajmił, że Bóg nie bez przyczyny ocalił go w lipcu podczas zamachu w Pensylwanii.

Więcej ...

Papież: Bóg modli się w nas

2024-11-06 09:40

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Modlitwa chrześcijańska to nie człowiek, który mówi przez telefon, z jednej strony, do Boga, który jest po drugiej stronie, nie, to Bóg modli się w nas!” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Temat jego dzisiejszej katechezy to: „Duch Święty i chrześcijańska modlitwa”.

Więcej ...

SN: sprawa Barbary K.-Sz oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej do ponownego rozpoznania

2024-11-06 19:23

Adobe Stock

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę znanej aktorki, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Pustelnik Leonard

Wiara

Pustelnik Leonard

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki

Wiadomości

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to...