Reklama

W Muzeum Niepodległości w Warszawie

Być Polakiem...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Niepodległości w Warszawie od wielu lat prowadzi cykliczne spotkania „Być Polakiem”, podczas których prezentowane są postaci Polaków zasłużonych dla sprawy niepodległości. Z reguły prowadzi je red. Zbigniew Mierzwiński.
Rozszerzmy temat do czasów dawniejszych i przyjrzyjmy się, jak trudno było być Polakiem - uczciwym i wiernym Ojczyźnie, jak często było się ciężko doświadczonym tylko dlatego, że było się Polakiem. Oto przykłady:
Biskup krakowski Kajetan Sołtyk, senator, za opór stawiany projektowi ambasadora carycy Katarzyny II - Repnina, przeciwnika reform w Polsce, w 1768 r. został porwany wraz z czterema innymi senatorami, przedstawicielami polskiej opozycji. Wywieziono ich do Kaługi. Z tego pobytu biskup powrócił w stanie kompletnego rozstroju nerwowego; zmarł 10 lat później w obłąkaniu.
Podobną cenę za swą postawę zapłacił Tadeusz Rejtan, konfederat barski, którego dramatyczny protest przeciwko I rozbiorowi Polski przeszedł do historii. Także popadł w obłęd i popełnił samobójstwo w 1780 r.
Niewyobrażalnym męczennikiem był major Walerian Łukasiński, aresztowany w 1822 r. za udział w tajnych związkach. Spędził w więzieniach rosyjskich 46 lat, aż do śmierci. Pomimo amnestionowania go przez cara pozostał w więzieniu, bo nie miał do kogo i po co wracać. Pozostawił pamiętniki.
Innym typem bohatera był Wojciech Michał Drzymała, chłop wielkopolski z Podgradowic. Gdy Niemcy wydali antypolską ustawę w 1904 r.; zabraniającą zbudowania mu domu na własnym gruncie, wraz z rodziną zamieszkał w ziemiance, potem w wozie cygańskim, narażając się na wielkie szykany i aresztowania. Wytrwał do odzyskania niepodległości, stając się szczególnym przykładem bohatera narodowego.
W 1936 r. została ustanowiona specjalna odznaka honorowa „Bohaterom ducha”, przyznawana byłym więźniom ideowym z lat 1870-1919. Odznaka ta obejmowała 700 nadań - numer 1 przyznano pośmiertnie Józefowi Piłsudskiemu. Otrzymał ją również Drzymała. To mało znane odznaczenie było krzyżem kawalerskim barwy niebieskiej na wstążce czerwono-czarnej.
Niezwykle ważnym miejscem w dziejach narodu polskiego jest Cytadela Warszawska - m.in. również więzienie, z którego nie było ucieczki. Więzieni tu byli za caratu polscy patrioci różnych opcji politycznych. Jedną z pierwszych ofiar Cytadeli był uczeń gimnazjum w Łukowie, Karol Levittoux, który nie mogąc znieść tortur, dokonał samospalenia na sienniku w 1841 r. Wieść o tym przedostała się poza mury Cytadeli i wstrząsnęła Warszawą. Osławione stoki Cytadeli były miejscem egzekucji patriotów polskich.
Dla Krzyżaków, Prusaków, hitlerowców samo bycie Polakiem było wystarczającym powodem do wytępienia. Tak samo postępowały władze carskie, a potem Stalin. Na terenie Sowietów Polaków eksterminowano już przed wojną. I do tego jeszcze bestialskie rzezie Polaków na Wołyniu. Jakże trudno było być Polakiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...