Reklama

Sympozjum katechetyczne

O współczesnych wyzwaniach bioetycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum katechetyczne nt. „Nauczyciel wobec współczesnych wyzwań bioetycznych”, zorganizowane 12 stycznia br. przez Instytut Teologiczny w Częstochowie - Podyplomowe Studium Doskonalenia Katechetów, na czele z ks. dr. hab. Marianem Dudą i ks. dr. Norbertem Pikułą, stało się ważnym głosem w dyskusjach toczących się w naszej polskiej rzeczywistości na temat „in vitro” i innych ważnych zagadnień z zakresu bioetyki. Patronat honorowy nad sympozjum objął śląski kurator oświaty dr Marian Drosio - Ministerstwo Edukacji Narodowej odmówiło swego patronatu. Patronat medialny natomiast sprawowały Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Archidiecezjalne Radio Fiat.
Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.
- Niszczenie życia, bawienie się życiem i manipulowanie nim to jest jakieś chodzenie po dnie śmierci, to grzech. A my mamy stawać się obrońcami życia. Mamy ostrzegać przed fałszywymi bogami. Tymczasem wielu tych, którzy manipulują życiem, uważa się za bogów. (...). W dzisiejszym świecie zaczyna rządzić bóg słodkiego humanizmu - mówił w homilii Metropolita Częstochowski.
Na sympozjum podjęte zostały takie zagadnienia, jak: „in vitro”, współczesna transplantologia, antykoncepcja, moralne aspekty niepłodności w małżeństwie, bioetyka w szkole i temat śmierci w nauczaniu katechetycznym. Prelegentami byli: dr n. med. Wanda Terlecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, ks. dr Andrzej Muszala z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ks. dr Piotr Kieniewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Teresa Król - zastępca redaktora naczelnego miesięcznika dla nauczycieli „Wychowawca”, wydawanego w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Obrady zgromadziły katechetów, nauczycieli, przedstawicieli nauki z całej Polski, przedstawicieli Kościoła z abp. Stanisławem Nowakiem i ks. inf. Marianem Mikołajczykiem - kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, przedstawicieli mediów z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem - redaktorem naczelnym „Niedzieli”, a także przedstawicieli władz miejskich i samorządowych.
- Człowiek dzisiaj może bardzo wiele. Ale czy powinien czynić wszystko? - pytał, otwierając sympozjum, ks. dr hab. Marian Duda, rektor Instytutu Teologicznego w Częstochowie.
W wykładzie nt. „Współczesne wyzwania biologii i medycyny wobec rozumu i sumienia człowieka” dr Wanda Terlecka mówiła o ingerencji w początkowy i końcowy etap życia, podjęła problematykę manipulacji genetycznych. Podkreśliła, że zapłodnienie „in vitro” rodzi wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa i godności człowieka. Ks. dr Andrzej Muszala mówił na temat: „Bioetyka w szkole”, ukazał związki między etyką a naukami biologicznymi, a także pewne punkty, pozornego na ogół, konfliktu między obiema dziedzinami nauki, zwłaszcza gdy niektóre prawdy biologiczne mogłyby w jakiś sposób zachwiać światopoglądem etycznym czy religijnym.
Czy proponowana przez lekarzy metoda „in vitro” jest moralnie godziwa? Czy istnieje inny, moralnie godziwy sposób rozwiązania problemu niepłodności? Te i inne ważne pytania z dziedziny bioetyki postawili kolejni prelegenci. - Należy podkreślić, że w każdej interwencji medycznej istnieje pewne ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, które trzeba brać pod uwagę. A przy stosowaniu technik sztucznej prokreacji te uboczne skutki są w dużym stopniu zamierzone, gdyż jak dotąd stopień skuteczności zapłodnienia „in vitro” jest bardzo niski - stwierdził w wykładzie nt. moralnych aspektów niepłodności w małżeństwie ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna z PAT-u. O meandrach współczesnej transplantologii mówił ks. dr Piotr Kieniewicz z KUL-u. Problem transplantologii przedstawił w kontekstach: medycznym, prawnym i psychospołecznym. Inny ważny temat dotyczący antykoncepcji zaprezentowała red. Teresa Król. Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z PAT-u natomiast, omawiając temat: „Zagadnienie śmierci w nauczaniu katechetycznym”, wskazał na konieczność podejmowania w katechezie tak ważnego egzystencjalnego problemu, jakim jest śmierć.
Patron medialny sympozjum - Tygodnik Katolicki „Niedziela” przygotował z tej okazji publikację nt. „Czy podpisać Europejską Konwencję Bioetyczną”, wydaną jako 32. „Zeszyt Niedzieli”. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem uczestników sympozjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...