Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Rąbień: chorobą jest mój grzech

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jeśli mam tę świadomość, że codziennie jestem chory, to nie potrafię codziennie żyć jeśli nie ma odpowiedzi na tę moją chorobę, i nie dam rady normalnie funkcjonować. Moją chorobą jest mój grzech! Odpowiedzią na mój grzech jest śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu zgodnie z Pismem, a potem Jego Zmartwychwstanie zgodnie z Pismem! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki spotkał się małżeństwami w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu k. Aleksandrowa Łódzkiego. Sprawował dla nich Mszę świętą, a następnie wziął udział w spotkaniu – tworzącego się - kręgu Domowego Kościoła w tejże parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak informuje ks. Jarosław Jurga – proboszcz parafii w Rąbieniu – to dzisiejsze spotkanie z grupą małżeństw w kręgu Domowego Kościoła, który tak naprawdę dopiero się tworzy, będzie naszym czwartym spotkaniem. Ten krąg wyrósł z refleksji synodalnej - ze spotkań małżeństw podczas Synodu Diecezjalnego oraz Synodu Powszechnego. Małżonkowie poszukiwali formuły swojej obecności w Kościele na różny sposób - były i randki małżeńskie przy świecach, i rozmowy, i warsztaty teologiczno - pastoralne, a potem poszliśmy w kierunku Domowego Kościoła i stałej formacji. – podkreśla opiekun kręgu.

Podczas homilii wygłoszonej do małżeństw metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – prawda o moim grzechu, za który umarł Chrystus na krzyżu - musi być przypominana codziennie. Dlaczego codziennie? Dlatego, bo ja codziennie grzeszę. Dlatego że codziennie grzeszę, to codziennie muszę usłyszeć tę nowinę, że Chrystus zgodnie z Pismem umarł za moje grzechy. Pismo mi objaśnia sens śmierci Jezusa. Objaśnia mi, że On umarł za moje grzechy. – zauważył abp Ryś.

- Przyjście Jezusa i Jego śmierć na krzyżu – wszystko to jest z racji na grzesznika. Ja potrzebuję codziennie o tym wiedzieć, i codziennie potrzebuję to kłaść jako fundament pod wszystko, co robię w Kościele, bo jak tego nie ma jako fundamentu, to w końcu braknie mi motywacji, powodów, albo zacznę w Kościele robić coś, co jest głupie i nie potrzebne. Jak zaczynacie tworzyć krąg domowego Kościoła – to nie tworzycie kółka dyskusyjnego. Zespół Synodalny -też nie jest grupką do debaty, ale jest wydarzeniem w Kościele. Co jest fundamentem w Kościele? Fundamentem jest Kerygmat, który głosi Jezus Chrystus umarł za mój grzech, a ja jestem pierwszy z grzeszników! O to chodzi w całym wydarzeniu wiary! – tłumaczył metropolita łódzki.

Reklama

Kończąc swoje słowo kaznodzieja wskazał, że prawda o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa - to jest prawda, której nie wystarczy usłyszeć raz, a musi być przeżywana aktualnie. To, na ile aktualnie nią żyjemy widać po miłości, którą mamy w stosunku do Jezusa, w stosunku do sióstr i braci. Widać po miłości, widać po hojności w spotkaniu, w relacji. – zakończył hierarcha.

Parafia pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu została erygowana przez bpa Władysława Ziółka 1 października 1989 roku. Budowę świątyni - zaprojektowanej przez arch. Mirosława Rybaka oraz arch. Marka Grimina - rozpoczęto w kwietniu 1990 r. Kościół wraz z plebanią został poświęcony 9 IX 1995 r. przez abpa Władysława Ziółka, a konsekrowany 7 IX 1997 r. Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni był ks. Andrzej Mikołajczyk 1989–2010, a obecnie proboszczem od lipca 2015 roku jest ks. Jarosław Jurga.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-16 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: III Zgierski Festiwal Organowy

Archiwum parafii

Więcej ...

Zwykła rodzina

Dzieci Ulmów

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Dzieci Ulmów

Ich prosta wiara była przeniknięta miłością do bliźniego, wrażliwością na potrzeby innych, chęcią pomocy i otwartością na każdego, kto przychodził do ich skromnego domu. Codzienna modlitwa wpisana w rytm życia dawała im siłę i wzmacniała postawę, która została przypieczętowana heroiczną śmiercią.

Więcej ...

Papież: demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej

2024-07-07 09:13

Monika Książek

Na potrzebę chrześcijańskiego i ewangelicznego odczytania zjawisk społecznych, co jest ważne nie tylko w kontekście włoskim, ale stanowi przestrogę dla całej ludzkości i dla drogi wszystkich narodów - wskazał Franciszek w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego. Przebiegał on pod hasłem „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”. Wzięło w nim udział 900 katolików włoskich. "Tak bowiem jak kryzys demokracji przenika różne realia i narody, tak samo postawa odpowiedzialności za przemiany społeczne jest wezwaniem skierowanym do wszystkich chrześcijan, gdziekolwiek żyją i pracują, w każdej części świata" - powiedział papież i podkreślił, że demokracja jest związana z wartościami osoby, braterstwa i ekologii integralnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....