Reklama

Propozycje kulturalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawska Opera Kameralna kontynuuje cykl koncertów muzyki barokowej, zatytułowany Arcydzieła polskiej muzyki baroku. 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert utworów Marcina Józefa Żebrowskiego Missa in D i Vesperae in D. Dzieła te zostały wykonane przez Zespół Instrumentów Dawnych, Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz solistów WOK.
Marcin Józef Żebrowski był XVIII-wiecznym muzykiem świeckim, zatrudnianym przez zakony do pisania utworów religijnych. Znany jest jako autor około 30 utworów wokalno-instrumentalnych o tematyce sakralnej, w tym opracowań całych mszy. Jego twórczość zachowała się w bibliotece klasztoru na Jasnej Górze. Kompozycje te noszą cechy stylu późnego baroku. Jest więc okazja, aby w cyklu koncertów WOK odkrywać tradycję polskiej muzyki religijnej.
Warszawska Opera Kameralna planuje w październiku premierę Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego (1797-1848), wybitnego kompozytora włoskiego, autora wielu oper lirycznych i komicznych, kontynuatora tradycji operowego stylu Rossiniego. Nowy sezon WOK zapowiada się więc atrakcyjnie.

Sławomir Wilański

Bolesław Cybis w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym została otwarta wystawa Bolesław Cybis (1895-1957) - malarstwo, rysunek, rzeźba - twórczość lat dwudziestych i trzydziestych. Jest to pierwsza tak bogata prezentacja dorobku artystycznego tego wybitnego polskiego twórcy.
Burzliwe życie artysty związane było ściśle z dramatyczną historią Polski w XX w. Bolesław Cybis urodził się w polskiej rodzinie inteligenckiej na Krymie. Dzieciństwo i młodość spędził w przedrewolucyjnej Rosji, na Ukrainie i w Wilnie, gdzie uczył się i studiował. Po rewolucji bolszewickiej przez trzy lata przebywał w Turcji, aby w roku 1923 wrócić do Polski. Po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych zajął się pracą artystyczną, za którą otrzymał wiele nagród. Tematyka jego dzieł była bardzo różnorodna, obejmowała malarstwo, rzeźbę i sztukę dekoracyjną, m.in. o tematyce patriotycznej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej artysta wyjechał do USA, gdzie pozostał na stałe.
Wystawa w Muzeum Narodowym obejmuje prace Cybisa z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pochodzą one z kolekcji rodzinnych oraz wielu polskich muzeów. Zaprezentowano 57 obrazów, ponad 140 prac na papierze oraz pokaźny materiał dokumentacyjny. Wystawa potrwa do 3 listopada.

Sławomir Wilański

Nielegalny most wyborczy

Most Siekierkowski otwierano 21 września z wielką pompą. Pierwsze atrakcje przygotowano dla warszawiaków. Komu pierwszemu uda się przejechać mostem? Najpierw, już o ósmej rano pojechali rowerzyści. Na godzinę dziewiątą zaplanowano przejazd dla kierowców. Właściciel granatowego land rovera z Radości był pierwszym kierowcą, który znalazł się na drugiej stronie przeprawy. Tuż po godzinie 14. opadła wstęga przecięta przez prezydenta Polski, prezydenta Warszawy oraz premiera RP. Mostem ruszyli piesi. A potem już rozpoczęła się wielka feta, trwająca do nocy: pokaz sztucznych ogni, koncert Ryszarda Rynkowskiego, Kazika i "Kultu".
Jakoś próbowano warszawiakom zrekompensować ostatnie stresy sprzed kilku dni. Premier rozwiał wszystkie wątpliwości związane z decyzją Najwyższego Sądu Apelacyjnego o nielegalnej budowie Trasy Siekierkowskiej. - Obecność prezydenta jest znakiem, że mogą liczyć na ułaskawienie, a Prymasa, że i rozgrzeszenie nie jest wykluczone - mówił z charakterystycznym uśmiechem.
Siekierkowskiemu nie dopisuje jakoś szczęście. Najpierw w tajemniczej atmosferze dokonał się przetarg na budowę mostu. Odwlekanie z oddaniem go do użytku do czasu wyborów samorządowych, wskutek decyzji NSA, jaka zapadła w międzyczasie, sprawiło, że most wyborczy stał się mostem nielegalnym.
Na koniec okazało się, że Siekierkowski nie rozwiązuje problemów zakorkowanej stolicy. Już pierwszego dnia trudno było nim przeprawić się bez stania w kolejce. Kosztowna przeprawa podwieszana okazała się na razie częściowo zawieszona w komunikacyjnej próżni z powodu braku odpowiednich dojazdów.

Irena Świerdzewska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania