Reklama

Promocja książki

Zarządzanie kryzysem w Kościele

Piotr Chmieliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zorganizować konferencję prasową? W jaki sposób rozmawiać z dziennikarzem? Co powinno zawierać dobre sprostowanie? Na takie m.in. pytania odpowiada Monika Przybysz w książce, którą właśnie opublikowało Wydawnictwo „Biblos”.
Lekturę tej publikacji polecam wszystkim księżom, siostrom i braciom zakonnym, szczególnie tym, którzy, pełniąc w diecezji lub prowincji zakonnej odpowiedzialne funkcje, często kontaktują się z dziennikarzami.

Stworzyć dobry wizerunek

Ta pionierska praca podejmuje temat zastosowania metody, techniki i narzędzi public relations (tworzenie dobrego wizerunku) w „zarządzaniu kryzysami eklezjalnymi w Polsce w epoce mediów elektronicznych”. - Kryzysem trzeba zarządzać, bo nierozwiązany powoduje następny kryzys i często taka sytuacja przeradza się w coś chronicznego, ciągnącego się latami - podkreśla autorka książki dr Monika Przybysz z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW.
- Sama idea, że sytuacjami kryzysowymi w Kościele można w jakiś sposób „zarządzać”, nie jest znana na terenie teologii - twierdzi o. prof. Jacek Salij OP z UKSW. - Autorka przejęła ją z teorii przedsiębiorstwa, starannie jednak zwracając uwagę na to, że Kościół nie jest zwyczajnym ludzkim przedsiębiorstwem i teoria organizacji może dotyczyć go tylko częściowo. Publikacja niniejsza jest ewidentnie interdyscyplinarna, swoje badania autorka przeprowadziła na pograniczu nauk o zarządzaniu oraz teorii mediów, przy zdecydowanym założeniu, że przedmiot jej badań - Kościół - jest rzeczywistością również nadprzyrodzoną i trzeba nań patrzeć w świetle wiary.

Kryzys jest szansą

- Jest to świetna książka o kryzysie. Nam się on zwykle kojarzy z klęską, porażką. Tymczasem kryzys jest szansą. Zaglądnijmy do Pisma Świętego. Widzimy tam ludzi, którzy w sytuacji spotkania z Jezusem stają wobec decyzji. I kryzys to jest postawienie każdego z nas wobec życiowej decyzji - mówi ks. prof. Henryk Seweryniak z UKSW.
W pierwszym rozdziale omawianej książki czytelnik znajdzie syntezę wiadomości, które mogą być wykorzystane przez pasterzy Kościoła, rzeczników prasowych i inne osoby w działaniach z zakresu public relations (PR). W rozdziale drugim została zaprezentowana klasyfikacja, pochodzenie, przebieg i efekty sytuacji kryzysowych oraz podstawowe elementy zarządzania kryzysem: analiza sytuacji, powołanie sztabu kryzysowego, komunikowanie się z otoczeniem, zaczerpnięte z PR-u środki komunikowania się z mediami. W dalszej części publikacja zawiera analizy najbardziej charakterystycznych sytuacji kryzysowych w Kościele w Polsce po 1989 r.: spór o obecność krzyża w Oświęcimiu, konflikt między organizatorami „Przystanku Woodstock” i „Przystanku Jezus” oraz sposób przeprowadzenia lustracji ks. Michała Czajkowskiego.
Zdaniem autorki, skuteczną komunikację w sytuacji kryzysowej zapewniają: dostarczanie informacji w sposób zupełny, akcentowanie chęci dalszego komunikowania się, rzetelne relacjonowanie wysiłków podejmowanych w celu dotarcia do źródeł kryzysu. Z kolei zatroszczenie się o ofiary sytuacji kryzysowej, poświęcenie im uwagi, troska o wynagrodzenie poniesionych strat - to szansa na szybkie zażegnanie kryzysu. Konieczne jest do tego zaangażowanie się w kryzys najwyższych władz organizacji poprzez obecność na miejscu wydarzeń kryzysowych, ich emocjonalne i fizyczne uczestnictwo w rozwiązaniu problemu oraz okazanie współczucia ofiarom.

Monika Przybysz, „Kościół w kryzysie?”, Biblos, Tarnów 2008.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Dzieci przywitały Obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji, 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali Obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst