Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Bohaterska matka

Brytyjka ofiarowała swe życie za życie dziecka. 33-letnia Lorraine Allard w 4. miesiącu ciąży dowiedziała się, iż jej wątroba została zaatakowana przez nowotwór. Mając do wyboru natychmiastowe usunięcie dziecka i rozpoczęcie chemoterapii lub poród, kobieta zdecydowała się wstrzymać swoją terapię do momentu urodzenia dziecka. Jej osoba jest teraz w Wielkiej Brytanii porównywana ze św. Joanną Berettą-Mollą, bohaterską matką kanonizowaną przez Jana Pawła II.
Cesarskie cięcie zaplanowano na 26. tydzień ciąży. -Jeśli ja mam umrzeć, moje dziecko będzie żyć - miała powiedzieć do swego męża Martina. Dziecko przyszło na świat wcześniej, 18 listopada, w 25. tygodniu życia. Nowo narodzony syn Liam ważył około 800 gramów. Dokładnie 2 miesiące po urodzinach, 18 stycznia 2007 r., zmarła matka dziecka. Lekarze sądzą, że rak jelit rozwijał się niepostrzeżenie od kilku lat w organizmie Lorraine.
Martin Allard powiedział gazecie „Daily Mail”, że jego żona od razu powiedziała lekarzom, że nie pozbędzie się dziecka. Gdyby to zrobiła, „straciłaby wolę do walki”. Określana przez media jako bohaterska i bezinteresowna matka, Lorraine Allard mimo postępującej choroby kilkakrotnie wstawała z łóżka, aby przyjechać do szpitala i wziąć na ręce swego synka. Liam jest czwartym dzieckiem państwa Allard oraz jedynym synem. Trzy córki to: 10-letnia Leah, 8-letnia Amy i 20-miesięczna Courtney. Wcześniak czuje się dobrze i prawdopodobnie na początku marca zostanie wypisany ze szpitala.

Francja

Sarkozy broni chrześcijańskich korzeni Europy

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy w mocnych słowach bronił koncepcji chrześcijańskich korzeni Europy. 30 stycznia br. w czasie konwencji partii Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), poświęconej sprawom europejskim, określił on jako błędne „wycofanie się z umieszczenia tej formuły w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej”. Traktat miał zreformować UE, ale Francuzi odrzucili go w referendum w 2005 r.
- To było błędem, że odwróciliśmy się plecami do naszej przeszłości i zaprzeczyliśmy w pewien sposób korzeniom, które są oczywiste - powiedział prezydent.
Podkreślił, że „mówienie, iż Europa ma chrześcijańskie korzenie, oznacza w istocie wykazywanie zdrowego rozsądku, podczas gdy zaprzeczanie temu to odwracanie się plecami do rzeczywistości historycznej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kenia

Ukamienowano księdza z plemienia Kikuju

W Kenii zamordowano katolickiego księdza. Tragedia wpisuje się w eskalację trwających w Nakuru walk plemiennych. Samochód 41-letniego kapłana został zatrzymany na blokadzie drogowej w celach rabunkowych. Ks. Michaela Kamau Ithondekę wyciągnięto na drogę. Gdy sprawcy zauważyli, że należy on do plemienia Kikuju, bezlitośnie go ukamienowali. Diecezjalny kapłan był wicerektorem seminarium w Tindinyo. Wcześniej studiował m.in. w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
Od 27 grudnia 2007 r., czyli dnia kontestowanych wyborów prezydenckich, w Kenii poniosło śmierć ok. 800 osób, a do opuszczenia domów zmuszonych zostało ponad 250 tys. Kenijczyków. O pomoc apeluje Caritas Internationalis i inne obecne w tym regionie Afryki organizacje humanitarne.

Stany Zjednoczone

Msza św. Polonii w intencji dziedzictwa narodowego

W katedrze św. Agnieszki w diecezji Rockville Centre k. Nowego Jorku 27 stycznia została odprawiona doroczna Msza św. w intencji dziedzictwa narodowego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Polonii całej diecezji. Koncelebrze przewodniczył bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W homilii nawiązał do ponadtysiącletniego dziedzictwa polskiej wiary i kultury, z którym ponad sto lat temu nasi rodacy przybyli do USA. Obecny na uroczystości ordynariusz diecezji Rockville Centre - bp William Murphy zachęcił wiernych do zachowania tego dziedzictwa i do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Organizatorem uroczystości był diecezjalny oddział Stowarzyszenia Księży Polsko-Amerykańskich. Po zakończeniu uroczystości w sali parafii św. Władysława można było spożyć polskie potrawy i zatańczyć przy dźwiękach polskiej orkiestry.

Ludzie

Abp Chrystodulos

Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego nie żyje. 69-letni hierarcha, który od kilku miesięcy zmagał się z nowotworem, zmarł 28 stycznia 2008 r. w swoim domu na przedmieściach Aten.
Arcybiskup Aten i całej Grecji Chrystodulos (Christos Paraskevaidis) w grudniu 2006 r. razem z Papieżem Benedyktem XVI podpisali w Rzymie wspólną deklarację wzywającą katolików i prawosławnych do pogłębienia wzajemnego dialogu oraz potępiającą eutanazję i aborcję.
Arcybiskup był osobą cieszącą się niezwykłym poważaniem i popularnością. Przyczynił się w znacznej mierze do ożywienia wiary w kraju, gdzie 97 proc. społeczeństwa wyznaje prawosławie. Był niezwykle otwarty na nowoczesne środki ewangelizacyjne: pomagał otwierać kościelne strony internetowe, doprowadził do powstania wielu stacji radiowych o profilu religijnym. Walczył z korupcją także w szeregach duchowieństwa. Wielokrotnie inicjował społeczne akcje przeciwko rządowym próbom marginalizacji Kościoła.

Krótko

Ze względu na brak radykalnych rozwiązań w Traktacie Reformującym Unii Europejskiej trudno będzie przekonać Irlandczyków, by go poparli w tegorocznym referendum - powiedział premier Irlandii Bertie Ahern. Irlandia jest jedynym spośród 27 krajów UE, w którym istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów. By dokument wszedł w życie w 2009 r., muszą go ratyfikować wszystkie kraje.

Decyzja o przyszłości Serbii została odłożona. Projekt, który wiązałby Serbię z Unią Europejską, a docelowo członkostwo we Wspólnocie, upadł, bo sprzeciwiła się Holandia, a poparła ją w tym Belgia.

Prezydent Chorwacji Stipe Mesić ostrzegł Słowenię przed spowalnianiem procesu zbliżenia między jego krajem a Unią Europejską. Ocenił, że postawa Lublany może być „katastrofalna” dla stosunków między obu krajami.

Prezydent George Bush wygłosił 29 stycznia ostatnie przemówienie o stanie państwa przed amerykańskim Kongresem. W listopadzie odbędą się w USA wybory prezydenckie.

Władze Rosji podjęły decyzję o zamrożeniu cen żywności do maja. To reakcja na dającą się we znaki Rosjanom inflację oraz polityczny krok na rzecz elekcji wskazanego przez prezydenta Putina kandydata na jego następcę.

Kanada w 2009 r. wycofa swoich żołnierzy z Afganistanu, jeśli inne kraje NATO nie zwiększą liczebności swoich oddziałów w tym kraju.

W Izraelu opublikowano raport komisji specjalnej oceniający przyczyny przegranej wojny w Libanie w 2006 r. Emerytowany sędzia Elijah Winograd wskazał wojskowym i politykom wiele błędów. Zdaniem obserwatorów, może to oznaczać upadek rządu Ehuda Olmerta.

Skrajnie prawicowi posłowie do parlamentu krajowego Meklemburgii-Pomorza Zaodrzańskiego wywołali skandal, dystansując się od uczczenia pamięci ofiar nazizmu w 75. rocznicę dojścia Hitlera do władzy. Gdy socjaldemokratyczna przewodnicząca parlamentu Sylvia Bretschneider poprosiła posłów o powstanie i minutę ciszy, członkowie sześcioosobowej frakcji Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) nie podnieśli się z miejsc. W następstwie tego incydentu obrady przerwano.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj