Reklama

Kościół

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kończy 18 lat

Św. Ojciec Pio

Archiwum

Św. Ojciec Pio

Już za kilka dni, 23 września, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio będzie świętować 18 urodziny. Organizacja od lat pomaga osobom bezdomnym, które często są wykluczone, marginalizowane, a nade wszystko samotne i uwięzione w krzywdzących stereotypach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dwa Centra Pomocy, 13 mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych, dziesiątki tysięcy konsultacji specjalistycznych, kąpieli i wizyt w garderobie oraz pralni, a nade wszystko setki historii osób bez domu, które udało się zmienić na lepsze - to krótki bilans osiemnastolecia działalności organizacji - informuje kierownik działu kontaktu z darczyńcami i mediami Dzieła, Justyna Nosek.

To bardzo dużo, bo początki funkcjonowania ograniczały się do prowadzenia kuchni dla ubogich i łaźni. - Wszystko to mieściło się w dwóch prowizorycznych barakach na terenie kapucyńskiego ogrodu przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że z czasem Dzieło wyrośnie na jedyną w Polsce organizację, tak wszechstronnie pomagającą osobom bezdomnym - mówi Nosek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To, o czym nie można zapomnieć, to również rozpoczęcie działalności pierwszego Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Loretańskiej 11 w 2010 r. - W kilka dni po uroczystym otwarciu próg budynku przekraczają kolejne osoby bezdomne. Mogą tu uzyskać pomoc socjalną, prawną, psychologiczną, lekową oraz porozmawiać o sprawach duchowych z braćmi kapucynami - przypomina Nosek.

Reklama

W 2012 r. Dzieło ruszyło natomiast z projektem mieszkalnictwa wspieranego. Otwarto dwa pierwsze tego typu mieszkania dla osób bezdomnych, w tym całych rodzin i samotnych mam z dziećmi. Dziś Dzieło prowadzi 13 tego typu mieszkań. - Do tej pory skorzystało z nich ponad 130 osób bezdomnych, 60 z nich usamodzielniło się i dziś prowadzi spokojne i godne życie - podsumowuje Nosek.

Rok później otwarto drugie Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4. Pięciokondygnacyjny, nowoczesny budynek w całości jest poświęcony osobom bezdomnym. Na poszczególnych piętrach można skorzystać z pomocy doraźnej (zjeść śniadanie, wziąć prysznic, wymienić lub uprać odzież, ostrzyc włosy) zawodowej (doradztwo, warsztaty przysposabiające do podjęcia zatrudnienia, grupy wsparcia) oraz lekarskiej (Stowarzyszenie Lekarze Nadziei).

- Do Dzieła trafiłem na wigilię dla osób ubogich. Przez wiele lat korzystałem z kąpieli, pralni i przychodziłem po leki. Po długim czasie pan Mateusz, pracownik socjalny, namówił mnie na pobyt w schronisku i leczenie depresji. Odżyłem, przestałem pić i poczułem radość życia - przyznaje pan Wojciech, którego do bezdomności doprowadziła depresja.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja poprzez braci kapucynów i wolontariuszy towarzyszy osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 1600 podopiecznym rocznie.

Od wielu lat Dzieło angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-20 15:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie/ Rozpoczynają się obchody 83. rocznicy śmierci Maksymiliana Kolbego

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Obchody ku czci św. Maksymiliana Kolbego, który 14 sierpnia 1941 roku poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie Auschwitz, zainauguruje dziś msza św. w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Kulminacja uroczystości nastąpi w środę.

Więcej ...

Włochy: biskupi wzywają do modlitwy za Ojca Świętego

2025-02-19 14:12

Ks. Tomasz Podlewski

O modlitwę w intencji przebywającego w klinice Gemelli w Rzymie papieża Franciszka apelują do duchowieństwa i wiernych biskupi włoscy.

Więcej ...

Fatima: w 2024 r. liczba nabożeństw w sanktuarium wzrosła o 13 proc.

2025-02-19 19:44

Adobe Stock

W 2024 r. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie odprawiono ponad 10,8 tys. nabożeństw, przekazało kierownictwo tego miejsca kultu maryjnego. Oszacowało ono, że w porównaniu do 2023 r. było ich o 13 proc. więcej. Według rektoratu fatimskiego, zwiększenie liczby nabożeństw miało związek głównie z częstszym zamawianiem indywidualnych intencji modlitewnych przez pielgrzymów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Franciszek

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Wiara

Czy chcę przyprowadzić niewidomego do Jezusa?

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Franciszek

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia