„Będziemy podobni do kogoś, kto chciałby poznać Bielsko-Białą i zaczyna zwiedzanie od wyjścia na wzgórze Trzech Lipek. Sam nieraz zabieram tam odwiedzających mnie znajomych i pokazuję z wysokości wzgórza najpierw charakterystyczne budowle, w tym wieże kościołów, najwyższe budynki i kominy, a później różne części miasta: od tych najstarszych przez późniejsze, a dalej te, które były osobnymi wioskami wokół Bielska albo Białej. I tak jak ktoś z górującego nad miastem Wzgórza zacznie rozróżniać części miasta, tak i my, czytając po raz pierwszy te 11 wersetów, zauważymy różniące się między sobą segmenty tego tekstu. Na ich odrębność wskazuje charakterystyczne dla nich słownictwo i właściwa, związana z tym tematyka” – wyjaśnia w audycji biskup, proponując analizę początku Ewangelii św. Marka, obejmującego zapowiedź przyjścia Jana Chrzciciela, krótki opis jego wystąpienia oraz spotkanie z Jezusem nad Jordanem.
„Nie można pominąć tego początku, ponieważ właśnie dopiero po chrzcie Jezus przestaje być osobą prywatną i powołuje 12 uczniów, a później gromadzi tłumy, aby głosić królestwo Boże” – tłumaczy biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W audycji z 21 września biskup zaprasza do zapoznania się z kolejnymi wersetami Markowej Ewangelii (od 12 do 20), ukazującymi pierwsze kroki Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jego pierwsze słowa i czyny.
Reklama
Biskup bielsko-żywiecki od około dwóch lat dzieli się ze słuchaczami i użytkownikami internetu swoimi przemyśleniami związanymi z lekturą Pisma Świętego, stając się prawdopodobnie pierwszym polskim biskupem-podcasterem.
Program biblijny z udziałem bp. Pindla pojawia się na antenie „Anioła Beskidów” w każdą środę. Audycji można wysłuchać drogą internetową. Ich zapis obecny jest na portalu radiowym oraz w formie podcastu na https://anchor.fm/biskup-roman-pindel
Bp prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem przeszło 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.