Pomóż dzieciom!
„Jałmużna Wielkopostna 2008”
Reklama
Caritas Polska podczas akcji charytatywnej „Jałmużna Wielkopostna 2008” rozprowadzi 2 mln skarbonek w ponad 11 tys. parafii. Dochód z akcji, organizowanej wspólnie z Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację dla najbardziej potrzebujących dzieci oraz osób starszych.
Znakiem ekumenicznej akcji jest papierowa skarbonka, do której zbierane będą ofiary na rzecz działalności charytatywnej Caritas Polska, Eleos i Diakonii. Skarbonki rozprowadzane będą wśród dzieci, młodzieży i dorosłych we wszystkich parafiach Kościoła katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego oraz w szkołach.
Tegoroczna ekumeniczna akcja będzie przebiegać pod hasłem: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Dyrektor Caritas Polska - ks. Marian Subocz przypomniał, że okres Wielkiego Postu jest czasem, który „przypomina nam mękę Jezusa Chrystusa i całkowite oddanie się człowiekowi. Dlatego jałmużna jest obowiązkiem każdego wierzącego”. Dodał, że tegoroczną akcję wzmacnia orędzie Benedykta XVI na Wielki Post, poświęcone znaczeniu jałmużny w życiu chrześcijan.
Ks. Subocz poinformował, że dzięki tej akcji w poprzednich latach - od 2005 r. do połowy 2007 r. - udało się zebrać 600 tys. zł i wesprzeć tysiąc chorych dzieci. W Polsce - według danych GUS - jest 7 mln dzieci, z czego ok. 350 tys. to dzieci przewlekle chore.
W akcję „Jałmużna Wielkopostna 2008” można się także włączyć, wysyłając SMS o treści „POMAGAM” na numer 72902 (koszt całkowity 2,44 zł).
„Jałmużna Wielkopostna” ma również charakter edukacyjny. Caritas i Eleos przygotowały programy katechez dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, podczas których nauczyciele i katecheci będą dyskutować z dziećmi na temat znaczenia wspierania niepełnosprawnych, chorych i ubogich rówieśników oraz osób starszych. - Rozpoczęta w Środę Popielcową „Jałmużna Wielkopostna 2008” potrwa do Niedzieli Palmowej, a w Kościele prawosławnym od pierwszego dnia postu, przypadającego w poniedziałek, do Niedzieli Tomasza Apostoła.
Uwaga, sekty!
Wzrasta aktywność sekt
Obecnie na Śląsku działa około 70 sekt, wzrasta aktywność grup o charakterze ekonomicznym i terapeutycznym - wynika z raportu Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych w Katowicach za rok 2007.
Jak poinformował Dariusz Pietrek, koordynator Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych oraz współautor raportu, aktywność sekt o charakterze ekonomicznym i terapeutycznym, działających w sposób bardziej zawoalowany niż sekty religijne, wzrasta na terenie całej Polski.
Do Centrum coraz częściej przychodzą osoby wykorzystane i oszukane przez firmy stosujące tzw. techniki wpływu społecznego. Ofiary ich aktywności wykazują takie same objawy, jakie występują u ofiar sekt religijnych - są bardzo zagubione i najczęściej nie podejmują żadnych kroków prawnych przeciwko grupom, które je prześladowały. W grupach, z którymi zetknęły się ofiary, bardzo często jest stosowana tzw. klauzula milczenia, która nie pozwala na potwierdzenie ewentualnych zarzutów o stosowanie technik psychomanipulacyjnych i gwarantuje absolutną bezkarność przedstawicielom tzw. firm.
Centrum na swoich stronach informuje o „firmach”, których działalność polega na przeprowadzaniu ankiet marketingowych. „Ankieterzy” mieli jednak za zadanie sprzedawać, głównie osobom starszym, różne urządzenia medyczne, w tym m.in. poduszki ortopedyczne z wbudowanym systemem wibrującym, działające jak masaż. O aktywności takiej grupy, wraz z dokładnym opisem technik manipulacyjnych, informuje także Dariusz Hryciuk z Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji w Lublinie.
Wciąż najgroźniejszą sektą, która nie zaprzestała swej działalności na Śląsku, jest Bractwo Zakonne Himawanti. Nadal prowadzi ono działania mające na celu dyskredytowanie osób zajmujących się problematyką sekt. W 2007 r., wobec zbliżającego się w Zabrzu procesu jednej z członkiń Himawanti, w mieście pojawiły się m.in. ulotki szkalujące pracowników Centrum. Sekta ujawniła na nich dane osobowe Dariusza Pietrka oraz nazwała go neofaszystą-pedofilem. - To znana technika: zrobić z siebie ofiarę i koniecznie znaleźć jakiegoś wroga, ponieważ sytuacja rzekomego zagrożenia powoduje konsolidację grupy.
Uroczystości - 5 marca
25-lecie kardynalatu
Przed 25 laty - 2 lutego 1983 r. prymas Polski abp Józef Glemp przyjął z rąk Jana Pawła II na konsystorzu publicznym w Watykanie insygnia kardynalskie.
Nominację dla ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego Jan Paweł II ogłosił 5 stycznia 1983 r., a niespełna miesiąc później odbył się konsystorz, na którym birety i pierścienie kardynalskie otrzymało łącznie 18 hierarchów. Prymas Polski przyjął nie tylko insygnia kardynalskie, ale także kościół tytularny w Rzymie, jako znak formalnej przynależności każdego kardynała do duchowieństwa tego miasta - kościół Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (Santa Maria in Trastevere). Poprzednio jego tytularnym „proboszczem” był jego poprzednik na stolicy prymasowskiej - kard. Stefan Wyszyński.
W Warszawie obchody rocznicowe zaplanowano na 5 marca br. W tym dniu w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu artystów tej placówki i chóru dziecięcego „Alla Polacca”. W repertuarze znajdą się utwory polskie nawiązujące do tradycji narodowych i dziejów naszego kraju.
Krótko
„Rzeczpospolita” dotarła do informacji, która może wyjaśnić, dlaczego pocisk moździerzowy, który wystrzelili polscy żołnierze w Afganistanie w ubiegłym roku, spadł na wioskę, zabijając cywili. Okazało się, że z pociskami były już wcześniej kłopoty. Nie spadały tam, gdzie trzeba, bo były wadliwe.
Ocieplenie na linii Prezydent - Premier. Donald Tusk spotkał się 4 lutego z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Politycy omawiali plany wizyty premiera w Moskwie.
Prof. Stefan Meller, były minister spraw zagranicznych, zmarł 4 lutego. Stefan Meller był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Odszedł z rządu, gdy PiS wszedł w koalicję z LPR i Samoobroną.
Dowódca sił powietrznych podjął decyzję o wznowieniu lotów samolotów wojskowych CASA. Zostały one zawieszone po tragedii w Mirosławcu. Jej przyczyny będą znane za kilka tygodni.
Rząd przyśpiesza prywatyzację i do końca 2011 r. chce sprzedać udziały w tysiącu firmach. Ich pracownikom przypadnie 15 proc. akcji, zaś do kasy państwa ma wpłynąć aż 27 mld zł.
Minister rozwoju regionalnego skreślił z planu dofinansowania kilkaset inwestycji w całej Polsce. Szczególnie obcięto projekty w województwach podkarpackim i świętokrzyskim. - To zemsta za to, że ludzie na tych obszarach mniej chętnie głosowali na zwycięską partię - mówią politycy PiS.
Rosyjska mafia czerpała zyski z gazu sprzedawanego Polakom. Wszystko przez umowę, którą w 2003 r. strona polska zawarła z firmą kontrolowaną przez szefa mafii rosyjskiej.
Premier Donald Tusk zapowiedział na sierpień ocenę pracy swoich ministrów. Najsłabsi będą musieli opuścić swoje stanowiska.
Tylko 10 proc. Polaków jest zadowolonych ze swoich zarobków. Do strajków szykują się kolejne grupy społeczne.
Abp Henryk Muszyński otrzymał od Ojca Świętego Benedykta XVI przedłużenie o dwa lata posługi arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Wcześniej abp Muszyński, który kończy 20 marca 75 lat, zgodnie z wymogami prawa kościelnego, złożył rezygnację na ręce Papieża.
Kryzys w służbie zdrowia pogłębia się. Zdaniem specjalistów, rząd nie ma pomysłu, jak uzdrowić sytuację, a lekarze i pielęgniarki w wielu ośrodkach w Polsce strajkują, domagając się podwyżek płac.
Pomóż w rozwoju naszego portalu