Reklama

Kościół

Krajowy Duszpasterz Rodzin: Rodzina szkołą dialogu i wzajemnego słuchania

Adobe.Stock

W rodzinach musimy uczyć się rozmawiać i wsłuchiwać w siebie nawzajem. Takich postaw często nam brakuje. Dialog jest zasadniczym elementem każdej relacji, to spotkanie dwóch osób, dwóch światów – powiedział dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. dr Robert Wielądek w kontekście zadań, jakie stoją przed współczesnymi rodzinami i 38. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę odbywającej się w dniach 24-25 września 2022 r. pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Wielądek mówiąc o trudnościach, z jakimi mierzą się współczesne rodziny – spadku religijności i rezygnowania przez młodych ludzi z lekcji religii – zwrócił uwagę na rolę relacji opartych na prawdzie i wzorze płynącym z życia wartościami. „Często najprostszym rozwiązaniem jest wsłuchanie się w to, co stoi za taką, a nie inną decyzją młodego człowieka. Najmocniejsze wsparcie mają takie rodziny, w których dzieci widzą żywą wiarę swoich rodziców – taką, która faktycznie przekłada się na ich życie. To powinno mobilizować do pracy nad sobą, do formacji i wzrastania. Przymuszać czy przekonywać młodych do praktyk religijnych? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od indywidualnego przypadku. Na pewno trzeba prowadzić do żywej relacji z Jezusem. Z tego nigdy nie wolno się zwalniać” – ocenił dyrektor KODR.

Reklama

Zdaniem ks. Wielądka wobec problemów z dziećmi rodzice mogą szukać rady u innych rodzin, u księdza, psychologa, doradcy życia rodzinnego czy kogoś zaprzyjaźnionego, niemniej jednak to oni są pierwszymi, przed którymi stoi zadanie rozwiązania tych problemów. „To oni mają charyzmat rodzicielstwa. To rodzice znają swoje dziecko. Warto też podjąć solidną modlitwę i zawierzyć rozmowy z dziećmi Panu Bogu, abyśmy potrafili rozmawiać z miłością o tym, co trudne. Specjaliści wielu rzeczy za nas nie rozwiążą. Oni mogą dać porady czy wskazania, ale samo rozwiązanie problemu jest zadaniem rodziców” – zaznaczył ks. Wielądek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Oczywiście zauważamy pewne trudności i przeciwności, ale dobra jest zdecydowanie więcej. Rodzina jest szkołą tego, co w człowieku najpiękniejsze: miłości, troski, wrażliwości, służby, szacunku, godności. Lubię mówić o pozytywach w rodzinach, bo uważam, że jest ich dużo więcej niż problemów” ¬– podkreślił krajowy duszpasterz rodzin.

Rozmówca Family News Service odniósł się również do spodziewanych owoców Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. „Można powiedzieć, że pielgrzymka rodzin na Jasną Górę trwa cały rok, bo wszyscy, którzy przybywają do Częstochowy tworzą wielką rodzinę. Każdy z nas jest w jakiejś rodzinie. Natomiast raz do roku jest taki czas, żebyśmy spotkali się jako rodziny, po pierwsze, żeby podziękować za nasze rodziny, żeby się za nie modlić, żeby w przypadku małżeństw odnowić ich przyrzeczenia małżeńskie. Zasadniczym owocem pielgrzymki jest to, żebyśmy odkryli potrzebę nieustannej modlitwy za rodziny obecne i przyszłe” – powiedział dyrektor KODR i dodał, że „w tym roku w tę naszą modlitwę włączamy szczególnie intencję pokoju. To jest dzisiaj niezwykle ważne wezwanie, które rodziny chętnie podejmują”.

Reklama

KODR spotyka się w tych dniach na Jasnej Górze, aby opracować cele i zadania na przyszłość. „Chciałbym, żebyśmy w Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin podjęli szeroką współpracę z jak największą liczbą osób. Chcemy posłuchać, jak osoby odpowiedzialne za duszpasterstwo rodzin w poszczególnych rejonach chcą pewne rzeczy realizować, bo prawdziwe duszpasterstwo rodzin nie jest tworzone zza biurka, ale tworzy się je z ludźmi, którzy pracują z rodzinami. Modlimy się, słuchamy Pana Boga, słuchamy się nawzajem i dopiero na bazie tego podejmujemy jakieś plany” – podsumował w rozmowie z Family News Service.

38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę 24 września Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP. Punktem centralnym będzie Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego, sprawowana w niedzielę 25 września o godz. 11:00. Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki jest dialog.

Więcej informacji o pielgrzymce można znaleźć na stronach episkopat.pl, kodr.pl oraz jasnagora.com.

Ks. dr Robert Wielądek został dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP w czerwcu br. Urodził się w 1981 roku w Wołominie. Święcenia przyjął w czerwcu 2006 roku i jest księdzem diecezji warszawsko-praskiej. W latach 2007-2012 odbył studia doktoranckie w Instytucie Teologii Praktycznej i Katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Od lat jest zaangażowany w duszpasterstwo rodzin.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-24 09:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie czekaj, zadzwoń! Ruszyła kampania promująca Dziecięcy Telefon Zaufania

Adobe Stock

Przemoc, hejt, samotność, zagubienie, depresja… Dziecięce dramaty mogą zakończyć się tragicznie, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc. Masz problemy? Nie czekaj, zadzwoń na darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na czacie na brpd.gov.pl. Pomogą ci eksperci Rzecznika Praw Dziecka. Ruszyła kampania społeczna promująca Dziecięcy Telefon Zaufania, spoty można zobaczyć w Telewizji Polskiej i internecie.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa