Spotkanie w Sandomierzu
W duchu świętych Cyryla i Metodego
Reklama
Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, witając 14 lutego br. gości Sandomierskiego Spotkania Cyrylometodiańskiego, powiedział: - W tysiącletnim Sandomierzu, na ziemi naznaczonej przed wiekami obecnością misjonarzy czasów świętych Cyryla i Metodego, a w naszym pokoleniu pielgrzymką „Słowiańskiego Papieża” - sługi Bożego Jana Pawła II w 1999 r., od kilku lat realizowana jest współpraca kulturowo-duszpasterska między Węgrami, Słowacją, Czechami, Ukrainą a Polską. Nasze wspólne działania zaowocowały już powołaniem w Sandomierzu, przy Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka, Centrów Współpracy węgiersko-polskiej, słowacko-polskiej, ukraińsko-polskiej i czesko-polskiej. Centralnym dorocznym wydarzeniem stały się Sandomierskie Spotkania Cyrylometodiańskie, organizowane zawsze 14 lutego - w święto Patronów Europy.
„Ku nowemu społeczeństwu. Kościół dla Europy Środkowo-Wschodniej” - to temat tegorocznego sympozjum, któremu przewodniczył abp Jan Graubner, metropolita morawski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech. Była to próba ukazania wizji przyszłości Europy w duchu świętych Apostołów Słowian. Wśród prelegentów byli: biskup diecezji łuckiej Marcjan Trofimiak, ks. prof. dr hab. Amantius Akimjak - dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, wygłaszający odczyt w imieniu biskupa diecezji spiskiej Františka Tondry, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Słowacji, oraz bp dr György Udvardy z archidiecezji Esztergom-Budapest, delegat prymasa Węgier.
Mszę św. dla uczestników spotkania, pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, koncelebrowali w sandomierskiej katedrze: biskup rzeszowski Kazimierz Górny, biskupi sandomierscy, kapłani z Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Polski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: były marszałek Sejmu RP Marek Jurek, przedstawiciele środowisk naukowych Polski i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Bp Górny - przewodniczący Rady ds. Rodziny w Episkopacie Polski dokonał aktu zawierzenia Europy, prosząc o siłę wiary, ducha jedności, odwagę i radość chrześcijańskiego świadectwa w świecie.
Ks. Krzysztof Sudoł
Powiedział dla „Niedzieli”
Świadectwo Larry’ego Thompsona
Larry Thompson - dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią, prelegent na 33. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim
Współpraca z ks. Franciszkiem Blachnickim była jednym z największych przywilejów mojego życia. Wiele się nauczyłem od niego. Przez blisko dziesięć lat mieliśmy bardzo częste kontakty i spotkania. Dla mnie wielkim zaszczytem była obecność na jego pogrzebie i możliwość podzielenia się wówczas moim świadectwem o jego życiu. Byłem też jedyną osobą, która odwoziła ks. Blachnickiego na lotnisko w ostatnim dniu jego pobytu w Polsce, przed wybuchem stanu wojennego. Ks. Blachnicki leciał wówczas do Norwegii, a potem ze względu na stan wojenny nie mógł wrócić do Polski. Później każdego niemal miesiąca spotykaliśmy się w Carlsbergu. Myślę, że ks. Franciszek Blachnicki ma dzisiaj bardzo ważne przesłanie dla młodych w Polsce, by szli za Chrystusem, by stawali się Jego uczniami, by brali udział w ewangelizacji kraju. On miał wizję wielkiego ruchu odnowy, która dokonuje się przez ewangelizację. I w tym ruchu młodzi powinni wziąć aktywny udział.
Notował ks. Mariusz Frukacz
Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego
Prof. Bojarski nagrodzony
W dniu 14 lutego br. wręczono po raz 12. Nagrodę im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznaną przez tygodnik „Źródło”. Uroczystość odbyła się w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. Obecni byli bp Jan Szkodoń oraz żona patrona nagrody - Danuta Ciesielska. Tegorocznym laureatem został prof. Włodzimierz Bojarski. Nagroda została przyznana za heroiczną postawę i działalność służącą umacnianiu rodziny. Laureat otrzymał ikonę przedstawiającą Świętą Rodzinę.
Prof. Bojarski pochodzi z Poznania, mieszka w Warszawie. Był senatorem pierwszej kadencji Senatu RP (1989-1991). Naukowo zajmował się energetyką, a od pewnego czasu realizuje się także na polu politologii. Opracowywał m.in. sposoby rozwiązywania problemów energetycznych w kraju. W kręgu jego zainteresowań znalazły się też sprawy ustrojowe i polityczne.
Prof. Bojarski znany jest z powiedzenia, że jego hobby to rodzina. Wraz z żoną Alicją stanowią przykładne małżeństwo. Mają pięcioro dzieci i dziewięcioro wnuków. W przemówieniu wygłoszonym z okazji odebrania nagrody powiedział, że w królewskim mieście Krakowie powinien powstać Senat Moralno-Intelektualny, który miałby bronić i promować wartości chrześcijańskie w Polsce i w Europie. Spotkanie prowadził prof. Janusz Kawecki.
M. K-K.
Cudzysłów
...Miłość jest bezinteresownym dawaniem wszystkiego, co możemy drugiej osobie zaoferować...
Biskup polowy WP Tadeusz Płoski
Krótko
Prace nad nową ustawą medialną przebiegają w ekspresowym tempie. Platformie spieszy się bardzo, aby przejąć publiczne media. Musi w tym celu dogadać się z postkomunistami, aby obalić niemal pewne weto prezydenta.
Raport NIK przeprowadzony w klinice okulistycznej w Katowicach kierowanej przez prof. Adrianę Gierek-Łapińską nie zostawił suchej nitki na sposobie kierowania placówką. Kontrolerzy wykryli ustawiane przetargi na sprzęt medyczny i leki.
Polska uznała niepodległość Kosowa. Rząd podjął tę decyzję na posiedzeniu 26 lutego. Politycy rządzącej partii tłumaczyli, że podjęli taki krok w imię wspólnej polityki zagranicznej UE.
100 dni od momentu powstania rządu Donalda Tuska rozpoczął się festiwal kolejnych obietnic. Premier zapowiedział gruntowne zmiany w podatkach, zmianę konstytucji, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidację senatu, zmniejszenie liczby posłów oraz zmianę sposobu finansowania partii politycznych.
Po 60 latach powołano w Polsce Rabinat, czyli Radę Rabinów. Uroczystość miała miejsce 23 lutego w Łodzi, w obecności naczelnego rabina Izraela Yony Metzgera. W skład Rabinatu wchodzi siedmiu rabinów - tylu bowiem jest obecnie w naszym kraju. Według szacunków Związku Gmin Żydowskich, w Polsce jest ok. 10 tys. osób wyznania mojżeszowego.
Sejm przyjął uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej. Kolejny etap to uchwalenie ustawy, która upoważni prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji tego traktatu.
Większość respondentów - 71 proc. - pozytywnie wypowiada się o członkostwie Polski w UE. Brak akceptacji dla obecności w Unii deklaruje tylko 5 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
Kto będzie prezydentem Polski? Takie pytania zadano respondentom na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Premier Donald Tusk i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - to dwaj politycy, których Polacy najchętniej widzieliby w fotelu prezydenckim w następnej kadencji. Donalda Tuska na stanowisku głowy państwa widzi 29 proc. pytanych. Natomiast byłego ministra sprawiedliwości - 15 proc. respondentów.