Reklama

Wiadomości

Andrzej Duda: Targi Wydawców Katolickich mają ogromny wkład w rozwijanie polskiej kultury

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Targi Wydawców Katolickich mają ogromny wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii, o dziejach Kościoła, bronieniu prawdy, budzeniu sumień, umacnianiu patriotycznych postaw i w budowanie poczucia wspólnoty – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas otwarcia XXVII Targów Wydawców Katolickich.

W uroczystości, która zainaugurowała w czwartek na Zamku Królewskim XXVII Targi Wydawców Katolickich, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, w tym m.in nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów targów, "trudno sobie wyobrazić życie kulturalne Warszawy i naszego kraju bez tego ważnego wydarzenia, które przybrało już wymiar międzynarodowy".

"To dla nas radość i satysfakcja, że obok propozycji polskich wystawców, możemy się również zapoznać z najnowszymi osiągnięciami edytorów z innych europejskich krajów" – napisał Andrzej Duda.

Prezydent nawiązał także do tegorocznego przesłania targów, nawiązującego do znaczenia pokoju i do wojny w Ukrainie.

"Kryzysy i trudne doświadczenie, które są naszym udziałem, jeszcze bardziej uświadamiają nam, jak bardzo współczesny świat potrzebuje solidnych podwalin duchowych i moralnych. Potrzebujemy refleksji, poruszających inspiracji pomnażających nadzieję, przykładów, dlatego tak ważne jest to, co państwo robią jako wydawcy katoliccy" – podkreślił prezydent.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zaznaczył, "nie do przecenienie jest państwa wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii o dziejach Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, bronienie prawdy, budzenie sumień, umacnianie patriotycznych postaw i budowanie poczucia wspólnoty".

Prezydent pogratulował także laureatom tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2022, życząc uczestnikom targów "wielu twórczych spotkań, rozmów i odkryć oraz niezapomnianych wrażeń".

List okolicznościowy napisała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że "targi są prawdziwym świętem zarówno dla teologów, filozofów, nauczycieli, jak i wszystkich osób, które szukają rzetelnej wiedzy religijno-humanistycznej".

Marszałek Sejmu przyznała, że "szkiełko i oko nie dają odpowiedzi na pytania serca: Jak uporządkować wewnętrzny świat? Jakimi kierować się wartościami? Co umyka nam w natłoku spraw i codziennym pośpiechu?". Zaznaczyła, że "w dobie elektronicznej komunikacji bezpośredni dialog na temat wiary i wartości jest niezwykle cennym doświadczeniem".

Premier Mateusz Morawiecki w liście okolicznościowym napisał, że "targi stwarzają wiele okazji do odkrywania głębokich korzeni polskiej tożsamości religijnej, czyniąc z nich ważną instytucje polskiego życia kulturalnego". Szef rządu życzył uczestnikom targów "realizacji zamierzeń będących celem naszej wspólnej troski o trwałość chrześcijańskiego dziedzictwa w naszej ojczyźnie".

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wskazał na wartość słowa pisanego. Jak oświadczył, "będziemy bronić Targów Wydawców Katolickich, zwłaszcza że one się pięknie rozwijają mimo trudności ostatnich lat, kiedy obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój mediów elektronicznych".

Reklama

Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki podziękował Polakom za solidarność okazaną Ukraińcom. Stwierdził, że ludzie, którzy dziś rozpoczynają wojnę, zabijając innych, zapewne nigdy nie czytali książek o wojnie, o tym, czym jest faktycznie pokój, czy jak się o niego walczy.

"Wojna spowodowała, że piszemy dziś na Ukrainie książki w nowy sposób o wojnie, o pokoju. Dla nas nie są to słowa obojętne. My modlimy się o pokój, płaczemy, staramy się, żeby jak najszybciej stał się czymś realnym" – powiedział bp Krywicki.

Tegoroczną główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Złotego Feniksa 2022 otrzymał ks. prof. Roman Bartnicki – biblista, teolog i badacz Ewangelii synoptycznych

"Nagroda przyznana została za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego" – napisano w uzasadnieniu.

Feniksem Specjalnym 2022 uhonorowano bpa Antoniego Pacyfika Dydycza "za niezachwianą postawę w działaniach podejmowanych na rzecz obrony wartości cywilizacji chrześcijańskiej, Kościoła i ojczyzny". Kapituła w ten sposób chciała podziękować biskupowi seniorowi za "docenienie znaczenie mediów i ich roli w dziele szerzenia ducha patriotycznego i narodowego".

Feniksa Specjalnego otrzymała także seria "Biblia impulsy" pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka w dowód uznania "dla nowatorskiej edycji Biblii dla odbiorcy XXI wieku" i "Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku" wydawnictwa Pro Christo (Mińsk, Białoruś) "za publikację zbiorowego świadectwa osób, które poznały kardynała Kazimierza Świątka, jako człowieka przepełnionego żywą i niezachwianą wiarą, bezgranicznie oddanego Chrystusowi i Kościołowi", oraz "Drukarnia Wydawnictw Specjalnych" za "zasługi dla rozwoju poligrafii na rzecz krajowego systemu produkcji i dystrybucji druków specjalnych, w tym wydawnictw związanych z obronnością państwa, wojskowych wydawnictw specjalistycznych i edukacyjnych czasopism fachowych oraz propagowanie historii i dorobku działalności duszpasterskiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego".

Reklama

Feniks Specjalny w kategorii medialnej przypadł abp. Wacławowi Depo w "uznaniu dziesięcioletniego okresu przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych".

W tej samej kategorii Feniksa otrzymała również Telewizja Polska SA w 70. rocznicę powstania, "w uznaniu misji, jaką pełni wobec narodu, pielęgnując jego tradycję chrześcijańską i dziedzictwo katolickie, stojąc na straży wartości religijnych i narodowych".

Feniksa Specjalnego w kategorii muzycznej otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny "w 70-lecie działalności artystycznej i kulturalnej, za prezentowanie muzyki chrześcijańskiej klasycznej i współczesnej, popularyzację folkloru i inspirowanie się nim w działalności edukacyjnej, poprzez ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju".

Drugi Feniks Specjalny w tej samej kategorii trafił Chóru Prymasowskiego przy bazylice archikatedralnej w Gnieźnie "za tworzenie prawdziwej wspólnoty duchowej i twórczej, nieustanny rozwój bogatego repertuaru muzycznegoi poziomu artystycznego, pomimo amatorskiego charakteru zespołu".

XXVII Targi Wydawców Katolickich potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę prezentuje blisko 140 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, w tym m.in. wydawnictwa rzymskokatolickie z Ukrainy i Białorusi.

Podziel się cytatem

Reklama

W programie targów znajdą się spotkania z autorami publikacji.

Nowością będą bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy "Świat książki religijnej", które odbędą się w piątek 30 września w godz. 10.00–16.00 w namiocie przed Arkadami Kubickiego.

W niedzielę 2 października o godz. 13.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Długa 13/15), odbędzie się msza św. w intencji wystawców i uczestników targów. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-09-29 15:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Wkrótce Ogólnopolskie Targi Wydawców Katolickich 2022

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Andrzej Tarwid

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Już tylko kilka tygodni pozostało do XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się w dniach 29 września – 2 października w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...