Reklama

„Poznali go po łamaniu chleba...”

Niedziela Ogólnopolska 12/2008, str. 21

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu (Łk 24, 30-31).
W Ewangelii wg św. Łukasza czytamy też: „Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o 60 stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło” (Łk 24, 13-15)
Mimo tak dokładnego opisu w różnych okresach trzy miejscowości rywalizowały o tytuł ewangelicznego Emaus. W XII stuleciu rozpoczęto poszukiwania właściwego miejsca, które by odpowiadało parametrom, o których mowa w Ewangelii wg św. Łukasza. I tak „los” padł na zamek Fontenoid (biblijna nazwa: Kiriat-Jearim). Teoria ta nie przyjęła się jednak na długo.
W XIV wieku zwrócono uwagę na wioskę „El-Qubeibeh”, usytuowaną przy drodze z Jafy do Jerozolimy. Tego rodzaju tradycję przyjęli Ojcowie Franciszkanie, którzy w 1335 r. przybyli do Ziemi Świętej, aby opiekować się miejscami uświęconymi obecnością Chrystusa. Franciszkanie zapoczątkowali m.in. organizację pielgrzymek do tej miejscowości. Celem pielgrzymek były ruiny zamku, a szczególnie kaplica zamkowa.
W 1861 r. teren ten zakupiła markiza Paulina de Nicolay. Odbudowano z ruin zamek, adaptując go do celów kultowych. Następnie odbudowano lub dobudowano kilka pomieszczeń mieszkalnych i w takim stanie markiza obiekt ten przekazała Kustodii Ziemi Świętej.
W czasach późniejszych, zwłaszcza w latach 1940-44, przeprowadzono dokładniejsze prace wykopaliskowe, dzięki czemu można było już ustalić pewną chronologię. W taki to sposób stwierdzono, że już w czasach Chrystusa istniała tam wioska, a dom Kleofasa, o którym mowa w Ewangelii, został włączony w strukturę budowy kościoła.
Obecna świątynia została wzniesiona na miejscu poprzedniego kościoła z okresu średniowiecza, 12 października 1902 r. została konsekrowana. Budowla składa się z trzech naw. W lewej nawie znajduje się prostokątny obiekt. Tradycja podpowiada, że to właśnie był dom ucznia Kleofasa. W tym domu uczniowie przy stole rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego po łamaniu chleba.
Malowidła, obrazy, witraże w tym kościele tematycznie związane są z wielkanocnym wydarzeniem w Emaus. Trzy obrazy w antepedium przedstawiają Pana Jezusa, św. Kleofasa i św. Szymona. W absydzie nad ołtarzem płaskorzeźba przedstawia moment „łamania chleba”.
Podczas spotkania z uczniami Jezus Zmartwychwstały jawi się jako prorok i wyjaśnia konieczność swego cierpienia, śmierci i zmartwychwstania. „...On rzekł do nich: «O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swojej chwały?». I zaczynając od Mojżesza, poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego” (Łk 24, 25-27).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji apeluje o wsparcie misjonarzy

2025-07-20 08:03

BP KEP/flickr.com

O udział w misyjnej akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr zaapelował bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. W komunikacie przed rozpoczynającym się dziś 26. Tygodniem św. Krzysztofa biskup wezwał też wszystkich uczestników ruchu drogowego do troski o bezpieczeństwo na drodze.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVI niedziela zwykła

2025-07-18 13:05
Bp Andrzej Przybylski

BP Episkopatu

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Jasna Góra: „pielgrzymka rekordzistka” – ponad tysiąc rowerzystów z diecezji tarnowskiej

2025-07-20 18:50

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę dotarła III Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, a w niej 1100 osób. Wyruszyli z dwunastu miast m.in. z Bochni, Brzeska, Limanowej, Nowego Sącza, Ciężkowic, Tuchowa i Dębicy. Jechali w 4 peletonach, a dziś połączyli się, wjeżdżając na Jasną Górę. Każdy z rowerzystów przywiózł znak zwycięstwa - krzyż. - Nasze serca są pełne nadziei, a ona płynie od Jezusa i Maryi - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat