Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Papież do Polaków

Przed modlitwą „Anioł Pański” 16 marca Ojciec Święty powiedział do Polaków: - Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, zwłaszcza młodych, którzy tu, w Rzymie, i w swoich diecezjach uczestniczą w uroczystości Niedzieli Palmowej - Światowym Dniu Młodzieży. Umocnieni Duchem Świętym, bądźcie świadkami Chrystusa. On jest Królem chwały. Jest naszym Królem! Okazuje nam swoją miłość i miłosierdzie. Niech ta prawda przemienia wasze życie, umacnia w was wiarę i nadzieję. Z serca wam błogosławię!

Niedziela Palmowa

Jezus - uzdrowiciel

Reklama

Na Placu św. Piotra odbyły się 16 marca uroczystości Niedzieli Palmowej, połączone z obchodzonym na szczeblu diecezji XXIII Światowym Dniem Młodzieży. Papież na specjalnym podium, wzniesionym pod obeliskiem na środku placu, poświęcił palmy i gałązki oliwne, po czym w procesji przeszedł do ołtarza przed wejściem do Bazyliki św. Piotra.
Nawiązując w swym kazaniu do wypędzenia przekupniów ze świątyni, Ojciec Święty stwierdził, że opis ten powinien skłonić do myślenia także nas i zachęcić do postawienia sobie kilku pytań: Czy wiara nasza jest dość czysta i otwarta, aby wychodząc od niej, również „poganie” - osoby poszukujące i stawiające pytania mogli domyślić się światła jedynego Boga, przyłączyć się w przedsionkach wiary do naszej modlitwy i za sprawą swoich próśb stać się także czcicielami Boga? Czy świadomość, że chciwość jest bałwochwalstwem, dociera także do naszych serc i do praktyki życia? Czyż nie pozwalamy na to, aby na rozmaite sposoby do świata naszej wiary dostawały się bożki? Czy gotowi jesteśmy wciąż na nowo pozwalać oczyszczać się Panu, godząc się, by wypędził On z nas i z Kościoła to wszystko, co jest Mu przeciwne?
Ojciec Święty przypomniał, że Jezus nie przychodzi jako niszczyciel; nie przybywa z mieczem rewolucjonisty, lecz z darem uzdrowienia. - Zajmuje się On tymi, którzy z powodu swej choroby spychani są na skraj swego życia i na margines społeczny. Jezus ukazuje Boga jako Tego, kto miłuje, a Jego potęgę jako potęgę miłości. W ten zaś sposób mówi nam, co na zawsze pozostanie częścią właściwego kultu Boga: uzdrawiać, służyć; Dobroć, która uzdrawia - tłumaczył.
Nawiązując do słów Jezusa, że tylko ci, którzy będą jak dzieci, wejdą do Królestwa Bożego, Papież podkreślił, że aby rozpoznać Boga, musimy porzucić pychę, która nas oślepia i która chce nas odepchnąć od Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłanie na pogrzeb Chiary Lubich

Biorę duchowy udział w uroczystej Liturgii, którą wspólnota chrześcijańska odprowadza Chiarę Lubich w jej rozstaniu z tą ziemią, aby wejść na łono Ojca niebieskiego - pisał w specjalnym telegramie na pogrzeb Chiary Lubich Benedykt XVI.
„Wiele jest powodów - pisał Ojciec Święty - by dziękować Panu za dar, jaki uczynił Kościołowi w postaci tej niewiasty nieustraszonej wiary, cichej zwiastunki nadziei i pokoju, założycielki wielkiej rodziny duchowej, która obejmuje rozliczne pola ewangelizacji. Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Bogu za służbę Chiary na rzecz Kościoła: służbę cichą i wyrazistą, zawsze w harmonii z Urzędem Nauczycielskim Kościoła (…).

„L’Osservatore Romano” o „Katyniu” Wajdy

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” zamieścił recenzję filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Zdaniem autora artykułu zatytułowanego „Katyń, pięćdziesiąt lat kłamstwa”, celem, jaki przyświecał „wielkiemu polskiemu reżyserowi”, było „ostateczne obnażenie kłamstwa, zdemaskowanie mistyfikacji historii”.
Film opowiada prawdę „o jednej z najtragiczniejszych kart najnowszej historii Polski: masakrze dwunastu tysięcy oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez Sowietów strzałem w potylicę wiosną 1940 r. w Lesie Katyńskim”. Kręcąc go, „82-letni mistrz” chciał dać jeszcze jeden przykład „kina, które staje się obywatelskim świadectwem, nie rezygnując z charakterystycznego dla swoich dzieł rygoru” - czytamy w recenzji.

Rzym „pod znakiem miłosierdzia”

W trzecią rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, 2 kwietnia, rozpocznie się w Rzymie I Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia, który będzie trwał do 6 kwietnia. Organizatorom pięciodniowego kongresu przyświecają słowa papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI: „Jak bardzo świat potrzebuje zrozumienia i przyjęcia Bożego miłosierdzia!” oraz „Jak wielu ludzi, również w naszych czasach, poszukuje Boga, poszukuje Jezusa i Jego Kościoła, poszukuje Bożego zmiłowania i czeka na «znak», który poruszy ich zmysły i serce”!
Kongres otworzą w Bazylice Laterańskiej trzej kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia, Camillo Ruini z Rzymu i Stanisław Dziwisz z Krakowa. Otwarcie kongresu poprzedzi uroczysta Msza św. w Bazylice św. Piotra, której przewodniczyć będzie Papież Benedykt XVI.
Na 2009 r. zapowiadane są kontynentalne, a na 2010 r. krajowe Kongresy Miłosierdzia Bożego.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

2025-02-06 21:35

Nagranie z kamery bezpieczeństwa/zrzut

Mężczyzna, który zaatakował księdza podczas liturgii w katolickiej katedrze w Spokane, został oskarżony o napaść.

Więcej ...

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

2025-02-06 21:15
10-letni Roman Oleksiv

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska - cząstka Watykanu w pobliżu Jasnej Góry

2025-02-06 19:06
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

BPJG

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala podziwiać piękno fresków, arcydzieł namalowanych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Wystawa była już prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od 10 lutego będzie dostępna w Częstochowie, w pobliżu Jasnej Góry.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?