Nałożono sukienkę brylantową
Cudowny Obraz po konserwacji
Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest w dobrym stanie - stwierdził prof. Wojciech Kurpik po dorocznym badaniu stanu Ikony Jasnogórskiej. Konserwacja Obrazu dokonywana jest, zgodnie z tradycją, w Wielkim Tygodniu. Badanie odbywało się w pracowni za klauzurą zakonną w poniedziałek 17 marca. Odpowiednie zabezpieczanie Obrazu przez cały rok - przechowywanie go w odpowiednich warunkach klimatycznych, ograniczenie wpływu zewnętrznych czynników, takich jak kurz, wilgoć - daje dobre efekty. Stan Obrazu nie budzi obaw - mówił prof. Kurpik. Konserwator poinformował, że po dokonaniu oględzin Obrazu podjęte zostały w minimalnym zakresie standardowe zabiegi konserwatorskie. Polegały one na wprowadzeniu w kilku miejscach zastrzyków z kleju, mających skleić warstwę płótna z drewnianym podłożem. Wszystkie interwencje zostały udokumentowane i mają na celu zabezpieczenie Cudownego Obrazu do następnego przeglądu.
Prof. Kurpik, wybitny konserwator, wieloletni pracownik ASP w Warszawie, od 29 lat sprawuje opiekę konserwatorską nad Obrazem. Po raz 10. towarzyszył mu dr Krzysztof Chmielewski z Wydziału Restauracji i Renowacji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. W dorocznej konserwacji uczestniczył stały opiekun Cudownego Obrazu - o. Melchior Królik. Na Obraz nałożono teraz sukienkę brylantową, która pochodzi z XVII wieku. Wykonana została przez brata zakonnego Klemensa Tomaszewskiego, a poprawiona przez br. Makarego Sztyftowskiego.
Niedziela Palmowa
„Hosanna”
Uroczysta procesja z palmami rozpoczęła Liturgię w Niedzielę Palmową 16 marca. Na jasnogórskim dziedzińcu licznie zgromadzili się wierni, oczekując na przybycie procesji. Najpierw zaśpiewał kilkudziesięcioosobowy chór chłopięcy „Pueri Claromontani”. Procesji ojców i braci paulinów, niosących gałązki wierzbowych bazi, przewiązane czerwonymi kokardami, przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości - mówił o. Matecki. - W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchody Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego Krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu. Fragment z Ewangelii mówiącej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy odczytał o. Leon Chałupka. Później poświęcone zostały przyniesione przez wiernych gałązki drzew i krzewów rozkwitających na wiosnę: wierzby, iwy, brzozy, forsycji.
Adam Bujak u Matki Bożej
W tym roku przy wyjętym z okazji konserwacji Cudownym Obrazie był także obecny znakomity fotografik Adam Bujak. Otrzymał on specjalne zezwolenie generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego i przeora Jasnej Góry o. Bogdana Waliczka na wykonanie z bliska zdjęć Cudownego Obrazu. Adam Bujak i Wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa przygotowują specjalny album z okazji 700-lecia Zakonu Paulinów.
- To było wielkie duchowe wydarzenie - opowiada Adam Bujak. - Wyjęcie Obrazu Matki Najświętszej oraz moje prywatne spotkanie z mnichami w nocy było czymś niezwykłym. To było misterium. Tak jak wtedy, kiedy fotografowałem kulę, która przestrzeliła wnętrzności Ojca Świętego, w koronie Matki Bożej Fatimskiej, na co też musiałem mieć specjalne zezwolenie. Dane mi jest uczestniczyć w tych wspaniałych, zupełnie spektakularnych wydarzeniach. To są przecież wydarzenia mistyczne, to jest wielka mistyka. Nie miałem odwagi - zresztą nie powinno się - dotykać Obrazu, ale dotknąłem ramy i jakoś tak duchowo wpatrzyłem się w Jej przepiękną twarz, która nie jest podobna do żadnej kopii. To jest ta Najświętsza Madonna, do której przychodzimy z różnymi problemami... Nie pamiętałem o zdjęciach, zapomniałem o aparacie, nie czułem się jak fotograf. Starałem się, oczywiście, robić zdjęcia. Ale tego wydarzenia nie dało się tak zwyczajnie fotografować. Wiedziałem, że uczestniczę - malusieńki - w jakimś wielkim misterium, w którym dzieje się coś nadzwyczajnego. Oglądałem nawet w nocy te zdjęcia. Myślę sobie: - Coś ty, Bujak, zrobił, czy to jest ten materiał, o który ci chodziło? - Ale myślę, że... tak!
Zapowiedzi
2 kwietnia - obchody 3. rocznicy śmierci sługi Bożego Jana Pawła II: godz. 19.00 - Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, a następnie procesja do pomnika Jana Pawła II na wałach Jasnej Góry
4 kwietnia - pielgrzymka maturzystów diecezji świdnickiej
4 kwietnia - jubileusz Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu