Diecezja świdnicka
Nowy biskup pomocniczy
Papież Benedykt XVI 19 marca br. mianował biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. Został nim dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy - ks. dr Adam Bałabuch. Ojciec Święty przydzielił nowemu biskupowi stolicę tytularną Aurusuliana.
Nominację biskupią wręczył Księdzu Doktorowi w siedzibie Kurii biskup świdnicki Ignacy Dec. Nowy biskup pomocniczy diecezji świdnickiej przyjmie sakrę biskupią 8 maja br. - w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona diecezji. Jego dewizą biskupią będą słowa: „Cały Chrystusa i Maryi”.
Biskup nominat ma 47 lat. Urodził się w Ścinawce Średniej. W latach 1980-86 studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, będąc jednocześnie alumnem wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1986 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza, a następnie był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Oławie.
W latach 1987-91 odbył studia licencjackie i doktoranckie, specjalizując się w homiletyce w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. „Nauka Jana Pawła II o cierpieniu i jej recepcja w kaznodziejstwie polskim”.
Po ukończeniu studiów na KUL-u wykładał teologię słowa Bożego i homiletykę na PWT we Wrocławiu. W latach 1991-92 był też prefektem, a następnie ojcem duchownym w MWSD we Wrocławiu.
W latach 1993-97 był sekretarzem generalnym PWT we Wrocławiu oraz współorganizatorem Wrocławskich Dni Duszpasterskich. Ponadto w latach 1992-98 był asystentem kościelnym ruchu „Wiara i Światło”. W 1997 r. przeszedł do pracy duszpasterskiej i w latach 1997-2004 był proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Długołęce. Pełnił również funkcję diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej (1998-2004).
Po utworzeniu diecezji świdnickiej, 25 czerwca 2004 r., został do niej inkardynowany. W latach 2004-05 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Od września 2004 jest wikariuszem generalnym diecezji świdnickiej, a od 1 lipca 2005 r. - rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Ponadto jest członkiem Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Świdnickiej oraz Kolegium Konsultorów tej diecezji.
Powstało Centrum Opatrzności Bożej
1 czerwca - Dzień Dziękczynienia
Centrum Opatrzności Bożej powołał w Warszawie abp Kazimierz Nycz. Będzie to nowoczesna instytucja kultury, której projekt zatwierdzili wszyscy biskupi na ostatnim zebraniu plenarnym. Centrum ma przejąć ciężar prac związanych z budową całego kompleksu, m.in. Świątyni Bożej Opatrzności, Panteonu Wielkich Polaków oraz Muzeum Jana Pawła II i Muzeum Prymasa Wyszyńskiego - multimedialnych placówek tworzonych na wzór Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ponadto 1 czerwca został ustanowiony Dniem Dziękczynienia. We wszystkich kościołach Polski odbędzie się w tym dniu zbiórka pieniędzy na Centrum Opatrzności. - Czerwcowy termin dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki rozpoczynały się z początkiem czerwca - mówi abp Nycz. Jak zapowiedział na konferencji w Warszawie, w 2010 r. planowane jest zakończenie stanu surowego budowy Świątyni Opatrzności. Od kwietnia br. natomiast ma się zacząć budowa Muzeum Papieża Polaka. W tej chwili trudno jeszcze powiedzieć, ile pieniędzy będzie wymagać ten projekt, głównie z uwagi na wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych. Wiadomo natomiast, że w drodze przetargu publicznego został wyłoniony wykonawca robót - firma Warbud z Warszawy, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę cenową.
W projekt włącza się również nasz tygodnik. Więcej na ten temat - w następnym numerze „Niedzieli”.
(mk)
Krótko
Trwa bój między Polsatem a TVP. Polsat uważa, że TVP podpisała umowę na 10 mln euro za transmisje meczów piłkarskich EURO 2008 na swojej antenie. TVP twierdzi, że takiej umowy nie podpisywała. Sprawa znajdzie rozstrzygnięcie w sądzie.
Żona prezydenta Maria Kaczyńska wywołała burzę swoją wypowiedzią, w której poparła zapłodnienie „in vitro”. Zdaniem ks. Andrzeja Rębacza, sekretarza Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, żona Prezydenta RP stawia się poza nauką Kościoła.
Ceny gazu nie wzrosną od 1 kwietnia. Urząd Regulacji Energetyki nie zdążył wyrazić zgody na podniesienie przez PGNiG cen. Podwyżki zostaną wprowadzone później.
Rosną przeciętne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. Według danych GUS, płace w lutym br. były o 12,8 proc. wyższe niż przed rokiem.
Henryk Stokłosa, były niezależny senator i jeden z najbogatszych Polaków, podejrzany o korumpowanie urzędników, pozostanie jeszcze trzy miesiące w areszcie.
Prezydent Lech Kaczyński wystąpił 17 marca z orędziem do narodu. Prezydent wytłumaczył, dlaczego potrzebna jest ustawa zabezpieczająca dodatkowo zapisy traktatu lizbońskiego przed ewentualnymi interpretacjami niekorzystnymi dla Polaków. Zapowiedział również, że wystąpi z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą ratyfikowania traktatu. Nie jest wykluczone referendum w sprawie traktatu.
Sejm znowelizował ustawę medialną, która pozwoli koalicji rządzącej odzyskać wpływ na media publiczne. Prezydent najprawdopodobniej zawetuje ustawę. Kluczowe jest stanowisko LiD. Zaraz po głosowaniu koalicja zapowiedziała, że będzie głosowała przeciw odrzuceniu weta prezydenta.
Polska znajduje się w ogonie Europy, jeśli chodzi o dostęp do szybkiego Internetu. Gorzej jest tylko w Bułgarii, najlepiej zaś - w Danii.
O ponad 10 proc. wzrosło w ubiełym roku spożycie alkoholu w naszym kraju. Na trunki wydaliśmy 21,6 mld złotych. Rząd na walkę z alkoholizmem wydaje jedyne 35 mln złotych.
Jeśli w życie wejdą zmiany zaproponowane przez tzw. biały szczyt, w służbie zdrowia czeka nas prawdziwa rewolucja. Do ustaleń dotarł dziennik „Polska”. Za reformę służby zdrowia w dużej mierze zapłacą sami pacjenci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu