Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Błogosławieństwo „Urbi et Orbi”

Wielkanoc w Watykanie

Benedykt XVI przewodniczył 23 marca na Placu św. Piotra w Watykanie Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Po Mszy św. Papież udzielił błogosławieństwa apostolskiego „Urbi et Orbi” - Miastu i Światu, wcześniej wygłosił orędzie wielkanocne, w którym podjął zagadnienie zmartwychwstania Chrystusa i znaczenie tego faktu dla współczesnej ludzkości. - Podczas uroczystej Wigilii Paschalnej - mówił Ojciec Święty - ciemności prawdziwie stają się światłem, noc ustępuje przed dniem, który nie zna zachodu. Śmierć i Zmartwychwstanie wcielonego Słowa Bożego jest dziełem niezrównanej miłości, jest zwycięstwem Miłości, która wyzwoliła nas z niewoli grzechu i śmierci. Przypomniał, że przez swą odkupieńczą ofiarę Jezus z Nazaretu uczynił nas przybranymi dziećmi Boga tak, iż teraz my również możemy włączyć się w tajemniczy dialog między Nim a Ojcem.
- Zaskakujące zmartwychwstanie Jezusa w istocie jest wydarzeniem miłości - miłości Ojca, który oddaje Syna za zbawienie świata - miłości Syna, który z woli Ojca oddaje się za nas wszystkich; miłości Ducha, który wyprowadza Jezusa spośród umarłych w Jego przemienionym ciele - mówił dalej Benedykt XVI.
Papież podkreślił, że często stosunki między ludźmi a całymi narodami naznaczone są nie miłością, ale egoizmem, niesprawiedliwością, nienawiścią, przemocą, tworząc w ten sposób w różnych zakątkach świata otwarte i bolesne rany ludzkości, często zapomniane, a czasami świadomie ukrywane.
W tym kontekście Ojciec Święty przywołał sytuację w niektórych regionach Afryki - Darfurze i Somalii, umęczony Bliski Wschód, zwłaszcza Ziemię Świętą, Irak, Liban i wreszcie Tybet. Zachęcił do poszukiwania dla tych obszarów rozwiązań stojących na straży dobra i pokoju.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

Kiedy beatyfikacja?

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych bezzwłocznie przystąpi do analizy „positio” - dokumentu, który przedstawi ks. dr Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Prefekt tej kongregacji kard. José Saraiva Martins zapewnił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża Polaka, że dykasteria kierowana przez niego pragnie, aby Karola Wojtyłę jak najszybciej można było czcić jako błogosławionego. Przypomniał okrzyk: „Santo subito!”- „Święty natychmiast”, jaki towarzyszył uroczystościom pogrzebowym w Watykanie. Jego zdaniem, wyrażał on doskonale uczucia wiernych i dowiódł, że „Jan Paweł II cieszy się prawdziwą opinią świętości, co - jak wiadomo - ma fundamentalne znaczenie w procesie beatyfikacyjnym. - Gdyby nie było opinii świętości, nie można by nawet rozpocząć sprawy beatyfikacyjnej - podkreślił kard. Saraiva Martins.
Zapytany, na jakim obecnie etapie znajduje się sprawa, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że przed rokiem, dokładnie 2 kwietnia 2007 r., zakończyła się faza diecezjalna procesu i zgromadzone w niej materiały zostały natychmiast przekazane do Watykanu. Obecnie postulator pracuje nad tzw. positio - zbiorem wszystkich dokumentów, uporządkowanych w sposób systematyczny i organiczny; po wydrukowaniu dokument ten zostanie poddany ocenie różnych gremiów kolegialnych dykasterii.
Jak wyjaśnił kard. Martins, w tej chwili wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie postulatorowi ukończenie tej pracy. - Nie wiem, ile miesięcy, może rok... nie wiem tego ja, nie wie pewnie nawet postulator. Mogę jednak zapewnić, że kiedy tylko dostaniemy positio, przystąpimy bezzwłocznie do jej oceny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pięć kongresów

Pięć międzynarodowych kongresów przygotowuje w najbliższych miesiącach Papieska Rada „Iustitia et Pax”. W dniach 11-12 kwietnia w siedzibie rady odbędzie się spotkanie zatytułowane: „Rozbrojenie, rozwój i pokój: perspektywy całkowitego rozbrojenia”. Szczególną uwagę poświęci się kwestiom etyczno-politycznym, ekonomicznym i prawnym, związanym z tą problematyką.
W dniach 19-21 czerwca dykasteria zorganizuje w Watykanie konferencję na temat: „Polityka wymagającą formą miłosierdzia”. Mówić się na niej będzie o chrześcijańskiej wizji polityki oraz praw i obowiązków człowieka w dziedzinie obrony życia i rodziny, systemu podatkowego, współpracy międzynarodowej i biotechnologii.
Pod koniec sierpnia w Dar es Salam w Tanzanii odbędzie się afrykański kongres z prezentacją „Kompendium nauki społecznej Kościoła”. Natomiast dwudniowe seminarium poświęcone administracji skarbowej planowane jest w siedzibie wspomnianej dykasterii 26 i 27 września. Zwróci się na nim uwagę na znaczenie etyczne, ekonomiczne i prawne, jakie ma dziś kwestia podatkowa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
Zaraz po jego zakończeniu w tym samym miejscu odbędzie się również dwudniowe (28-29 września) sympozjum o znaczeniu, jakie ma katolicka nauka społeczna dla wiernych świeckich.

Reklama

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ u Papieża

Po audiencji ogólnej 16 marca Papież Benedykt XVI przyjął przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Srgjana Kerima, pochodzącego z Macedonii. Rozmawiał on z Ojcem Świętym m.in. o papieskiej wizycie w nowojorskiej siedzibie organizacji, która odbędzie się w trakcie kwietniowej pielgrzymki Benedykta XVI do USA. Macedoński dyplomata rozmawiał również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.
Papież 18 kwietnia wygłosi przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Będzie to jedno z głównych wydarzeń papieskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, która odbywać się będzie w dniach 15-20 kwietnia. Ojciec Święty złoży wizytę w siedzibie ONZ na zaproszenie sekretarza generalnego tej organizacji Ban Ki-moona.

Fortepian do wakacyjnego apartamentu Papieża

Podczas 2-tygodniowego urlopu letniego w Górnej Adydze na północy Włoch Benedykt XVI pragnie więcej czasu poświęcić grze na fortepianie. Na wiadomość o tym Seminarium Duchowne w Bressanone postanowiło wstawić instrument do papieskiego apartamentu.
Papież będzie przebywał w Bressanone w dniach 28 lipca - 11 sierpnia br. w ramach swojego letniego odpoczynku. W tym czasie odbędzie kilka wycieczek w bliższej i dalszej okolicy. Jedynym publicznym wystąpieniem Benedykta XVI będzie wspólna niedzielna modlitwa „Anioł Pański”, w czasie której Papież spotka się z mieszkańcami regionu przed miejscową katedrą.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady