Reklama

Kolejna edycja

Konkurs Akademicki im. bp. Jana Chrapka

Archiwum „Dzieła Nowego Tysiąclecia”/Laureatki konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs Akademicki im. bp. Jana Chrapka co roku przyczynia się do spełnienia marzeń kilkorga młodych ludzi. Jest on szansą na otrzymanie stypendium edukacyjnego i indeksu Uniwersytetu Warszawskiego lub Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie trwa jego kolejna edycja.
Konkurs przeznaczony jest dla maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin małych miast i wsi. Laureaci otrzymają indeks na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy napisać pracę na temat wolontariatu nieprzekraczającą 8 tys. znaków. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 18 kwietnia.

Początki

Kiedy w październiku 2001 r., w wypadku samochodowym zginął wieloletni i niezwykle popularny nauczyciel akademicki bp Jan Chrapek, władze Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, chcąc uczcić jego pamięć, postanowiły przeznaczyć indeksy swoich uczelni na studia dziennikarskie i polityki społecznej dla maturzystów z niezamożnych rodzin. Drogą eliminacji miał być konkurs dla maturzystów z całej Polski. Partnerem obu uczelni w tym przedsięwzięciu stała się Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która podjęła się przeprowadzania wstępnego naboru kandydatów oraz zapewnienia pomocy stypendialnej laureatom konkursu.
Do tej pory przeprowadzono sześć edycji konkursu, które umożliwiły studia czterdziestu czterem jego finalistom. W ubiegłym roku zwycięzcy pierwszej edycji ukończyli studia magisterskie.

Szansa

- Udział w konkursie wzięłam za namową taty, który zawsze wierzył, że jeśli się przyłożę, to coś osiągnę. Mimo że pracowałam przez trzy lata w gazetce szkolnej, nigdy nie wiązałam swojej przyszłości z dziennikarstwem, przynajmniej nie bardziej niż z innym zawodami. Pojechałam na finał do Warszawy z myślą, że jeżeli wygram indeks, będzie to znak od Boga, co mam zrobić ze swoim życiem. Teraz, kiedy już studiuję dziennikarstwo, nie mogę uwierzyć, że kiedyś chciałam robić coś innego - opowiada Anna Klaja, jedna z ubiegłorocznych laureatek. Konkurs to dla wielu maturzystów jedyna droga do studiowania, ponieważ trudna sytuacja finansowa wciąż uniemożliwia młodym i zdolnym ludziom dobry start w dorosłe życie. To także sposobność do realizacji swoich pasji, osobistego rozwoju.
- Dostałam szansę na lepsze życie - mówi Ilona Kondrat. - To nie tylko indeks i comiesięczne stypendium, ale świadomość, że jest się w danym miejscu po to, by wspólnie tworzyć coś dobrego. Dostałam niesamowite wsparcie Fundacji. Poznałam wspaniałych ludzi. Myślę, że odnalazłam swoje miejsce w życiu.
Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, na pewno niczego nie stracą, a wiele mogą zyskać. - Chciałabym zachęcić wszystkich do udziału w tym konkursie. Jest on naprawdę ogromną szansą, szczególnie dla nas - młodzieży z terenów wiejskich i małomiasteczkowych. Nigdy bym się tu nie znalazła, nie miałam możliwości. Dlatego pozwólcie sobie pomóc, uwierzcie w siebie i w to, że bardzo dużo zyskacie - przekonuje Beata Tkaczyk, zwyciężczyni jednej z edycji.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu - na stronie internetowej: www.dzielo.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05
bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst