Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Pozostawił trwały ślad

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych (przy ul. Rakowickiej)

Archiwum MFS

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych (przy ul. Rakowickiej)

    – Stał się bojownikiem moralnego zwycięstwa – powiedział abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Mieczysława Gila.

    W pogrzebie zmarłego 29 września działacza NSZZ „Solidarność” obok jego rodziny i przyjaciół uczestniczyli m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, ministrowie, parlamentarzyści, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda Ryszard Pagacz, przedstawiciele małopolskich jednostek samorządu terytorialnego z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, reprezentanci służb mundurowych, jednostek administracji zespolonej oraz organizacji solidarnościowych.

    Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nazwał śp. Mieczysława Gila człowiekiem zmagań o solidarność międzyludzką i o NSZZ „Solidarność”. Przypomniał m.in. współorganizowane przez niego strajki w Hucie im. Lenina i wstąpienie do „Solidarności” oraz czas więzienia w stanie wojennym. – Stał się bojownikiem moralnego zwycięstwa – zauważył abp Marek Jędraszewski, odwołując się do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 17 czerwca 1983 r. w Warszawie. Podkreślił, że w latach 80. Mieczysław Gil był kilkadziesiąt razy zatrzymywany i przesłuchiwany, współorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W 1989 r. był uczestnikiem obrad plenarnych okrągłego stołu oraz zespołu ds. gospodarki i polityki społecznej.

    – Dzisiaj żegnamy człowieka zmagań o prawdę, człowieka zmagań o solidarność, człowieka zmagań o wolną Polskę, człowiek zmagań o Polskę wierną chrześcijańskim wartościom – powiedział abp Marek Jędraszewski.

    Prezydent Andrzej Duda odznaczył śp. Mieczysława Gila Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za: „…osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce”. – Był niezwykłym przykładem tego, jak człowiek, robotnik, pracownik wielkiego kombinatu, zwykły hutnik może być przejawem niezwykłej mądrości, umiejętności rozpoznawania gdzie jest prawdziwa wolność, prawda, przyzwoitość, uczciwość – powiedział o zmarłym prezydent Andrzej Duda i podkreślił: - Zawsze był przesiąknięty głęboko ideą i potrzebą służenia drugiemu człowiekowi i współtworzenia dobra, które nazywamy dobrem wspólnym.

Reklama

    Z kolei prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przysłał list kondolencyjny, który odczytał Łukasza Kmita. Wojewoda Małopolski przypomniał także kim był śp. Mieczysław Gil, wymieniając jego funkcje i zasługi i zaznaczył: - Nade wszystko zaś, człowiek prawdziwie troszczący się o losy zarówno swojej małej Ojczyzny, jak i oddany działacz, dla którego dobro Polski było najwyższym zobowiązaniem. I stwierdził, że: śp. Mieczysław Gil pozostawił trwały ślad stanowiący fundament, na którym budujemy przyszłość dla kolejnych pokoleń.

    Po zakończeniu Mszy św. zgromadzeni uczestniczyli w ostatniej drodze śp. Mieczysława Gila. kondukt żałobny przeszedł ulicą Rakowicką na Cmentarz Rakowicki, gdzie w Alei Zasłużonych zostały złożone doczesne szczątki śp. Mieczysława Gila. Pogrzeb miał charakter państwowy.

2022-10-07 21:41

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Graziako/Niedziela

Więcej ...

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Wiadomości

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu