Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież na wyspie Tiberina

Pamięć o męczennikach

Pielgrzymką pamięci o męczennikach XX wieku, „niezliczonych mężczyznach i kobietach, znanych i nieznanych, którzy w minionym stuleciu przelali krew za Pana”, nazwał Benedykt XVI swą wizytę 7 kwietnia br. w bazylice św. Bartłomieja na wyspie Tiberina w Rzymie, gdzie przybył z okazji 40-lecia Wspólnoty św. Idziego. Benedykt XVI przypomniał, że jego poprzednik Jan Paweł II postanowił, by świątynia ta była miejscem pamięci o męczennikach XX wieku.
- W tym miejscu bogatym w pamiątki stawiamy sobie pytania: Dlaczego ci nasi bracia męczennicy nie starali się ocalić za wszelką cenę niezastąpionego dobra życia? Dlaczego nie przestawali służyć Kościołowi mimo poważnych pogróżek i zastraszania? W tej bazylice, gdzie przechowywane są relikwie apostoła Bartłomieja i gdzie czci się szczątki św. Wojciecha, słyszymy wymowne świadectwo tych, którzy - nie tylko w ciągu XX wieku, ale od początku Kościoła - żyjąc miłością, oddali swe życie w męczeństwie za Chrystusa - mówił Benedykt XVI.

Modlitwa „Regina Coeli”

Spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym

Reklama

Zmartwychwstały Jezus towarzyszy nam w drodze - zapewnił 6 kwietnia Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina Coeli”. Przyznał, że z powodu różnorakich doświadczeń wiara chrześcijan popada w kryzys i czują się oni „opuszczeni przez Pana”. Jednak spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym daje im głębszą wiarę, która żywi się słowem Bożym i Eucharystią, a nie ideami ludzkimi - stwierdził Ojciec Święty.
Po polsku Papież powiedział: - Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do Polaków. Pozdrawiam zwłaszcza organizatorów i uczestników kongresu o miłosierdziu Bożym. Życzę, aby czas refleksji i modlitwy zaowocował głęboką wiarą i ufnością, abyście mogli być prawdziwymi świadkami miłosierdzia we współczesnym świecie. Nieście nadzieję wszystkim, którzy jej potrzebują. Niech Bóg wam błogosławi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznik Watykanu o wizycie papieża w USA

Benedykt XVI w USA
15-20 kwietnia 2008 r.

Poprzednicy Benedykta XVI - Paweł VI i Jan Paweł II - którzy odwiedzali nowojorską siedzibę ONZ, byli tam zawsze w październiku, ponieważ własnie wtedy rozpoczyna się Zgromadzenie Generalne. W tym roku jednak ze względu na wybory w Stanach Zjednoczonych nie dojdzie do podróży w tym miesiącu - wyjaśnił na specjalnej konferencji na temat najbliższej podróży Papieża dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Przypomniał, że w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych w dniach 15-20 kwietnia br. Benedykt XVI obchodzić będzie 81. urodziny (16 kwietnia) oraz 3. rocznicę wyboru na papieża (19 kwietnia).
W ONZ Ojciec Święty będzie mówił o prawach człowieka - ujawnił rzecznik Watykanu - ponieważ w tym roku przypada 60-lecie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Podróż będzie miała ważny wymiar pastoralny - zaznaczył ks. Lombardi. - Benedykt XVI spotka się ze wszystkimi sektorami tamtejszego Kościoła. Ks. Lombardi zauważył, że Amerykanie nie czekają w pierwszym rzędzie na to, co Papież powie o Iraku, ale co powie o Bogu w naszym życiu codziennym.
Ostatniego dnia wizyty Benedykt XVI nawiedzi „Strefę Zero”. W programie podróży znalazły się także spotkania o charakterze ekumenicznym i międzyreligijnym, z których na szczególną uwagę zasługuje wizyta w nowojorskiej synagodze.

Nowy ambasador Izraela

Reklama

Nowym ambasadorem Izraela przy Watykanie będzie Mordechaj Lewy, dotychczasowy doradca burmistrza Jerozolimy do spraw kontaktów ze wspólnotami religijnymi - potwierdziła włoska agencja ANSA. Powinien on złożyć listy uwierzytelniające jeszcze w tym miesiącu.
Izraelski dyplomata rozpoczął swoją karierę w połowie lat 80. W latach 1991-94 był pierwszym konsulem Izraela w Berlinie po zjednoczeniu Niemiec. Był też na placówkach w Tajlandii, Kambodży i przy ONZ.

Złota róża dla sanktuarium

Benedykt XVI ofiarował złotą różę sanktuarium maryjnemu w Altötting w Bawarii. Uroczystego aktu przekazania tego jednego z najwyższych papieskich wyróżnień dokona w połowie sierpnia br. kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii. Jest to pierwsza papieska róża przyznana sanktuarium na terenie Niemiec. Wykuty w złocie kwiat, wypełniony balsamem, różanym kadzidłem i wodą święconą, zostanie umieszczony w Gnadenkapelle - Kaplicy Łask, gdzie znajduje się wykonana z lipowego drewna słynąca cudami rzeźba Czarnej Madonny.
Róża to szczególne wyróżnienie, wyrażające żywą więź sanktuarium ze Stolicą Apostolską i dostrzeżenie wartości duchowych danego miejsca. Do tej pory to papieskie wyróżnienie z rąk Benedykta XVI otrzymały sanktuaria w Mariazell w Austrii i w Aparecida w Brazylii. Benedykt XVI przywiózł też złotą różę na Jasną Górę w czasie pielgrzymki do Polski w 2006 r. Jan Paweł II złote róże przyznał sanktuariom w: Częstochowie, Loreto, Knock w Irlandii i Lourdes.

Rekolekcje dla górali

W Rzymie odbyły po raz jedenasty Światowe Rekolekcje Podhalańskie. Uczestniczyło w nich ponad 90 osób. Górale byli obecni 9 kwietnia na audiencji ogólnej na Placu św. Piotra. Jednym z organizatorów rekolekcji jest ks. Jacek Styrczula SDB. Poinformował on, że górale zjechali do Rzymu niemal z całego świata: z Kanady, USA, Niemiec, Polski, Austrii i Francji, aby zastanawiać się nad wartością małżeństwa i rodziny, zwłaszcza w nauczaniu Jana Pawła II. Spotkanie było również okazją do modlitwy. - Celem naszych rekolekcji jest ukazanie, że góralska kultura i tradycja są głęboko zakorzenione w tradycji Kościoła rzymskiego - powiedział ks. Styrczula.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek przybył do Singapuru, który jest ostatnim etapem jego podróży po Azji i Oceanii

2024-09-11 09:48

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek przyleciał w środę po południu miejscowego czasu z Timoru Wschodniego do Singapuru, który jest ostatnim etapem jego 12-dniowej podróży po Azji i Oceanii. W mieście-państwie, symbolu nowoczesności i dobrobytu, papież spędzi dwa dni.

Więcej ...

Abp Galbas: Zdrowie polega na harmonii i połączeniu różnych wymiarów życia

2024-09-10 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich / Niedziela

Abp Adrian Galbas

- Uleczenie i uzdrowienie to nie jest to samo. Zdrowie polega na harmonii, na połączeniu różnych wymiarów życia człowieka, na wewnętrznym pokoju - powiedział abp Adrian Galbas w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. podczas V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Chorych. W homilii zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy uleczeniem i uzdrowieniem.

Więcej ...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i chaos

2024-09-11 10:58
Zawalony Most Karola w Dreźnie

PAP/EPA

Zawalony Most Karola w Dreźnie

Część Mostu Karola, jednego z najważniejszych mostów w Dreźnie, runęła do Łaby, wywołując chaos w mieście i poważne zagrożenie dla ruchu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Wiara

Właściwy kierunek to wybrać zgodnie z Ewangelią

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Kościół

Poznań: ks. prof. Polak nowym dziekanem Wydziału...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Zawalił się most Karola w Dreźnie. W mieście paraliż i...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...