Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowe macierzyństwo

Ojciec Święty udzielił poparcia najnowszej inicjatywie Kongregacji ds. Duchowieństwa - programowi „duchowego macierzyństwa” wobec kapłanów. „Duchowe matki” mają się modlić o świętość prezbiterów. Ojciec Święty w specjalnym liście wyraził zadowolenie z akcji. Ma ona globalny charakter i została nazwana: „Eucharystyczna adoracja o uświęcenie kapłanów i duchowego macierzyństwa.”
Akcja rozpoczęła się 8 grudnia ub.r. Inicjatorzy wzywają wiernych do nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji świętości kapłanów, a kobiety zachęcają do duchowej adopcji prezbiterów i modlitw w ich intencji.

Pod patronatem Watykanu

Pod patronatem Stolicy Apostolskiej w Rzymie powstała Akademia Nauk Humanistycznych i Społecznych. Jej działalność ma stanowić wkład do integracji profesorów i wykładowców uczelni kościelnych i świeckich, istniejących w stolicy Włoch.
Nowy organizm naukowy działa pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury i zrzesza 120 członków, reprezentujących różne dziedziny nauk religijnych i świeckiej myśli humanistycznej. Przewodniczącym placówki został prof. Gaspare Mura - filozof z Papieskich Uniwersytetów Urbanianum i Laterańskiego, były dyrektor Wyższego Instytutu Badania Niewiary, Religii i Kultur w Rzymie. Akademia ma swoją stronę internetową: www.asusweb.it.

Prasowe echa papieskiej wizyty

Amerykańska prasa poświęciła wiele uwagi relacjom z wizyty Benedykta XVI w USA. Akcentuje się apel z nowojorskiego Yankee Stadium o obowiązującym wszystkich katolików posłuszeństwie wobec autorytetu i władzy Kościoła. Gazety podkreślają otwartość, z jaką Papież mówił o przypadkach seksualnych nadużyć wśród amerykańskich księży. Zwracają też uwagę na wielkie znaczenie papieskich odwiedzin na „Ground Zero”, zwłaszcza dla szukających ukojenia rodzin ofiar zamachu z 11 września 2001 r.
„New York Times” zwraca uwagę, że także wobec 60 tys. ludzi zgromadzonych na Mszy św. w Nowym Jorku Papież przypomniał wiernym o posłuszeństwie wobec władzy Kościoła. Na papieski apel o jedność amerykańskiego Kościoła wobec doktryny i przestrzeganie jego nauczania, włącznie z zakazem aborcji, zwraca również uwagę „Wall Street Journal”.
„Osoba Papieża rozświetliła Nowy Jork” - oznajmia „US Today”. W dzienniku czytamy, że papieska wizyta w USA pokazała szerszej opinii nowy, znany dotąd jedynie nielicznym, wizerunek obecnego Papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

2026-03-11 11:17

Adobe Stock

Nieznany sprawca lub sprawcy ostrzelali - prawdopodobnie z wiatrówki - budynek Liceum Ogólnokształcącego Społecznego Nr 17 przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracuje policja.

Więcej ...

Papież: nigdy nie zniknie groźba wojny, stąd misja żołnierza

2026-03-10 15:28

Vatican Media

Misja żołnierza opiera się na wartościach, które musza się inspirować Ewangelią, aby w służbie bezpieczeństwa i pokoju dobro wspólne narodów zawsze było na pierwszym miejscu - powiedział w sobotę 7 marca Leon XIV do przedstawicieli ordynariatu polowego we Włoszech. Cytując soborowe nauczenie przypomniał, że ze względu na ludzką grzeszność ludzie zawsze będą zagrożeni wojną. W tej perspektywie sytuuje się misja chrześcijańskiego żołnierza - dodał Papież.

Więcej ...

Papież wspomina księdza zabitego w Libanie i prosi o modlitwę o pokój

2026-03-11 11:40
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Jak informuje Vatican News, podczas audiencji generalnej Leon XIV nawiązał do sytuacji na Bliskim Wschodzie i do dzisiejszych uroczystości pogrzebowych maronickiego kapłana, który zginął podczas bombardowania, ratując jednego z parafian. „Niech Pan sprawi, aby jego przelana krew stała się ziarnem pokoju dla umiłowanego Libanu” – mówił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”

Archidiecezja warszawska: aż 2/3 młodych par mieszka...

Kościół

Archidiecezja warszawska: aż 2/3 młodych par mieszka...

Testament księdza zabitego w izraelskim ostrzale: ta...

Kościół

Testament księdza zabitego w izraelskim ostrzale: ta...

Watykan: rezygnacja kard. Sako

Kościół

Watykan: rezygnacja kard. Sako

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Kościół

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...

Kościół

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Suspendowany kapłan chce organizować

Kościół

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie...