Reklama

Wiadomości

Piontkowski: bezpośredniej relacji między nauczycielem a uczniem nie zastąpi nawet najnowocześniejsza technika

Joanna Szałata

Pandemia pokazała, że bezpośredniej relacji między mistrzem nauczycielem, a jego uczniem nie zastąpi nawet najnowocześniejsza technika – powiedział w piątek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Wskazał, że rząd przeznaczył kilka miliardów złotych na modernizację szkół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Dniu Edukacji Narodowej wiceminister Piontkowski był gościem Programu I Polskiego Radia. Wiceszef MEiN pytany, jaki powinien być idealny nauczyciel, odpowiedział, że tradycyjny model polega na relacji mistrz-uczeń i taki powinien obowiązywać.

"Powinien starać się, by jego zajęcia były ciekawe, docierać różnymi metodami do uczniów, bo ma różnych uczniów w różnych szkołach i dostosowywać do współczesnych metod i możliwości przekazu" – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiceminister wskazywał, że w ostatnim czasie bardzo dużo środków z budżetu państwa zostało przeznaczonych na wyposażenie szkół i potrzeby nauczycieli. "Nigdy jeszcze tak dużo pieniędzy, kilka miliardów złotych, nie poszło na modernizację szkół, na ich wyposażenie, chociaż jest to zadanie własne samorządów" – zaznaczył.

Jak dodał, to wiązało się też z czasem pandemii i przejściem na naukę zdalną. "To pokazało, że tej bezpośredniej relacji między mistrzem nauczycielem, a jego uczniem nie zastąpi nawet najnowocześniejsza technika. Ona powinna wspomagać pracę nauczyciela, ale nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu" – powiedział Piontkowski.

Reklama

Przypomniał, że rząd podnosi pensje nauczycieli. "Uważamy, że zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym i bardzo potrzebnym. To przecież nauczyciele wraz z rodzicami doprowadzają do tego, że młodzi ludzie przygotowują się do dorosłego życia. Najlepiej jakby idee, które przekazują były te same" – powiedział.

Wskazał, że w ciągu 7 lat wynagrodzenia większości nauczycieli wzrosły o 36 proc. "W przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę o ponad 50 proc. Kolejna podwyżka wynagrodzeń czeka nas od stycznia przyszłego roku. Tak jak cała sfera budżetowa, nauczyciele będą mieli dodatkowe około 8 proc. Nauczyciel dyplomowany będzie miał pensję zasadniczą ponad 4,5 tys. zł, jego średnie wynagrodzenie, składające się z kilku elementów, (wyniesie) ponad 7,3 tys." – dodał wiceminister.

Odnosząc się do postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, dotyczących m.in. 20-procentowego wzrostu wynagrodzeń w roku 2022 dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki, Piontkowski ocenił, że są one nierealne.

Zwrócił uwagę, że wojna i kłopoty energetyczne spowodowały, że priorytetem jest teraz bezpieczeństwo.

Od 8 do 14 października w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy placu na Rozdrożu w Warszawie, działa zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego całodobowe miasteczko edukacyjne. Jego uczestnicy rozmawiają o problemach polskiej edukacji. Główne hasło miasteczka to "Edukacja jest najważniejsza". W każdym dniu debata w miasteczku toczy się wokół głównego tematu.

Reklama

Oprócz postulatów wzrostu wynagrodzeń ZNP wnioskuje też o ustawowe powiązanie wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich. Ostatnim z postulatów jest żądanie systemowego, corocznego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę o 0,3 proc. PKB do 3 proc. PKB.

15 października przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie ZNP wraz z innymi związkami zawodowymi zorganizuje pikietę, podczas której zostaną przedstawione rekomendacje płynące z miasteczka edukacyjnego.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-14 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy katecheza w szkole jest dziś potrzebna?

TER

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...