Reklama

Tradycja zobowiązuje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: - 90. rocznica powstania Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL-u to niewątpliwie powód do dumy…

Ks. prof. Antoni Dębiński: - Od czasów średniowiecza, a ściślej od czasów utworzenia pierwszego uniwersytetu w Bolonii, prawo jako dyscyplina jest nieprzerwanie uprawiane na uniwersytetach. Każda epoka stawia nowe wymagania co do jakości, zakresu i metod kształcenia prawników, aby ich wysokie kompetencje, biegłość i rzetelność gwarantowały sprawne stanowienie i stosowanie prawa, którego celem i zasadą winno być dobro człowieka. Nic więc dziwnego, że kiedy w 1918 r. powstawał KUL i kiedy Polska budziła się do niepodległości, twórcy uniwersytetu przewidzieli dwa wydziały prawne: Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych oraz Wydział Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych. Losy studiów prawniczych były różne, splecione z losami uczelni i ojczyzny; chociaż zmieniały się nazwy wydziału i struktura, trwają od 90 lat. Przy czym Prawo Kanoniczne jest na KUL-u bez przerwy, natomiast studia prawnicze zostały przerwane z powodów ideologicznych, a Wydział Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych został zamknięty przez władze komunistyczne w 1952 r. Dopiero w 1981 r., w okresie przemian społeczno-politycznych w Polsce, staraniem ówczesnego dziekana ks. prof. Józefa Krukowskiego, nastąpiło jego przywrócenie. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji czuje się więc spadkobiercą tych 90-letnich tradycji. Obecna nazwa Wydziału odzwierciedla jego strukturę, ponieważ kształcimy na trzech wymienionych w nazwie kierunkach. W roku jubileuszowym poszerzamy naszą ofertę edukacyjną, powołując w ramach Wydziału nowy kierunek: europeistykę.

- Tradycję tworzą ludzie. Zatem, kogo warto przywołać z pamięci?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasza tradycja jest tworzona przez ludzi, którzy na przestrzeni lat swoją pasją i wiedzą włączali się w organizowanie Wydziału. Wspomnę tylko ogromną pomoc Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, którego profesorowie w okresie międzywojennym tworzyli lubelski ośrodek naukowy. Środowisko prawnicze KUL-u tworzyło wielu wybitnych prawników, byli to m.in.: Ignacy Czuma, Antoni Deryng, Stefan Glaser, Czesław Martyniak, Roman Longchaps de Berier, Henryk Dembiński, Zdzisław Papierkowski, Wit Klonowiecki, Jerzy Kalinowski, ks. Henryk Insadowski i wielu innych profesorów. Jesteśmy dumni ze swojej przeszłości i zawsze z szacunkiem wspominamy naszych profesorów. W latach 80. ubiegłego stulecia, w okresie reaktywowania prawa, zajęcia na KUL-u podjęli profesorowie, którzy mimo dorobku i kwalifikacji naukowych, z racji swoich poglądów lub działalności politycznej nie mogli znaleźć pracy na uczelniach państwowych, m.in. Adam Strzembosz i Wiesław Chrzanowski.

- W ciągu minionych 90 lat studia prawnicze ukończyło wielu studentów...

- Istotnie, tytuł zawodowy magistra prawa, prawa kanonicznego lub administracji otrzymało kilkanaście tysięcy osób. Ta potężna rzesza absolwentów wykonywała różne zawody prawnicze, włączając się w nurt życia społecznego. Wśród absolwentów jest wielu wybitnych przedstawicieli, którzy włączali się - i nadal to czynią - w struktury życia kościelnego i państwowego. Warto przypomnieć, że przed wojną studia prawnicze na KUL-u ukończył ks. Stefan Wyszyński, późniejszy biskup lubelski i Prymas Polski.

Reklama

- Jakie jest zainteresowanie studiami na Wydziale, którym kieruje Ksiądz Profesor?

- Zawsze mamy wielu kandydatów, z czego bardzo się cieszymy. Sądzę, że renoma KUL-u, a także nazwiska osób, które tu pracują, z pewnością mają duży wpływ na decyzje kandydatów. W chwili obecnej Wydział liczy ok. 5 tys. studentów. Każdego roku wydajemy w sumie ok. tysiąc dyplomów ukończenia jednolitych studiów magisterskich z zakresu prawa i prawa kanonicznego, lub dwustopniowych studiów z zakresu administracji. To ogromna rzesza ludzi, którzy opuszczają mury i tworzą wielką rodzinę naszej „Alma Mater”.

- Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli kształcić się na nowym kierunku: europeistyce.

- Ten kierunek przygotowaliśmy z myślą o młodych osobach, które chcą swobodnie poruszać się w obrębie prawa europejskiego. Absolwent tego kierunku to specjalista, przygotowany do pracy zawodowej w instytucjach administracji rządowej i samorządowej, placówkach kulturalnych i społecznych, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Nowy kierunek ma także dać fachowe przygotowanie do pracy w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych. Studia licencjackie będzie można kontynuować na poziomie europeistycznych studiów magisterskich, prowadzonych w języku angielskim. Dzięki położeniu nacisku na naukę języków obcych, absolwenci europeistyki mają również możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich za granicą.

- Jaki jest program studiów na nowym kierunku?

- Europeistyka na Wydziale Prawa KUL-u to przyszłościowy kierunek, którego absolwenci będą specjalistami w zakresie spraw europejskich oraz uzyskają umiejętności niezbędne na unijnym rynku pracy. Studia umożliwią im nie tylko nabycie wiedzy teoretycznej, ale uzupełnią ją bardzo ważnymi umiejętnościami praktycznymi. Są to studia interdyscyplinarne, pozwalające rozwijać zainteresowania związane z historią i kulturą Europy, europejską polityką i ekonomią. Dzięki zorganizowaniu ich na Wydziale Prawa KUL-u, absolwenci europeistyki będą swobodnie poruszać się w obszarach podlegających europejskim regulacjom prawnym.

- Kto będzie prowadził zajęcia na europeistyce?

- Proponujemy nowoczesny program z dobrze przygotowaną kadrą specjalistów z zakresu prawa, historii filozofii, socjologii, antropologii, kultury, prawa międzynarodowego, uwarunkowań integracji europejskiej, prawa pracy UE, prawa publicznego, partii politycznych i systemów partyjnych, instytucji w UE, katolickiej nauki społecznej, relacji europejskich z państwami trzecimi i innych dyscyplin. Chcemy, by nasi absolwenci byli dobrze przygotowani merytorycznie oraz doskonale posługiwali się językami obcymi. Senat Akademicki zatwierdził już program studiów licencjackich. Podczas nauki nasi studenci odbędą czterotygodniowe praktyki w Polsce lub za granicą. W ramach nowego kierunku zajęcia będą prowadzili m.in. eurodeputowani prof. Zbigniew Zaleski i prof. Mirosław Piotrkowski.
Dodatkową zachętą do studiowania na nowym kierunku jest stale polepszająca się baza lokalowa Wydziału. Od 1 października br. administracja i właśnie europeistyka zaczną funkcjonować w wyremontowanym budynku w centrum Lublina przy ul. Spokojnej. Znajdą się tam m.in. dobrze wyposażone pracownie komputerowe i biblioteka. Trudno zaprzeczyć, że KUL jest najbardziej charakterystycznym symbolem Lublina, zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie renoma Uniwersytetu Karola Wojtyły otwiera drogę kariery wielu naszym absolwentom. Dla kandydatów gotowych podjąć studia europeistyczne od pierwszego roku w języku angielskim przygotowana została oferta zrealizowania całego programu studiów w tym języku w ramach ścieżki European Studies. Przyjęcia na pierwszy rok europeistyki odbywają się według zasad ustalonych przez komisję rekrutacyjną uczelni; szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.kul.lublin.pl.

- Od kilku lat w maju odbywają się Dni Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Jak będą wyglądały tegoroczne, jubileuszowe obchody?

- Doroczne święto Wydziału zaplanowaliśmy na dni 16-17 i 19 maja. Odbędzie się wtedy konferencja naukowa poświęcona 430. rocznicy powołania w Lublinie Trybunału Koronnego, a także promocja ciekawych publikacji, m.in. Jubileuszowej Księgi Wydziału, księgi zawierającej poczet dziekanów oraz opracowania przedstawiającego sylwetki profesorów prawa KUL-u. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej KUL-u. Serdecznie zapraszam!

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli