Reklama

Dziękczynienie za beatyfikację m. Celiny Borzęckiej

Wielkie rzeczy działy się w Obrembszczyźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za beatyfikację m. Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, odbyło się 2 maja na ziemi białoruskiej, w Obrembszczyźnie - Zaniewiczach. Z tą ziemią, na terenie dzisiejszej diecezji grodzieńskiej m. Celina była związana przez 60 lat, od przybycia po ślubie w 1853 r. do majątku męża, właściciela Obrembszczyzny, do swojej śmierci w 1913 r. Tutaj więc realizowała swoje pierwsze powołanie jako żony, pani domu, matki, teściowej czy babci.
Na uroczystości w Obrembszczyźnie pod przewodnictwem abp. Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego, i bp. Aleksandra Kaszkiewicza, ordynariusza grodzieńskiego, złożyło się dziękczynienie za beatyfikację córy tej ziemi i poświęcenie kapliczki ku jej czci, która powstała w pobliżu miejsca, gdzie stał dwór Borzęckich. Symboliczne użycie kamieni z dawnego dworu Borzęckich do budowy tej kapliczki pozwala ufać, że te kamienie „wołać będą” do następnych pokoleń o przeszłości tej ziemi i jej mieszkańcach.
Odbywające się pod gołym niebem, wśród majowej zieleni pól i drzew uroczystości zgromadziły liczną - ponad tysięczną rzeszę wiernych, w tym około osiemdziesięciu kapłanów. Zgodnie z życzeniem bp. Aleksandra Kaszkiewicza, był to także dzień skupienia kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych diecezji grodzieńskiej. W specjalnym liście pasterskim bp Kaszkiewicz napisał m.in.: „Święci pozostają z nami w duchowej łączności (...) i na pewno są szczególnie zjednoczeni z mieszkańcami tej ziemi, z której się wywodzili i na której mieszkali. (...). Ufamy, że bł. Celina wyprosi u Boga duchowe dary i wesprze w drodze ku niebu nasz Kościół oraz podźwignie nasze rodziny. Za jej przykładem życia dążmy do uświęcenia życia osobistego i społecznego, abyśmy stawali się na ziemi godniejszymi wykonawcami Bożej woli, a kiedyś mieli udział w świętości Boga”.
Na uroczystości była m. Dolores Stępień, przełożona generalna Sióstr Zmartwychwstanek, wraz z radnymi przybyłymi z Rzymu. Z Polski obecne były siostry ze wspólnot obydwu prowincji z przełożoną Prowincji Warszawskiej s. Marią Donatą Wołowiec oraz Apostołki Zmartwychwstania. Byli także przedstawiciele naturalnej rodziny m. Celiny, osoby, których przodkowie wywodzą się z tej ziemi oraz miłośnicy Kresów. W uroczystościach wzięły udział władze miasta i gminy Kęty z burmistrzem Romanem Olejarzem i przewodniczącym Rady Miejskiej Józefem Skudlarskim. Wymownym znakiem podczas uroczystości był cud słońca nad Obrembszczyzną, podczas gdy wokół padał deszcz.
Po Mszy św. przy poświęconej kapliczce wierni uczcili relikwie swojej błogosławionej sąsiadki. Były przemówienia gości, posadzono pięć dębów, w tym dwa wadowickie - „dęby pamięci Jana Pawła II”. Były też spotkania przy kościele w Zaniewiczach i nad rzeką Świsłocz, przepełnione staropolską gościnnością, w myśl powiedzenia: „Gość w dom, Bóg w dom”.
Wielkie rzeczy działy się w Obrembszczyźnie i tak naprawdę trudno powiedzieć, kto został bardziej ubogacony - czy goście przybyli z Rzymu i z Polski, czy przyjmujący nas mieszkańcy tej pięknej ziemi o trudnej historii, pełnej prostej, ale żywej wiary ludu diecezji grodzieńskiej oraz jego pasterzy.
Siostry Zmartwychwstanki są wdzięczne wszystkim, którzy zainicjowali i przygotowali uroczystość, szczególnie ks. prał. Jerzemu Steckiewiczowi i ks. prał. Andrzejowi Steckiewiczowi oraz innym kapłanom pochodzącym z Zaniewicz i o. Karolowi Barnasiowi CSsR, duszpasterzowi w Ejsmontach i Zaniewiczach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus mówi o sobie jako Drodze

2025-04-10 10:43

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Konklawe: historia między średniowieczem a przyszłością

2025-05-07 09:07

Vatican News

Przez kilka dni Kaplica Sykstyńska otwiera się na spojrzenie historii i zamyka przed oczami świata. Od 7 maja kardynałowie elektorzy będą wybierać 267 Papieża. Nadchodzące konklawe będzie siedemdziesiątym szóstym w historii Kościoła, a dwudziestym szóstym odbywającym się pod spojrzeniem „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...