Reklama

Beatyfikacja Marii od Męki Pańskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Misyjną 20 października Ojciec Święty dokona beatyfikacji Marii od Męki Pańskiej - Heleny de Chappotin de Neuville (1839-1904). Nowa błogosławiona urodziła się w wielodzietnej rodzinie we Francji. W wieku 15 lat w sposób wyraźny poczuła powołanie do stanu zakonnego, jednak ciężkie wypadki losowe (śmierć matki, choroba ojca, słaby stan zdrowia) sprawiły, że jej pragnienia mogły się zrealizować dopiero w wieku 33 lat, kiedy to wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Maryi Wynagrodzicielki. Pracując na misjach w Indiach stwierdziła, że to zgromadzenie zakonne mające charakter wybitnie kontemplacyjny było niedostosowane do trudnych i skomplikowanych warunków misyjnych, które od zakonnic domagały się dużej aktywności społecznej, stąd podjęła decyzję powołania nowego Zgromadzenia - Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, które, nie bez trudności, zostało zatwierdzone przez papieża Piusa XI 6 stycznia 1871 r.
Pierwsze klasztory zgromadzenia zostały założone we Francji. Jednak od początku przeżywały liczne trudności, których apogeum było zdjęcie założycielki zgromadzenia z urzędu Przełożonej Generalnej. Jej pełna rehabilitacja nastąpiła w 1884 r. i od tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój zgromadzenia na całym świecie.
Obecnie na świecie jest ponad osiem tysięcy sióstr, które pracują w 76 krajach. W Polsce pierwszy klasztor Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi powstał w 1922 r. w Łabuniach koło Zamościa, gdzie właściciel majątku Aleksander Szeptycki ofiarował siostrom swoją rezydencję wraz z gruntami rolnymi. Był to rewanż za życzliwość, jakiej rodzina Szeptyckich doświadczyła od sióstr w czasie wygnania w Odessie. Na trenie Polski jest obecnie 14 domów i ponad 300 sióstr. Na Zamojszczyźnie zgromadzenie zapisało piękną kartę swojej historii w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Podczas II światowej siostry eksmitowane z Łabuń do Radecznicy wraz z Różą i Janem Zamoyskimi objęły opieką dzieci uratowane z obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Dzięki ochronce prowadzonej w Zamościu zostały ocalone setki dzieci, w tym również żydowskich. Po wojnie w domach dziecka prowadzonych przez siostry w Klemensowie, Zamościu i Łabuniach znalazło opiekę i wychowanie tysiące dzieci różnych narodowości - ofiar wojny.
Obecnie Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi prowadzą dom opieki dla dzieci niepełnosprawnych w Zamościu oraz dom rekolekcyjny oraz pracę formacyjną dla sióstr z całej prowincji w Łabuniach. Siostry pracują też jako katechetki i pielęgniarki, prowadzą ożywioną działalność charytatywną i apostolską. Na przestrzeni 80 lat do zgromadzenia wstąpiło dużo młodzieży żeńskiej z terenu naszej diecezji. Nasze rodaczki pracują na misjach w różnych częściach świata, np. zamościanka s. Magdalena Nadwodnik - w Nikaragui. Beatyfikacja założycielki zgromadzenia jest dniem podniosłym nie tylko dla sióstr, ale również dla korzystających z ich posługi oraz dla całej naszej diecezji, w której jest "kolebka" zgromadzenia i praca sióstr wycisnęła niezatarte piętno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst