Reklama

Wiadomości

Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 17 miejsc i obiektów z Polski

Stare Miasto w Krakowie

Adobe Stock

Stare Miasto w Krakowie

W 2021 r. w Polsce znajdowało się siedemnaście miejsc umieszczonych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca sakralne, kulturowe lub przyrodnicze o unikalnych w skali światowej wartościach. Wśród nich drewniane kościoły z Małopolski i cerkwie w regionie Karpat oraz m.in. Kalwaria Zebrzydowska czy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktualne informacje o polskich miejscach wyróżnionych przez UNESCO zostały opublikowane w najnowszym raporcie GUS "Kultura i dziedzictwo narodowe w 2021 r.".

Opracowanie przypomina, że dla ratowania miejsc i obiektów szczególnie cennych dla naszej cywilizacji UNESCO w 1972 r. przyjęło Konwencję w sprawie ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego. Polska ratyfikowała konwencję w 1976 r. jako jedno z pierwszych państw. Konwencja, jedna z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw UNESCO, jest umową międzynarodową określającą obowiązki państw – stron oraz instrumentem współpracy międzynarodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2021 r. w Polsce znajdowało się siedemnaście miejsc umieszczonych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca kulturowe lub przyrodnicze o wybitnych, unikalnych w skali światowej wartościach.

Reklama

Wśród nich są cztery historyczne centra miast - Krakowa, Warszawy, Zamościa i Torunia. Dalej Lista UNESCO wymienia trzy wielomiejscowe lokalizacje obiektów będących przykładami drewnianej architektury sakralnej: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski i cerkwie regionu Karpat.

Podziel się cytatem

Wśród świątyń katolickich są to: kościół pw. św Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Haczowie, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej.

Drewniane cerkwie to z kolei: Brunary Wyżne – Cerkiew pw. św. Michała Archanioła, Chotyniec – Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Kwiatoń – Cerkiew pw. św. Paraskiewy, Owczary – Cerkiew Opieki Bogurodzicy, Powroźnik – Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła, Radruż – Cerkiew pw. św. Paraskiewy, Smolnik – Cerkiew pw. św. Michała Archanioła oraz Turzańsk – Cerkiew pw. św. Michała Archanioła.

Lista UNESCO wyszczególnia też dwa polskie krajobrazy kulturowe, a wśród nich Kalwarię Zebrzydowską (manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy) oraz Park Mużakowski w województwie lubuskim.

Ponadto unikalnymi miejscami są dwa kompleksy architektoniczne: Zamek krzyżacki w Malborku i Hala Stulecia we Wrocławiu, oraz trzy wielomiejscowe lokalizacje obiektów przemysłowych - chodzi o Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego.

Reklama

Na Liście UNESCO widnieją także dwa miejsca przyrodnicze: Puszcza Białowieska oraz Pradawne i pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy.

Reklama

Uhonorowane jest także jedno znajdujące się na terenie Polski Miejsce Pamięci. Jest nim Auschwitz-Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).

Podziel się cytatem

Wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowi formę ochrony tych miejsc. Na Liście znajdują się zarówno zabytki architektury i urbanistyki, jak i pomniki przyrody lub formacje geologiczne i ekosystemy, a także krajobrazy kulturowe – wspólne dzieła człowieka i przyrody.

Lista jest aktualizowana każdego roku. Wniosek o wpis na nią składa państwo, na terytorium którego znajduje się dane miejsce, a decyzję o wpisie podejmuje Komitet Światowego Dziedzictwa podczas corocznych sesji, po zasięgnięciu opinii organizacji doradczych: Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) lub Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Każdy wniosek nominacyjny na Listę światowego dziedzictwa musi być poprzedzony wpisem na tzw. Listę informacyjną, co najmniej rok przed jego złożeniem. Jest to wykaz dóbr, które każde państwo zamierza rozważyć jako kandydatury na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w najbliższych latach.

W 2021 r. na polskiej Liście informacyjnej znajdowały się: Gdańsk – miasto wolności i pamięci (zgłoszone w 2005 r.), Kanał Augustowski (2006), Pienińska Dolina Dunajca (2006), Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju (2019) oraz Modernistyczne Śródmieście Gdyni – przykład tworzenia spójnej społeczności (2019).

W grudniu 2021 r. na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdowały się 1154 pozycje ze 167 krajów: 897 miejsc dziedzictwa kulturowego, 218 miejsc przyrodniczych i 39 miejsc o mieszanym charakterze kulturowo-przyrodniczym.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-19 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzięki UNESCO Teresa z Lisieux dotrze również do niewierzących

Dzięki inicjatywie UNESCO przesłanie św. Teresy od Dzieciątka Jezus będzie mogło dotrzeć do nowych środowisk, również do niewierzących – zauważa rektor sanktuarium w Lisieux. Przypomnijmy, że na wniosek Francji i przy poparciu Włoch i Belgii Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury wpisała 150-lecie urodzin świętej karmelitanki na listę rocznic, które będą obchodzone w ciągu najbliższych dwóch lat.

Więcej ...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Łódzkie: droga do Jerozolimy

2025-04-19 12:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...