Reklama

Tajemniczy Kraj na Dachu Świata

Archiwum „Miejsc Świętych”/ks. Jarosław Burski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tybet stał się tematem gorących dyskusji związanych ze zbliżającą się olimpiadą w Pekinie. Czy wiemy jednak coś więcej na temat Kraju na Dachu Świata, który znajduje się na najbardziej odludnym i najwyższym płaskowyżu na Ziemi? Ta wyjątkowa kraina obwarowana ze wszystkich stron potężnymi łańcuchami górskimi, niczym tajemniczy ogród świata, oczarowuje swą indywidualnością.
Istnieje wiele legend tybetańskich, które opowiadają o powstaniu Kraju na Dachu Świata. Jedna z nich głosi, że w odległych czasach nad krajem dominowały cudowne, zaśnieżone góry, poniżej kwitły łąki i rosły lasy, a w dole szumiał wielki ocean. Z biegiem czasu jego wody spłynęły do południowego oceanu, w wyniku czego wyłonił się ląd. Ziemia zaludniła się, a w lasach żyły zwierzęta. Następowały kolejne zmiany, wraz z którymi bogini ziemia przybrała nowe oblicze. Każda żywa istota została przypisana swojemu miejscu zgodnie z prawem karmana. Tybetańczycy zawsze byli wierni idei zależności człowieka od przyrody. Przekonanie to ma związek z wierzeniami bon - pierwszą religią rdzennych mieszkańców Kraju Śniegów. Jak więc doszło do tego, że buddyzm stał się religią państwową? Wierzy się, iż za czasów panowania dynastii Han w I wieku po Chrystusie cesarz Ming miał proroczy sen, w którym ujrzał unoszące się nad cesarstwem złote bóstwo. Władca, opowiedziawszy zadziwiający sen swoim doradcom, usłyszał od jednego z nich, że postacią ze snu mógł być Budda. Idąc za tą sugestią, zapragnął poznać buddyzm - religię, która wtedy rozwijała się prężnie na Zachodzie. Niezwłocznie wysłał do Indii posłów z misją poznania tychże nauk oraz przywiezienia do Chin świętych tekstów. Wysłannicy wrócili do kraju wraz z pierwszymi mnichami buddyjskimi, którzy zamieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym klasztorze. W wyniku intensywnej pracy buddyjskich przybyszów powstała słynna „Sutra” - pierwszy tekst buddyjski będący wykładem podstawowych zasad nowej religii.
Więcej o Tybecie, jego historii, kulturze, mieszkańcach i ich wierzeniach znajdziesz, Drogi Czytelniku, w majowym numerze miesięcznika „Miejsca Święte”. Dowiesz się, jak żyją katolicy tybetańscy, którzy stanowią mniejszość religijną w regionie Tybetu. Wybierzesz się w podróż „niebiańską koleją” - najwyżej na świecie położonym szlakiem kolejowym. Dowiesz się, jak muszą być wyposażone wagony kursujące na tak dużych wysokościach oraz w jaki sposób rdzenni Tybetańczycy budują domy w rejonie wiecznej zmarzliny. Dotrzesz do stolicy Tybetu, tajemniczej Lhasy, która jest uważana za jedno z najświętszych miast świata i należy do najwyżej położonych (3700 m n.p.m.). Jeśli jeszcze nie wiesz, jaką rolę w życiu duchowym Tybetańczyków odgrywa młynek modlitewny oraz czym się różni nasz różaniec od buddyjskiego różańca „mala”, to koniecznie zajrzyj do majowego numeru miesięcznika „Miejsca Święte”.

„Miejsca Święte” 5/2008
Prenumerata:
ul. Skaryszewska 12,
03-802 Warszawa
tel. (0-22) 818-27-51, wew. 359
prenumerata.ms@ecclesia.org.pl
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 45 zł (półroczna); 7, 50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa Nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
Marketing i reklama: tel. (0-22) 670-08-48

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Katyńska Pani, módl się za nami...

2024-05-23 20:50
Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Jarosław Ciszek

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Wielkim czcicielem Matki Bożej Katyńskiej był śp. ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. Ten wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich cudem przeżył pobyt w obozie w Kozielsku.

Więcej ...

Nadawać życiu właściwy kierunek

2024-05-24 11:49
Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Maria Chuda

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Św. Rita pomaga nadawać życiu właściwy kierunek – wskazywał ks. Andrzej Fiołka 22 maja podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rity w Chlebowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania