Reklama

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 24 maja będzie obchodzony Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Jest to odpowiedź na prośbę Benedykta XVI wyrażoną w „Liście do Katolików Chińskich”. W Polsce informacje o upamiętnieniu tego dnia przygotowała Komisja ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Benedykt XVI ogłosił Dzień Modlitw za Kościół w Chinach w „Liście do Katolików Chińskich” z 27 maja 2007 r. Prosił w nim, żeby liturgiczne wspomnienie Najświętszej Dziewicy Maryi, Wspomożycielki Wiernych, czczonej z wielką pobożnością w sanktuarium maryjnym Sheshan w Szanghaju, stało się okazją dla katolików całego świata, by zjednoczyć się w modlitwie z Kościołem, który jest w Chinach.
50 proc. Chińczyków to agnostycy, tradycyjne religie chińskie wyznaje blisko 30 proc. ludności, ok. 9 proc. to buddyści, a tylko 1 proc. stanowią katolicy. Choć procentowo wydaje się to niewiele, jest to 12 do 14 mln wiernych, którzy doznają licznych prześladowań. Na 138 diecezji 22 nie mają swoich kapłanów. Prawie 2400 duchownych i sióstr zakonnych stanowi tzw. Kościół podziemny.
„Tym, czym każdy z nas, od zaraz, może wesprzeć Chiny jest modlitwa. Chiny bardzo potrzebują naszej modlitwy. Są największym i najliczniejszym narodem na świecie. Od lat doznają szczególnych prześladowań. Dołączmy się do duchowego łańcucha - czytamy w materiałach przygotowanych przez Komisję ds. Misyjnych Konferencji Episkopatu Polski. - W tym duchowym pomoście ludzi spieszących z modlitewną pomocą uciśnionym Chinom nie może nas zabraknąć. Wspierajmy Kościół w Chinach naszą codzienną modlitwą. Módlmy się o wolność tego Kościoła. Prośmy Boga o nawrócenie całych Chin”.
Przewodniczący Komisji ds. Misji KEP bp Wiktor Skworc wyraził przekonanie, że modlitwa Kościoła w Polsce za katolików żyjących w Chinach będzie dla nich oczekiwanym wsparciem.
Życie katolików w Chinach przybliża wydawany w Polsce od 2006 r. biuletyn informacyjny „Chiny Dzisiaj”. Jest on poświęcony problematyce religii w Chinach, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. Przy jego tworzeniu współpracują Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, Polska Prowincja Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści) oraz Polska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). Część zamieszczonych w biuletynie materiałów pochodzi z niemieckiego dwumiesięcznika katolickiego „China heute”, wydawanego przez China Zentrum w Sankt Augustin.
Warto wspomnieć, że w dziejach ewangelizacji Chin nie brakuje polskich akcentów. Franciszkanin Benedykt Polak uczestniczył w pierwszym poselstwie papieża Innocentego IV do mongolskiego chana Goryuaka i złożył papieżowi osobiste sprawozdanie z wyprawy. Kontakty Polaków z Chinami ożywiły się w XVII wieku za przyczyną jezuitów, którzy po otwarciu się Państwa Środka poprzez Indie przybyli do Chin.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął się nowy rozdział zaangażowania Polaków w misję ewangelizacyjną w Chinach. Polscy misjonarze będący członkami międzynarodowych zgromadzeń zakonnych wyjeżdżali do pracy w Chinach. Swoje placówki otwierały także polskie prowincje zakonne - tak męskie, jak i żeńskie. Wśród nich należy wymienić m.in. jezuitów, dominikanów, werbistów, oblatów Maryi Niepokalanej, franciszkanów, misjonarzy Wincentego á Paulo, karmelitów oraz siostry zakonne.
- To zaangażowanie jest widoczne także dzisiaj - podkreśla bp Skworc.
Polscy misjonarze działają w Chinach do dziś - bardziej lub mniej oficjalnie.

(BP KEP)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (I Niedziela Adwentu, rok C, ks. Maciej Jaszczołt)

2024-11-30 10:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

1 grudnia - liturgiczne wspomnienie św. Karola de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

1 grudnia Kościół wspomina w liturgii św. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Więcej ...

Rozważanie Adwentowe #1

2024-12-01 22:53

ks. Łukasz Romańczuk

Rozpoczynamy Adwent. W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedzielę Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Adwentowe Opowieści. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła