Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lublin

Wybory rektora KUL-u

Reklama

Ks. prof. Stanisław Wilk został ponownie wybrany na rektora KUL-u. 63-letni salezjanin będzie kierował lubelską uczelnią przez następne cztery lata. Jest on 15. rektorem KUL-u w 90-letniej historii Uniwersytetu. Na prorektorów wybrano: ks. prof. dr. hab. Stanisława Ziębę, który został prorektorem ds. administracji i finansów, prof. dr. hab. Józefa Ferta, który podobnie jak w poprzedniej kadencji będzie prorektorem ds. dydaktyki i wychowania, oraz ks. dr. hab. Sławomira Nowosada, który obejmie funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą.
Ks. prof. Stanisław Wilk SDB jest historykiem Kościoła. Urodził się w 1944 r. w Straszowej Woli (pow. Opoczno). W 1959 r. wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku n. Wisłą.
Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym TS w Lądzie n. Wartą - w 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1969-72 studiował w Instytucie Historii Kościoła na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując magisterium i licencjat.
W 1974 r. został zatrudniony na KUL-u na stanowisku asystenta (od 1983 r. adiunkta) przy Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1982 r., a habilitację - w 1992 r.
W latach 1993-98 był prodziekanem Wydziału Teologii KUL-u, a w latach 1998-2004 - prorektorem KUL-u ds. studenckich. Od 1995 r. kieruje Katedrą Historii Zakonów. W 1996 r. został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego KUL-u. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2003 r. - stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1 września 2004 r. jest rektorem KUL-u.
Dorobek ks. prof. Wilka obejmuje ok. 150 artykułów i rozpraw naukowych, w tym siedem tomów źródeł do dziejów nuncjatury Achillesa Rattiego.

Częstochowa - polonia

Kongres Polonijny i Festiwal Multimedialny

Polonia świata dla potrzeb młodej emigracji - to temat Kongresu Polonijnego i Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2008”, który odbywał się w Akademii Polonijnej w Częstochowie w dniach 12-15 maja, z inicjatywy: Akademii Polonijnej, Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego, Fundacji Polska-Europa-Polonia oraz Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie. Patronat medialny miał m.in. tygodnik „Niedziela”.
W spotkaniach wzięli udział: przedstawiciele Polonii, rektorzy polskich misji katolickich, m.in. z Argentyny, Danii, Francji, a także studenci, ludzie polityki i kultury. Wykłady wygłosili m.in.: ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej TChr., ks. prof. dr hab. Leon Dyczewski z KUL-u, ks. prof. dr hab. Tadeusz Zasępa - rektor Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji, o. prof. dr hab. Eustachy Rakoczy - rektor Akademii Polonijnej, sen. Piotr Andrzejewski - przewodniczący Komisji Kultury Senatu RP oraz sen. Czesław Ryszka.
Podczas Kongresu mówiono o nowej emigracji jako wyzwaniu dla rządu, parlamentu i Kościoła. 13 maja odbyła się specjalna debata o Polsce i Polakach. Uczestnicy przypomnieli, że należy wyróżnić emigrację zarobkową - z wyboru i przymusową - polityczną. Podkreślili, iż ważnym czynnikiem jest integracja z daną społecznością, przy równoczesnym zachowaniu własnej tożsamości.
W trakcie Festiwalu zaprezentowano filmy i materiały multimedialne dotyczące emigracji, kultury i historii Polski, w kategoriach: film dokumentalny, film fabularny, program telewizyjny, program radiowy, prezentacja multimedialna, strona internetowa.
- Chcieliśmy, by nasz Festiwal pokazał bogactwo dorobku emigracji polskiej, w tym także działania Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji polskiej. A tego wszystkiego można dziś dokonać również z wykorzystaniem najnowszych środków komunikacji multimedialnej - powiedziała „Niedzieli” dr Magdalena Pluskota, rzecznik prasowy Kongresu i Festiwalu.
W ramach Kongresu Polonijnego i Polonijnego Festiwalu Multimedialnego przygotowane zostały także imprezy kulturalne dotyczące historii hymnu polskiego „Mazurka Dąbrowskiego” oraz filmy i spektakle poświęcone osobie gen. Władysława Andersa.

Ks. Mariusz Frukacz

Warszawa

Ku czci Marszałka Piłsudskiego

W 73. rocznicę śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - 12 maja w Warszawie odbyły się centralne uroczystości pod patronatem honorowym Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Organizatorem obchodów był Jan J. Kasprzyk - prezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków i wieloletni komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W uroczystościach uczestniczyła córka Marszałka - Janina Piłsudska-Jaraczewska, a także Kapituła Orderu Wojennego „Virtuti Militari” na czele z kanclerzem gen. Stanisławem Nałęcz-Komornickim, 40 pocztów sztandarowych weteranów WP i młodzieży szkolnej ze szkół im. Marszałka Piłsudskiego.
Głównym punktem była Msza św., której w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przewodniczył bp Marian Duś, w koncelebrze z ks. inf. Zdzisławem Królem i delegatem biskupa polowego WP kmdr. ks. Januszem Bąkiem. Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy - paulin z Jasnej Góry, od 30 lat kapelan piłsudczyków. Po Mszy św. na pl. Piłsudskiego odbył się Apel.
Ogłoszono również wyniki IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczo-Literackiego, poświęconego Marszałkowi. Na konkurs wpłynęło 1260 prac.

Krótko

Polacy coraz mniej ufają rządowi. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, co drugi Polak twierdzi, że rząd nie spełnia jego oczekiwań. Najczęściej respondenci wytykali gabinetowi Donalda Tuska zaniedbania w służbie zdrowia oraz zaniechanie reform w finansach publicznych.

Prezydent RP Lech Kaczyński 16 maja zawetował nowelizację ustawy medialnej. Odrzucenie prezydenckiego weta wymaga większości 3/5 głosów w Sejmie. Nowela m.in. zmienia zasady wyboru władz mediów publicznych i zmierza do komercjalizacji tych mediów.

Sprzeciw wobec planów prywatyzacyjnych szpitali wystosował NSZZ Solidarność. Związkowcy nie wykluczają protestów.

Dochody rolników wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc. i przekroczyły 25 mld zł. Dane pochodzą z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Funkcjonariusze służb specjalnych zatrzymali 13 maja b. oficera WSW Aleksandra Cichockiego oraz dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego. Przeszukano także mieszkania współpracowników Antoniego Macierewicza. Opozycja oskarża koalicję o wykorzystywanie służb do walki politycznej.

Ministerstwo Finansów chce obniżyć deficyt budżetu w 2009 r. niemal o połowę - do 14, 5 mld zł. Oszczędności są potrzebne, żeby sfinansować wprowadzenie dwóch stawek podatkowych 18 i 32 proc.

Trzej szeregowcy aresztowani w sprawie ostrzału afgańskiej wioski Nangar Khel, wyszli na wolność. Sąd zdecydował, że nie zachodzi obawa matactwa, a na dodatek żołnierze mieli w momencie ataku ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem. W areszcie pozostali podoficerzy i oficerzy.

13 kandydatów wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu krośnieńskim. Wśród nich są m.in.: Stanisław Zając z PiS, Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej i Andrzej Lepper z Samoobrony. Wybory odbędą się 22 czerwca.

Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Barbary Blidy przerwała przesłuchanie prokuratora Marka Wójcika z powodu wstrzymania transmisji obrad przez TVP. Powód? Nie było transmisji telewizyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Odzyskany" to coś więcej niż profesjonalnie zrobiony film. To rodzaj rekolekcji

2026-07-31 13:50
Kadr z filmu

Mat.prasowy

Kadr z filmu "Odzyskany"

Już w niedzielę, 2 sierpnia, widzowie w całej Polsce będą mogli zobaczyć przedpremierowo film „Odzyskany” – poruszającą opowieść o uzależnieniu, rodzinnych ranach, przebaczeniu i nadziei na nowe życie. Pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków, terapeutów uzależnień oraz środowisk duszpasterskich. Obraz zostanie zaprezentowany w ramach cyklu „Lato z Rafaelem”.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Nowa Ustawa Zasadnicza Państwa Watykańskiego: pełnia władzy rządzenia dla papieża

2026-07-31 16:01

pexels.com

Leon XIV promulgował nową Ustawę Zasadniczą Państwa Watykańskiego, która wchodzi w życie natychmiast i całkowicie zastępuje dotychczasową ustawę z 13 maja 2023 roku. Dokument, datowany na 31 lipca, jest motywowany - jak stwierdzono w preambule - „koniecznością uwzględnienia nowych potrzeb w zakresie zarządzania i kilku istotnych zmian regulacyjnych, które zaszły w ostatnich latach”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Biskupa Bydgoskiego w sprawie dzwonów  w...

Kościół

Oświadczenie Biskupa Bydgoskiego w sprawie dzwonów w...

Czy potrafię podziękować Bogu za ludzi bardziej ode mnie...

Wiara

Czy potrafię podziękować Bogu za ludzi bardziej ode mnie...

Ministerstwo Sprawiedliwości: kościelna Komisja ds....

Wiadomości

Ministerstwo Sprawiedliwości: kościelna Komisja ds....

Medjugorie: Polak aresztowany za profanacje i podpalenie

Kościół

Medjugorie: Polak aresztowany za profanacje i podpalenie

Medjugorie: Wielka i skandaliczna profanacja figury Matki...

Kościół

Medjugorie: Wielka i skandaliczna profanacja figury Matki...

Papież Leon XIV przyznaje polskiej parafii wyjątkowe...

Niedziela Świdnicka

Papież Leon XIV przyznaje polskiej parafii wyjątkowe...

Oświadczenie Ruchu Wojowników Maryi

Kościół

Oświadczenie Ruchu Wojowników Maryi

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...

Wiadomości

Japonia: Na rynek trafiły „ludzkie lodówki” - kabiny...

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych

Wiara

Nowenna do św. Marty o pomoc w sprawach trudnych