Reklama

Kościół

Tydzień w Watykanie

Watykan przedłużył ciągle tymczasowe porozumienie z Chinami

Adobe Stock

Tego akurat można się było spodziewać. Watykan przedłużył o kolejne dwa lata, ciągle tymczasowe porozumienie z Chinami. Tak jak dotychczas treść dokumentu została objęta tajemnica dyplomatyczną. Wiemy o nim tyle ile mówi komunikat Watykanu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To znaczy, że dotyczy tylko mianowania biskupów.

O tym, że zostanie przedłużone świadczyły przede wszystkim wypowiedzi papieża, szczególnie ta z lipcowego wywiadu dla Reutersa. Zapowiadały to także słowa Kard. Pietro Parolina, nazywanego głównym architektem tego porozumienia. Ze słów Sekretarza Stanu wynikać mogło, że Watykan próbował uzgodnić coś więcej, ale to akurat raczej się nie udało.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co daje porozumienie z Chinami?

Chodzi przede wszystkim o rzeczy ważne dla Kościoła. Efektem porozumienia jest uznanie, że papież jest głową wszystkich katolików, także tych należących do chińskiego „Kościoła patriotycznego”. Po drugie to on ma ostatnie zdanie przy mianowaniu biskupów i po trzecie utrzymuje ono otwartą drogę do mianowania biskupów. To akurat jest bardzo ważne, bo jedna trzecia z blisko 100. chińskich diecezji nie ma obecnie biskupa. To także jest główny punkt zaczepienia krytyków, którzy twierdzą, że porozumienie jest złe, bo do tej pory udało się w oparciu o nie „załatwić” nominacje dla 6. hierarchów.

Watykan odpowiada na to, że jest świadomy pewnej ociężałości w realizacji tych kwestii, ale trzeba się cieszyć z tych sześciu uzgodnionych biskupów, a poza tym procedury dla innych diecezji są w toku. Krytycy podkreślają także, że Chiny są partnerem niewiarygodnym i że nie należy im wierzyć, bo z jednej strony idą na układ a z drugiej ograniczają wolność religijną i tłamszą także katolików.

Watykan odpowiada, że jest daleki od triumfalizmu i że jest świadomy, że droga do pełnej normalizacji stosunków jest daleka i porozumienie nie jest nawet do niej wstępem, ale załatwia sprawę dla Kościoła najważniejszą – pasterzy – bo nie ma Kościoła lokalnego bez biskupa. Do tego, co ważne, otwarte pozostają dzięki niemu kanały dialogu, a tylko on daje szansę na lepszą przyszłość, w tym na większe swobody dla katolików. Komentatorzy porównują to do polityki małych kroków stosowanej przez Watykan w dialogu z państwami bloku komunistycznego w ubiegłym wieku.

Reklama

Bazylika watykańska, a raczej plac przed nią, wzbogaci się o element koreański. W jednej z nisz zostanie niedługo umieszczona statua św. Andrzeja Kim Tae-gŏn, żyjącego w XIX wieku, pierwszego kapłana katolickiego pochodzenia koreańskiego i męczennika. Inicjatywa wyszła od samych Koreańczyków. Papieżowi przedstawił ją obecny prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazzaro Heung-sik You. Papież wyraził zgodę, a koreańskie diecezje zobowiązały się pokryć koszty statuy.

– To wielki zaszczyt dla Kościoła w Korei, że pochodzący z tego kraju święty, kanonizowany w 1984 r. przez św. Jana Pawła II znajdzie się „w towarzystwie” ponad 140 świętych, których posągi zdobią, ale i katechizują na Placu św. Piotra.

Podziel się cytatem

Reklama

Jeszcze na początku pontyfikatu często pytano papieża kiedy pojedzie do Argentyny. Teraz to pytanie pada już rzadziej, albo w ogóle. Pewną namiastką podróży do ojczyzny, „do swoich” będzie zapowiedziana w minionym tygodniu wizyta w Astii, w Piemoncie, na północy Włoch. Papież 19 i 20 listopada br. odwiedzi rodzinne strony swego ojca, który wyemigrował do Argentyny,. Data nie jest przypadkowa. 19 listopada 90. urodziny będzie obchodziła kuzynka papieża Carla Rabezzana . Franciszek poinformował ją o swoich planach już dwa miesiące temu i poprosił o zachowanie tej informacji w tajemnicy.

W rozmowie telefonicznej, kuzynostwo jak zawsze, żartowało. Carla zaskoczona informacją stwierdziła, że papież przyprawił ją o palpitację serca. Franciszek odpowiedział – Postaraj się nie umrzeć. Rozmowa zakończyła się śmiechem. Ponoć między nimi tak było zawsze.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-24 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Więcej ...

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10
Św. Stanisław, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Franciszek: wiara „wyzwala” w nas łaskę

2024-05-01 10:08

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Wiara wyzwala w nas łaskę i otwiera umysł na tajemnicę Boga” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, kontynuując cykl katechez na temat cnót.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst