Reklama

Monografia historyczna Częstochowa w PRL-u

Ukazał się czwarty i ostatni tom wielkiej monografii historycznej „Częstochowa - Dzieje miasta i Klasztoru Jasnogórskiego po 1945 r.”. Monumentalna i bogato ilustrowana książka została zaprezentowana podczas konferencji w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To jest największy projekt badawczy w historii naszego miasta - podkreślił podczas spotkania Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy. Przypomniał, że idea wydania monografii sięga początku lat 90. Na zaproszenie do współpracy odpowiedzieli wówczas najwybitniejsi polscy historycy.
Ogólnonarodową rangę miejsce to bez wątpienia zawdzięcza Klasztorowi Jasnogórskiemu. To właśnie rozwój kultu w tym Sanktuarium rozsławił miasto na cały kraj. A wymiar religijny wplótł się jak nigdzie indziej w rzeczywistość miejską. - Dlatego też nasze miasto w PRL-u było pod szczególną lupą tych, którym jego duchowy wymiar nie odpowiadał - podkreślił prezydent Wrona. - Kiedy czerwone morze zalało całą Polskę, Częstochowa z Jasną Górą była jak latarnia morska, która promieniowała na cały nasz kraj - dodał prof. Jan Żaryn, współautor monografii.
Czwarty, ostatni tom monografii, był najtrudniejszy, zarówno ze względu na fakt, że dotyczy spraw, których świadkowie nadal żyją, a także z uwagi na ogrom źródeł, z których nie wszystkie były dostępne. - Na podstawie lektury nasuwa się wniosek, że miasto w czasach PRL-u rozwijane było przez władze w opozycji do niewygodnego dla niej Klasztoru Jasnogórskiego. Moim zdaniem, Częstochowa na tej walce bardzo dużo straciła - uważa prof. Żaryn.
Rywalizację między państwem a Kościołem bardzo dobrze było widać podczas obchodów milenium 1966 r. - Jednak wszystkie utrudnienia związane z uroczystościami milenijnymi, nieobecność Ojca Świętego czy aresztowanie Obrazu Kościół umiejętnie wygrywał - uważa prof. Tadeusz Wolsza, współautor publikacji. Komuniści w 1966 r. byli na tyle zdesperowani i bezradni, że zaplanowali nawet zorganizowanie 3 maja 1966 r. w Częstochowie koncert The Rolling Stones. - Miało to odciągnąć młodzież od uczestnictwa w obchodach milenijnych. Pomysł prawdopodobnie nie został zrealizowany z powodu niewystarczających środków w budżecie ówczesnego Ministerstwa Kultury - uważa historyk.
Kolejny współautor dzieła - o. prof. Zachariasz Jabłoński, paulin, zwrócił uwagę na szczególne znaczenie Klasztoru Jasnogórskiego dla Jana Pawła II i Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Papież już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski - w 1979 r. powiedział na Jasnej Górze: „Tutaj zawsze byliśmy wolni...”. Bardzo częstym gościem w klasztorze był także Prymas Tysiąclecia. Spędził w tym miejscu w sumie ok. 600 dni, czyli blisko dwa lata. Doskonale czuł, czym jest Jasna Góra dla narodu, i potrafił to wykorzystać.
Prace nad monografią zostały zakończone dopiero teraz, ze względu na wieloletni brak zainteresowania nimi ekipy lewicowej rządzącej przez kilka lat w Częstochowie. Historycy pracujący nad tą publikacją nie wierzyli już nawet, że kiedykolwiek się ona ukaże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli