Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom do archikatedry przemyskiej

Dziełu patronuje bł. ks. Jan Balicki

kl. Gabriel Patrylak

Dziełu patronuje bł. ks. Jan Balicki

Początek Dzieła Pomocy Powołaniom (DPP) sięga w naszym kraju roku 1971. Na ziemiach archidiecezji przemyskiej inicjatorem grupy był ks. Marek Pieńkowski, który za aprobatą księdza arcybiskupa Józefa Michalika, w 1995 roku uzyskał zgodę na założenie takowej grupy. Już rok po jej powstaniu odbyła się pierwsza pielgrzymka do grobu bł. ks. Jana Balickiego (wtedy jeszcze Sługi Bożego), patrona DPP w naszej diecezji, do przemyskiej Archikatedry oraz do seminarium, licząca 500 osób. Od tego momentu pielgrzymka została wpisana w stały harmonogram spotkań członków DPP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 października 2022 r. odbyła się kolejna już pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom. Wzięło w niej udział ok. 280 osób. Program pielgrzymki rozpoczął się o godz. 9.30 nabożeństwem ku czci bł. Jana Balickiego w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej. O godzinie 10.00 miała miejsce Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abpa Adama Szala. Po niej poczęstunek w seminaryjnym instytucie, koncert kleryckiego zespołu SPES oraz sztuka pt. „Św. Andrzej Bobola”, wykonana przez alumnów kursu IV. Ks. dr Maciej Dżugan, moderator DPP, na zakończenie podziękował przybyłym, zapewnił o modlitwie ze strony kleryków oraz zachęcił, aby każdy przyczyniał się do rozkrzewiania tego Dzieła w swoim środowisku. Podobnie jak w ubiegłe lata, tak i w tym roku klerycy przygotowali listy dla wszystkich uczestników pielgrzymki DPP. Dziękowali w nich za dar modlitwy w intencji powołanych i o nowe powołania, jednocześnie polecając siebie samych, swoją drogę ku kapłaństwu, modlitwom członków tego Dzieła.

Kilka słów na temat DPP- Co to jest ?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Każda osoba jest obdarzona przez Pana Boga osobistym powołaniem, które winna, na pewnym etapie swego życia odczytać, a następnie dobrze przygotować się do jego wypełnienia i po wkroczeniu na tę drogę, pozostać mu wierną. Pomoc powołaniom rozumiana jest tu jako duchowe towarzyszenie poszczególnym osobom na tych trzech etapach. Świadczą o tym intencje przyjmowane przez poszczególnych członków Dzieła, m. in: za zakonników i zakonnice, o powołania misyjne, o odkrycie życiowego powołania, o wierność powołaniu małżeńskiemu i rodzinnemu, itp. Z pewnością jednak najwięcej intencji dotyczy powołań kapłańskich: o nowe powołania, za kleryków oraz za kapłanów.

Patronem Dzieła Pomocy Powołaniom w naszej archidiecezji jest bł. ks. Jan Balicki. Szczególni orędownicy to: święci i błogosławieni oraz kandydaci na ołtarze pochodzący z terenu archidiecezji przemyskiej lub z nią związani - bł. ks. Bronisław Markiewicz i bł. ks. Władysław Findysz. Szczególną pomocą dla Dzieła Pomocy Powołaniom, działającemu w naszym seminarium, są: modlitwa indywidualna oraz ofiary duchowe podejmowane przez członków DPP, Spotkania Parafialnych Wspólnot Dzieła Pomocy Powołaniom w I czwartek każdego miesiąca, działalność informacyjna i wydawnicza, pielgrzymka członków Dzieła do grobu Błogosławionego oraz do Wyższego Seminarium Duchownego.

Członkiem Dzieła może zostać każdy ochrzczony, który ukończył czternasty rok życia Decyzję wstąpienia podejmuje się samodzielnie. W celu włączenia się do wspólnoty Dzieła Pomocy Powołaniom należy podjąć lub kontynuować w jego ramach modlitwę w intencjach powołaniowych (np. o nowe powołania, za realizujących je). Po-nadto każdy może wnieść do Dzieła intencję szczególnie sobie bliską (np. za kogoś powołanego z rodziny, za miejscowego duszpasterza, o powołania misyjne, itp.). Rodzaj oraz częstotliwość tej modlitwy charakteryzuje się dobrowolnością, każdy określa je sam i spełnia według swoich możliwości. Zobowiązanie to nie pociąga za sobą odpowiedzialności w sumieniu, tzn. nie trzeba się spowiadać z ewentualnych zaniedbań.

Obecnie Dzieło Pomocy Powołaniom liczy 7,4 tys. członków. Liczba ta powoli, ale systematycznie rośnie. Od ostatniej pielgrzymki DPP (w 2021) powiększyła się o ok. 80 osób. Ważniejsza jednak od ilości członków jest ich wiara w działanie Pana Żniwa, miłość do każdego człowieka, który staje się naprawdę szczęśliwy, gdy wiernie realizuje Boże zamysły i wreszcie nadzieja, że każda modlitwa i ofiara przynosi właściwe sobie owoce.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-10-25 11:37

Wybrane dla Ciebie

Papież przeszedł badania w szpitalu, rozpoczął terapię farmakologiczną

2025-02-14 19:17
Klinika Gemelli

Vatican Media

Klinika Gemelli

W związku z zaostrzeniem zapalenia oskrzeli w ostatnich dniach, Ojciec Święty przeszedł specjalistyczne badania i rozpoczął szpitalną terapię farmakologiczną. Pierwsze przeprowadzone badania wskazują na infekcję dróg oddechowych – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek po południu komunikacie. Dodano, że Papież ma lekką gorączkę. Rzecznik Stolicy Apostolskiej dodał, że Papież jest pogodny, w dobrym nastroju, czytał gazety.

Więcej ...

Apostołowie Słowian

Obraz przedstawiający świętych Cyryla i Metodego pędzla Jana Matejki/pl.wikipedia.org

Byli braćmi, łączyły ich nie tylko więzy krwi, ale i więzy wiary. To im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie słowa Bożego i rozwój kultury.

Więcej ...

Uczczono żołnierzy podziemnej armii

2025-02-15 00:24

Paweł Stachnik/Muzeum AK

– Żołnierze armii podziemnej pełnili nieustanną służbę. W każdej chwili groziło im aresztowanie, śmierć, zesłanie do Auschwitz lub do sowieckiego łagru. Mieli świadomość tego zagrożenia, a mimo to cały czas do szeregów przychodzili nowi – powiedział dr Jarosław Szarek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes