Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie drogi prowadzą do Rzymu

Biuro dla polskich pielgrzymów

Biuro informacji dla polskich pielgrzymów otwarto 6 czerwca w Rzymie. Znalazło ono siedzibę przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w centrum Wiecznego Miasta (w pobliżu placu Weneckiego). Tam, od poniedziałku do piątku w godz. 9-14 i 16-19 i w sobotę w godz. 9-12, urzędować będzie opiekun pielgrzymów polskich w Rzymie - o. Stanisław Tasiemski OP, który do tej pory mógł wypełniać swoje obowiązki głównie dzięki gościnności Radia Watykańskiego.
W biurze pielgrzymi będą mogli poznać aktualny program papieskich audiencji i celebracji, zgłosić swój udział w środowej audiencji generalnej i z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem zamówić karty wstępu, uzyskać informacje o adresach domów pielgrzymów i pensjonatów w Rzymie i okolicach oraz zamówić pergaminy z papieskim błogosławieństwem.
Adres: Biuro Informacji dla Pielgrzymów przy kościele polskim św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, via delle Botteghe Oscure 15, 00-186 Roma, tel./fax: 00 39 06 977 46 340, kom. +39 380 796 75 59, pielgrzym-roma@libero.it, pielgrzymroma.interfree.it.

Benedykt XVI do FAO

Głód jest nie do przyjęcia

Reklama

Głód i niedożywienie są nie do przyjęcia w świecie - stwierdził Benedykt XVI w przesłaniu do rzymskiego szczytu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych - FAO. Szczyt został poświęcony wzrostowi cen żywności i jego dramatycznym następstwom.
Ojciec Święty zaprosił uczestników konferencji i reprezentowane przez nich państwa i instytucje do współpracy z organizacjami społecznymi, zaangażowanymi w niwelowanie przepaści między bogactwem a ubóstwem. Przypomniał też, że „każda osoba ma prawo do życia: dlatego należy promować faktyczne korzystanie z tego prawa i pomagać ludziom, którzy cierpią z powodu braku pożywienia. Jednym ze sposobów może być - według Papieża - pomoc indywidualnym rolnikom, polegająca m.in. na dopuszczeniu ich na rynek żywności. Przyczyni się to jednocześnie do „odkrycia wartości rodziny wiejskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Decyzja papieża

Wystawienie Całunu Turyńskiego w 2010 r.

Benedykt XVI wyraził zgodę na wystawienie Całunu Turyńskiego wiosną 2010 r. Papież uczynił to w czasie specjalnej audiencji dla pielgrzymów z archidiecezji turyńskiej na czele z metropolitą - kard. Severino Poletto. Obecni w Auli Pawła VI gromkimi oklaskami powitali zapowiedź Benedykta XVI, że jeśli mu zdrowie dopisze, przyjedzie z tej okazji do Turynu.
- Z przyjemnością wychodzę naprzeciw waszym wielkim oczekiwaniom i pragnieniu waszego arcybiskupa, wyrażając zgodę, by na wiosnę 2010 r. miało miejsce kolejne uroczyste wystawienie Całunu. Nie ma wątpliwości, że będzie to dogodna okazja do kontemplowania tego tajemniczego Oblicza, które w milczeniu przemawia do serc ludzi, zachęcając ich do rozpoznania w nim Oblicza Boga, który „tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” - powiedział Ojciec Święty.

Symbol wiary chrześcijańskiej

Reklama

Czerwiec jest miesiącem tradycyjnie poświęconym Sercu Jezusa - symbolowi wiary chrześcijańskiej, szczególnie drogiemu zarówno ludowi, jak i mistykom oraz teologom. Przypomniał o tym 1 czerwca Benedykt XVI, spotykając się na Placu św. Piotra z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”. Ojciec Święty wspomniał też swoją pierwszą encyklikę, przypominając, że punktem wyjścia było właśnie spojrzenie na przebity bok Chrystusa, o którym mówi św. Jan Ewangelista (por. 19, 37; „Deus caritas est”, 12). - To centrum wiary jest także źródłem nadziei, w której zostaliśmy zbawieni, nadziei, którą uczyniłem przedmiotem drugiej encykliki - powiedział Ojciec Święty.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zebranym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Papież pozdrowił wiernych kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku. Do Polaków powiedział: - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Kończy się maryjny maj, rozpoczyna się czerwiec, w którym czcimy pełne miłości Serce Jezusa. Módlmy się, abyśmy doznając tej Bożej miłości, z radością odpowiadali na nią gorącym sercem i dziełami miłosierdzia wobec braci. Niech Wam Bóg błogosławi.

Dokument o dialogu z religiami niechrześcijańskimi

W przygotowaniu jest nowy dokument watykański, zawierający wytyczne do dialogu z religiami niechrześcijańskimi, poczynając od islamu. Będzie on przedmiotem dyskusji podczas sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, otwartej 4 czerwca przez jej przewodniczącego - kard. Jeana-Louisa Taurana.
Mówiąc o tym dokumencie, francuski hierarcha kościelny podkreślił, że nadszedł czas, aby dać pasterzom i wiernym pewne generalne wskazówki, które jednak zawsze będą musiały być przystosowane do konkretnych sytuacji. Podstawą do nich jest Dekalog, który kard. Tauran nazwał „swego rodzaju uniwersalną gramatyką, z której wszyscy wierni mogą korzystać w swoich relacjach z Bogiem i z bliźnim”.

Bartłomiej I na otwarciu Roku św. Pawła

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I weźmie udział w otwarciu Roku św. Pawła. Prawosławny hierarcha będzie obecny 28 czerwca na Nieszporach, które w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie odprawi Benedykt XVI. Spodziewani są także przedstawiciele innych Kościołów.
29 czerwca Bartłomiej I weźmie udział w dorocznych uroczystościach ku czci Świętych Piotra i Pawła w Watykanie. Tym samym będzie on osobiście przewodniczył delegacji Patriarchatu Konstantynopola, która co roku uczestniczy w tych uroczystościach. W czasie Mszy św. Benedykt XVI wręczy paliusze arcybiskupom metropolitom mianowanym w ciągu minionego roku. Będzie wśród nich nowy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...